24 Haziran 1930 tarihinde Fransa’da dünyaya gelen Claude Chabrol, Fransız Sineması‘nın en önemli akımı olan Yeni Dalga‘nın öncü yönetmenlerinden biridir.

Paris Üniversitesi’nde Farmakoloji Bölümü okuyan Chabrol, Agnès Goute ile düyaevine girdi. Jean-Luc Godard, Eric Rohmer gibi yönetmenlerle tanıştı ve ilk uzun metraj filmi olan “Le beau Serge”yi 27 yaşındayken çekti. 1959 senesinde “Les cousins” ve Stanley Ellin’in romanından uyarlanan “À double tour”u çeken yönetmen, 1960’da “Les bonnes femmes” ile “Les godelureaux”u çekti. 1962 senesinde “Les sept péchés capitaux” ile “L’oeil du malin”i çeken Chabrol, “Landru“, “Les plus belles escroqueries du monde”, Shakespeare uyarlaması olan “Ophélia”, “Le tigre aime la chair fraiche” ve “Paris vu par…” gibi yapımlara da imza attı.Eşi Goute’den boşandıktan sonra aktris Stéphane Audran ile evlenen yönetmen, 1965 senesinde “Marie Chantal contre Dr. Kha” ile “Le tigre se parfume à la dynamite”yi çekti. “La ligne de démarcation”, “Le scandale“, “La route de Corinthe”, “Les biches”, “La femme infidèle“, “Que la bête meure” gibi yapımlara imza atan Chabrol, 1970 senesinde BAFTA’ya aday gösterilen “Le boucher“i yönetti. “La rupture”, “Les novices”, Edouard Atiyah’ın romanından uyarlanan BAFTA Ödüllü “Juste avant la nuit”, “La décade prodigieuse”, “Docteur Popaul” ve “Les noces rouges“i çeken başarılı yönetmen, 1974 senesinde “Nada“yı çekti.

1975’te “Une partie de plaisir”i çeken Chabrol, aynı sene “Les innocents aux mains sales”i yönetti.1976’da “Les magiciens” ile “Folies bourgeoises”i çeken Fransız yönetmen, 1977’de “Alice ou la dernière fugue“yi yönetti.1978 senesinde Donald Sutherland‘ın başrolünde yer aldığı “Les liens de sang” adlı yapımın yönetmenliğini üstlenen Chabrol, Isabelle Huppert‘in başrolünde oynadığı 120 dk’lık “Violette Nozière“yi çekti. “Le cheval d’orgueil” ve “Le système du docteur Goudron et du professeur Plume” adlı TV filminin ardından eşinden boşanmaya karar veren Chabrol, Aurore adlı bir kadınla dünyaevine girdi.

“La danse de mort”, “M. le maudit” ve “Les affinités électives” gibi TV yapımlarının ardından Jodie Foster’in başrolünde yer aldığı “Le sang des autres” adlı eseri çeken Fransız sinemacı, “Les fantômes du chapelier” ve “Poulet au vinaigre”nin ardından “Inspecteur Lavardin“, “Masques” ve “Le cri du hibou”yu yönetti.1988 senesinde Isabelle Huppert ve François Cluzet’in rol aldıkları “Une affaire de femmes” (Bir Kadın Meselesi) adlı yapımı çekti. 1990 senesinde “Jours tranquilles à Clichy” ve Alan Bates’in rol aldığı “Dr. M”yi çeken Chabrol, 1991 senesinde Flaubert’in ölümsüz eserinden uyarladığı “Madame Bovary“i yönetti. 1992 senesinde “Betty“i, 1993’te “L’oeil de Vichy”i ve 1994’te de “L’enfer“i çeken usta yönetmen, 1995 senesinde yine Huppert’in başrolünde yer aldığı “La ceremonie“yi yönetti.1996 senesinde “Cyprien Katsaris” adlı TV filmini çeken Chabrol, 1997’de “Rien ne va plus“u yönetti. 1999’da “Au coeur du mensonge” adlı yapımı çeken Chabrol, 2000’de “al“ı, 2004’te “La demoiselle d’honneur“, 2006’da “L’ivresse du pouvoir” ve 2007’de “La fille coupée en deux“u .eken Chabrol, 2009’da son filmi “Bellamy”i çektikten sonra 12 Eylül 2010 tarihinde hayatını kaybetti.