Kullanıcılarına birçok servis ile hizmet eden Google, yeni aracı olan Data Explorer‘ı yayınladı.Google‘ın hazırladığı Data Explorer ile kullanıcılar halka açık bilgilerden yararlanabiliyorlar.

Ayrıca elde edilen veriler ile tablo veya grafikler oluşturmak mümkün. Elde ettiğiniz grafikleri web sitenizde yayınlayabilir veya bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.Data Explorer, dinamik bilgi akışı için hazırlanmış bir araç. Bilgi sağlamak amacı ile tasarlanan bu araç akademisyenler tarafından oldukça beğenildi ve çok kullanılacağa benziyor.

Data Explorer teknolojisinin altyapısı ise Google Chart Tools ile aynı hazırlanmış. Data Explorer, Google Chart API ve Google Visualization API kullanıyor.Google‘ın bu yeni aracı ile grafikler, tablolar, çizgi ve haritalar oluşturabilirsiniz. Dinamik olarak hazırlanmıası sayesinde ise bilgileriniz sürekli güncel oluyor ve eski bilgilere yer vermiyorsunuz.

Google‘ın arama motorunu değiştirmesi ve büyük ölçüde hızlandırmasının ardında bu yeni aracı ile görsel ve gerçek veri aktarım hızını arttırmak istedeği belli oluyor. Bu yeni aracı Dünya Bankası, gerekli bilgileri sağlayıp tablo yapmak için kullanıyor. Ayrıca Amerkan Çalışma İstatistikleri Bürosu gibi kurumlar ise bu hizmeti sürekli yenileyerek dinamikliğini korumasını sağlıyor. Aracı eğitim, sağlık, ekonomi,gibi birçok sektörde kullanmak mümkün.
Ayrıca Bakınız;
* Google Aramaları Artık Yıldızlı* Opera, Google Chrome’u Geçti* Microsoft’tan ilginç Açıklamalar* PlayStation 3 Sistemi Çöktü* Google Yöneticilerine Hapis Cezası* Avrupa Komisyonu, Google’ı inceleyecek* Tarayıcı Seçim Ekranı Geliyor* Gmail’de 11 Köklü Değişiklik* Yahoo ve Bing anlaştı* Google Chrome için Greasemonkey Uygulamalarıangelsdemos: Blog | FriendFeed | Twitter | Email | RSSKaynak ; google labs, Google Blog