bildirgec.org

google labs hakkında tüm yazılar

Mobil Uygulama Geliştirmede Devrim: Google App Inventor

socialmouse | 26 October 2010 14:00

Google’ın meşhur mobil işletim sitemi Android için yazılm geliştirmek istiyorsunuz, ama yazılım bilginiz yok ya da yetersiz… Üzülmeyin! İşte karşınızda App Inventor. Bu uygulama kullanılarak kısa sürede, özel bir yazılım bilgisine sahip olmadan da uygulamalar geliştirilebiliyor.

Google bu sayede Steve Jobs tarafından sıkça bombardımana tutulan * android’in uygulama sayısının azlığı konusunda da rekabeti hedefliyor.

Projede görev alan Harold Abelson: “Amaç insanların bu mobil dünyada sadece tüketici değil, üretici de olabilmesini sağlamak” diyor. Böylece herkesin kendine özel yazılımlar geliştirip kullanabilmesi sağlanmış olacak. Bu konudaki negatif bir eleştiri ise çok sayıda lüzumsuz uygulamaların geliştirilip bir uygulama çöplüğüne sahip olabilmemiz endişesi.

Bilinmeyen Google Uygulamaları – 2

angelsdemos | 27 May 2010 18:01

Google internet devi olma aşamasında kullanıcıları için birçok kişinin bilmediği uygulamalar hazırlamakta.Bu uygulamaları tamamen bitirmeden önce deneme sürecinde gizli tutarak veya sadece bazı Google kullanıcılarına sunarak saklıyor.Bunu daha iyi hizmet vermek için yapan Google’ın onlarca farklı uygulaması bulunmakta.İşte bilinmeyen farklı Google uygulamaları ;

Orkut

Facebook, Twitter gibi uygulamaların sosyal medyayı canlandırmasının ardından Google’ın hazırladığı sosyal paylaşım ve haberleşme servisi.Birçok kişi tarafından denenen fakat beğeni görmeyen bu Google uygulaması şuanda sadece Brezilya ve Hindistanda popüler.

Bilinmeyen Google Uygulamaları – 1

angelsdemos | 26 May 2010 09:44

Google, internet devi olma aşamasında birçok adım atıyor.Başlangıçta arama motoru olarak hizmet veren Google artık birçok uygulaması bulunmakta.Google, uygumalarını mükemmeştirmeden kullanıcılarına sunmak istemiyor. Bu yüzden birçok uygulamasını gizliyor veya davetiye yoluyla kullanıcılarını çağırmaya başlıyor. Aşağıdaki farklı Google uygulamaları Google ekibinin henüz geliştirmekte olan uygulamalarıdır. İşte Bilinmeyen Google Uygulamaları;

News Timeline

Google‘ın bu uygulaması dünyadaki dünden bugüne tüm haberleri içermeyi amaçlıyor. Oldukça kolay kullanımlı tasarımı sayesinde dergi kapakları, önemli gelişmeler gibi dünyadaki birçok haberi bu çizelgeye taşıyor.

Google’dan Data Explorer

angelsdemos | 10 March 2010 14:39

Kullanıcılarına birçok servis ile hizmet eden Google, yeni aracı olan Data Explorer‘ı yayınladı.Google‘ın hazırladığı Data Explorer ile kullanıcılar halka açık bilgilerden yararlanabiliyorlar.

Ayrıca elde edilen veriler ile tablo veya grafikler oluşturmak mümkün. Elde ettiğiniz grafikleri web sitenizde yayınlayabilir veya bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.

Data Explorer, dinamik bilgi akışı için hazırlanmış bir araç. Bilgi sağlamak amacı ile tasarlanan bu araç akademisyenler tarafından oldukça beğenildi ve çok kullanılacağa benziyor.

Data Explorer teknolojisinin altyapısı ise Google Chart Tools ile aynı hazırlanmış. Data Explorer, Google Chart API ve Google Visualization API kullanıyor.

Gmail’de 11 Köklü Değişiklik

angelsdemos | 27 February 2010 12:46

Google‘ın popüler mail servisi Gmail‘de köklü değişiklikler yapıldı. Gmail Labs‘ta bulunan 6 özellik kalıcı hale getirildi fakat 5 özellikte Gmail‘den çıkarıldı. Fakat yapılan değişikliklerin zamanla tüm kişilerde görüntüleneceği duyuruldu.

Google‘da bulunan arama tamamlama özelliği, Gmail‘de de uygulanmaya başlandı.Gmail arama kutusuna herhangi bir şey yazarken altta tavsiyeler yer alacak. Ayrıca sadece Gmail’de bulunan farklı bir özellik ise eklenti uyarısı. Bu yeni özellik sayesinde Gmail, postta içeriğinizdeki kelimeleri filtreleyerek eklenti ekleyip eklemeyeceğinize karar veriyor ve eklemediğiniz taktirde sizi uyarıyor.

