Facebook‘un kullanıcılarına sunduğu anlık sohbet uygulaması, Facebook’un popüleritesinin artması ile birlikte oldukça rağbet görüyor. Peki ama bu kadar popülerleşen bir sohbet uygulaması yakında görüntülü ve sesli chat uygulaması da sunabilir mi?

Facebook’ta uygulama geliştiricisi olan Tal Ater, bu sorunun yanıtının “evet” olduğunu düşünüyor. Yakında Facebook üzerinden görüntülü ve sesli sohbet şansına sahip olacağız. Ater’in, Facebook’un altyapısındaki kodları incelerken rastladığı VideoChat nesnesi ise bunun en önemli kanıtı.

Bu proje hakkında henüz Facebook’tan resmi bir açıklama gelmemesine rağmen diğer uzmanlara göre de Facebook’tan görüntülü ve sesli sohbet oldukça olası ve uzak bir zaman diliminde görülmüyor. VideoChat nesnesi Skype ve Skype ID ile iliştirilmiş durumda. Bu nesne sayesinde Internet Explorer ile ActiveX sayesinde görüntülü ve sesli sohbet imkanı doğabilir. Veya Skype SDK üzerinden tüm tarayıcılarda bu uygulama çalıştırılabilir.

Ater, bu nesnenin tüm sayfalarda bulunmadığını ve Facebook ekibinin henüz uygulanın test aşamasında olduğunu söyledi.Uygulamanın, daha önceden Skype’ın Gmail için geliştiriği eklenti sayesinde yapılacağı düşünülüyor. Fakat incelemelere göre Facebook’un daha gelişmiş olan sohbet uygulamasını yayınlaması ve görüntülü, sesli sohbete yer vermesi oldukça yakın bir tarih olarak gözüküyor.Ayrıca Bakınız :
* Hangi Facebook arkadaşınız sizi silmiş?* iOS 4.2 Yayınlandı* Facebook Messages Ortaya Çıktı* Facebook ve Twitter ne kadar güvenli?* Skyfire: iPhone’da Tarayıcı Savaşı Kızışıyor* Blekko* Mozilla Labs’tan Chromelessangelsdemos: Blog | FriendFeed | Twitter | Email | RSSKaynak : mashable, techie-buzz