Eskiden Esnaf
Eskiden Esnaf

Tanımlama
Esnaf kelimesine kendimizce bir tanımlama getirirsek : Homo erektus aşamasından sonra evrimleşip Homo Sapiens olan insan güruhu içerisinde 20. YY sonlarına doğru gelişen çok uluslu ekonomik koşullar etkisi ile homo Sefilus’a evrimleşen zavallı, acınacak, koruma altına alınması gereken, ara insan toplulukları diyebiliriz.

Esnafın Hali
Esnafın Hali

Esnafın Hali
Mevcut siyasi ve ekonomik koşullarla yaşama hakkı elinden alınmaya devam edilen esnaflar borçlarından kurtulmak için şehir değiştirme, işyerini karısı üzerine yapma, emekli maaşına kendi arkadaşına haciz koydurtma gibi yollara başvurmaktadırlar.Bu yollar içerisinde en tehlikelisi de çek karnesi kullanan esnafların başvurduğu bir yol… Borcunu ödeyecek durumu olmayan esnaf keşide ettiği çekin günü geldiğinde çeki ödemekten kurtulmak için bankaya dilekçeyle başvurarak çekin rızası dışında elinden çıktığını beyan ederek Türk Ticaret Kanunu’nun 711. Maddesi sayesinde çekine karşılıksız kaşesi basılmasından kurtuluyor.

Dolandırıcık - Esnaflık
Dolandırıcık – Esnaflık

Ağır Hapis cezaları var.
Ancak bu geçici çözümün en büyük sakıncası, çekten cayma sebeplerinin gerçekten var olmadığı, çekin rızası dışında elinden çıkmadığı tespit edildiğinde, esnaf nitelikli dolandırıcılıktan Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanıp yıllarca ceza evinde yatabiliyor.Şu anda bilinçli ve biliçsiz şekilde bir çok esnaf bu geçici kurtuluş yolunu seçerken başına gelecekten habersiz bir şekilde kendi kendine Türk Usulü bir Rus Ruleti oynuyor.