Google Fotoğraflara Tercüman Oluyor!

algoz | 18 February 2010 17:46

Google’ın CEO’su Eric Schmidt, halen Barselona’da devam etmekte olan Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress), Google Goggles’ın, Google’ın çeviri hizmeti ile görüntü/görsel tanıma teknolojilerinin entegre edildiği, prototip versiyonunu tanıttı.

Bu yeni entegrasyonlar sayesinde, Android’li mobil cihazlar için geliştirilen Google Goggles ile görüntülerin/görsellerin üzerinde bulunan metinleri farklı dillere çevirebileceğiz.

Şimdilik Almanca’dan İngilizce’ye olan çevirileri destekleyen bu yeni özelliğin anlatıldığı video’yu buradan izleyebilirsiniz.

Google Maps Yenilendi

angelsdemos | 18 February 2010 09:36

Geçtiğimiz günlerde Google, Google Maps‘a yeni özellikler eklendiğini duyurdu. Yeni eklenen bu 9 farklı özellik şu an deneysel olarak kullanılmakta.Google Maps kullanıcıları, şu anda Labs özelliklerini deniyebilir ve test edebilirler. İşte Google Maps‘a eklenen yeni özellikler;

Drag ‘n’ Zoom (Sürükle ve Zum Yap)
Bu özellik ile haritanın herhangi bir bölümünü kendimiz kare içine alarak büyütmemiz mümkün. Böylece kullanıcının istediği bölüm fazla uğraş gerektirmeden büyütülebiliyor.

Aerial Imagery (Havadan Görüntüler)
Bazı bölgelerde kullanılan bu özellik, yüksek çözünürlük görüntüleri kuşbakışı olarak size sunuyor.

Google Goggles’i Kullanmak için 5 neden

admin | 07 January 2010 14:41

Google, son günlerde devrim niteliğindeki yeni arama teknolojisi olan Google Goggles‘i bize tanıttı. Bu teknoloji sayesinde artık nerede olursak olalım cep telefonumuz ile herhangi bir nesnenin fotoğrafını çekerek anında arama yapabiliyoruz. Peki ama bu teknoloji tam olarak ne işimize yarar? İşte google goggles’i kullanmak için 5 neden;

1. “Bu mal acaba gerçekten bu fiyata mı?”
Alışverişten önce alabileceğiniz sağlam bir önlem. Fiyatı hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığınız bir ürünle karşılaşırsanız tek yapmanız gereken ürünün fotoğrafını çekip google goggles ile internette arayarak fiyat aralığını öğrenmek.

2. “burada yemek yenir mi?
Artık herhangi bir dükkan hakkında anında bilgi sahibi olmanız mümkün. Fotoğrafı ile arama yaptığınızda anında başkalarının dükkan ile ilgili yaptığı yorumlar önünüze gelecek. Burası gerkçekten temiz mi? Yemekleri lezzetli mi? Sağlık Bakanlığından uyarı almış mı? gibi birçok soruya anında yanıt almanız mümkün.

Google Goggles

angelsdemos | 28 December 2009 12:41

Arama motorlarının mantığı tüm interneti kopyalayarak nerede ne olduğunu kaydederek daha sonra arama yaptığınızda en doğru sonucu size yansıtmaktır. Google bu temeller üstüne kuruldu ve genişletildi. Fakat google yöneticileri klasik arama yöntemlerinin dışına çıkarak yeni arama teknolojisi olan Google Goggles‘i sundular.

Google Goggles‘in yeni arama teknolojisi sayesinde artık fotoğraflarını çektiğimiz objelerin internet üzerinde aramasını yapabileceğiz. Örneğin bir kitabın, turistik bir yerin veya bir mekanın fotoğrafını çekerek sonra arama yapabileceğiz. Ayrıca bu teknoloji sadece bilgisayarlarda değil mobil olarak da sunulmakta.

Sistem yüz tanıma sistemlerindeki teknolojinin benzeri olarak tasarlanmış. Objenin fotoğrafını çektikten sonra Google Goggles teknolojisi fotoğrafı parçalara ayırarak resmi tanımaya çalışacak. Sadece bununla kalmayıp gerçek zamanlı arama da yapıyor. Yani twitter, friendfeed gibi sosyal medya sitelerinde son anlarda arattığınız şey ile ilgili herhangi bir şey varsa size yansıtıyor.

Google’dan Web Tasarımcılarına Yeni Araç: Google Browser Size!

algoz | 18 December 2009 09:41

Web geliştirileri ve tasarımcıları için sürekli olarak yeni araçlar geliştiren (bkz. Bonus) Google, Google Labs bünyesinde geliştirdiği yeni aracı Google Browser Size’ı kullanıma sundu.

Özellikle Web tasarımcıları için oldukça yararlı olabilecek bu yeni araç ile, Web site ziyaretçilerinin, web sitenize geldikleri ilk anda, kaydırma çubuklarını kullanmadan, web sayfalarının hangi bölgelerini görebildiklerini oransal olarak, görebilmektesiniz.