Kendi subjektif görüşlerimle oluşturduğum bu listede, online müzik streaming yayını yapan sitelerden bahsedeceğim. Online ve legal olarak müzik dinleyebileceğimiz bu adreslerde playlistler(çalma listeleri) oluşturabilir, arkadaş edinebilir, başkalarının playlistlerini dinleyebilir, aradığınız parçalara çok kolay ulaşabilir, müzikleri indirebilir ve tarzınıza yakın yeni müzikler keşfedebilirsiniz.

1- LastFmArtık adını bir çoğumuzun bildiği bir site olan lastfm basit bir radyo mantığı ile çalışıyor, arşivinizde olan veya dinlediğiniz müzikleri skroplayıp, size en yakın yeni müzik parçalarını sunuyor. Türkçe dil desteği de sitenin listemde en üst sıralarda olmasında bir başka etken. Şuraya tıklayarak sitenin işleyişi hakkında oldukça geniş ve yararlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2- Fizy, bir türk girişimi. Online müzik streaming alanında türkiye’de en iyilerden. kolay ve sade arayüzü sayesinde aradığınız müziğe kolayca ulaşabilirsiniz. New York Times, Cnet gibi otoriteler tarafından da olumlu karşılanmış bir site. Sitede dinlediğiniz müzikleri last.fm hesabınıza da skroplayabilirsiniz. Sitede dinleyeceğiniz müzikleri ard arda sıralayıp (playlist) çalabilirsiniz. Sitenin bence en kötü çıkan sonuçlardan bazılarında ses kalitesinin düşük olması.3- Grooveshark: Bu site alanında en iyilerden biri(ydi). Lakin Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre sakıncalı içerikten dolayı engellendi. Dolayısıyla gerçekten mükemmel düzenlenmiş bu siteyi ayrıntılı olarak tanıtamıyorum.

4- Myspace: Artık pabucu yavaş yavaş dama atılanlardan olsa da , ben gibi hala sanatçıları takip amaçlı hesabı olanlar var. Amatör müzik yapanlar olsun, profesyonel olarak yapanlar olsun, hemen hepsinin birer myspace hesabı var. haklarındaki haberleri en iyi takip mekanizmalarından biri myspace. Kendini yenileme çabaları var, ancak bence yavaştan nafile çabalar olmaktan öteye gidemiyor. Sitenin türkçe dil desteği olduğunu da hatırlatalım.5- youtube music: Son olarak da youtube’un müzik kısmını inceleyelim. Site engelli olmasına karşılık mü-yap’ın siteye oldukça geniş bir türkçe klip arşivi koyduğunu belirtmek isterim. Ayrıca, en yeni klipleri(yerli-yabancı) kaliteli olarak bulabileceğiniz yegane adres.