bildirgec.org

yeni dalga hakkında tüm yazılar

Les glaneurs et la glaneuse (2000)

queennothing | 28 November 2011 18:50

Usta yönetmen Agnès Varda tarafından çekilen “Les glaneurs et la glaneuse” (The Gleaners and I – Toplayıcılar), 2000 senesinde çekildi. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan filmde Varda’nın yanı sıra Bodan Litnanski ile François Wertheimer de rol alıyor. Avrupa Film Ödüller, Chicago Uluslararası Film Festivali, Montreal Film Festivali, Fransız Eleştirmenleri Derneği, Santa Barbara Uluslararası Film Festivali ve New York Film Eleştirmenleri Derneği tarafından çeşitli ödüllere layık görülen film, aslında bir belgesel. Varda’nın bir yolculuğa çıkmasıyla başlayan film, hasat mevsiminde besin gıdalarını toplayan insanların yaşamlarını konu ediniyor. Film, 2002 senesinde “Les glaneurs et la glaneuse… deux ans après” ile devam etti. Sinema severlerin kaçırmaması gereken bir yapım olan “Les glaneurs et la glaneuse”nin orjinal süresi 82 dakika.

Céline et Julie vont en bateau – Phantom Ladies Over Paris (1974)

queennothing | 07 November 2011 12:46

1928 doğumlu Fransız yönetmen Jacques Rivette‘yi 1991 çıkışlı “La belle noiseuse” adlı yapımdan tanıyoruz. Yönetmenin 1974 senesinde çektiği sinema filmi “Céline et Julie vont en bateau – Phantom Ladies Over Paris“, başarılı bir biçimde işlenmiş bir fantastik cinayet komedisi. Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunan filmde 1990 senesinde yaşamını yitiren aktris Juliet Berto, Fransız aktris Dominique Labourier, aktris Bulle Ogier, Vietnam doğumlu aktris Marie-France Pisier ve Oscar adaylığı bulunan İran doğumlu aktör Barbet Schroeder rol alıyor. İngilizce’ye “Celine and Julie Go Boating” olarak çevrilen filmin çekimleri Paris’te tamamlandı.

Présentation ou Charlotte et son steak (1960)

queennothing | 06 November 2011 13:27

Yeni Dalga Sineması’nın usta isimlerinden Eric Rohmer‘in henüz uzun metraj yönetmenliği yapmamışken çektiği beşinci kısa film olan “Présentation ou Charlotte et son steak“, Fransız Sineması’nın en değerli isimlerini biraraya toplamış. Başrollerinde Fransız Sineması’nın yaratıcı yönetmenlerinden Jean-Luc Godard, iki defa BAFTA Ödülü kazanan Fransız aktris Stéphane Audran ve bir zamanlar Godard ile evli olan aktris Anna Karina‘nın yer aldığı yapım, 12 dakikadır. Film, İngilice’ye “Presentation, or Charlotte and Her Steak” olarak çevrilirken, Türkçe’ye “Charlotte Ve Bifteği” olarak geçti. Resmi bir kopyası olmayan film, internetten yasal olarak seyredilebiliyor. Filmi Youtube üzerinden izlemek isterseniz buradan, Dailymotion üzerinden izlemek isterseniz buradan buyrun.

Le souffle au coeur (1971)

queennothing | 29 October 2011 11:27

1995 senesinde yaşamını yitiren Fransız yönetmen Louis Malle‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Le souffle au coeur” (Murmur of the Heart), 1971 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Malle tarafından yazılan yapım, En İyi Senaryo dalında Oscar adayı olurken, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday gösterildi. İtalyan asıllı aktris Lea Massari, Benoît Ferreux, Daniel Gélin, Michael Lonsdale, Ave Ninchi, Gila von Weitershausen, Fabien Ferreux ve Marc Winocourt gibi isimlerin rol aldıkları yapımın orjinal süresi 118 dakikadır.

Kıskançlık; L’enfer (1994)

queennothing | 14 October 2011 21:20

Fransız Yeni Dalgası’nın değerli temsilcilerinden Claude Chabrol‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “L’enfer“, 1994 senesinde çekildi. Henri-Georges Clouzot’un senaryosundan uyarlanan filmde güzel aktris Emmanuelle Béart, François Cluzet, Nathalie Cardone, Jean-Pierre Cassel ve Thomas Chabrol rol alıyor. Çekimleri Fransa’da tamamlanan 100 dakikalık filmin müzikleri Matthieu Chabrol tarafından, düzenlemeleri Monique Fardoulis tarafından, yapımcılığı Marin Karmitz tarafından, kostüm tasarımı ise Corinne Jorry tarafından yapıldı. Fransız Sineması‘nın az bilinenlerinden olan “L’enfer”, Chabrol’un önemli yapımlarından biridir.

Vivement dimanche! (1983)

queennothing | 11 October 2011 20:56

Fransız Sineması’nın usta isimlerinden François Truffaut‘un çektiği sinema filmi “Vivement dimanche!”, 1983 senesinde gösterime girdi. En İyi Yabancı Film dalında BAFTA adayı olan yapım, Charles Williams’ın romanından uyarlandı. 1949 doğumlu Fransız aktris Fanny Ardant, Fransız aktör Jean-Louis Trintignant ve 1938 doğumlu Fransız aktör Jean-Pierre Kalfon‘un birlikte rol aldıkları “Vivement dimanche!”, Türkçe’ye “Neşeli Pazar” olarak çevrildi. Ülkemizde 1991 senesinde gösterime giren film, Truffaut’un çektiği son sinema filmidir.

Bil Bakalım; Va savoir (2001)

queennothing | 10 October 2011 22:02

1928 doğumlu Jacques Rivette‘yi “La belle noiseuse” adlı yapım ile tanıyoruz. Yönetmenin çektiği “Va savoir” adlı sinema filmi 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Pascal Bonitzer, Christine Laurent ve yine Rivette tarafından yazılan yapımda Fransız aktris Jeanne Balibar, Marianne Basler, Fransız aktris Hélène de Fougerolles, Catherine Rouvel ve İtalyan aktör Sergio Castellitto rol alıyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olan filmin kostüm tasarımcılığını Laurence Struz, düzenlemelerini ise Nicole Lubtchansky yaptı. Orjinal süresi 220 dakika olan film, İngilizce’ye “Who Knows” olarak çevrilirken Türkçe’ye “Bil Bakalım” diye geçti.

Güz Öyküsü; Conte d’automne (1998)

queennothing | 08 October 2011 09:06

Fransız Yeni Dalgası’nın temsilcilerinden olan Eric Rohmer‘i 2010 senesinde 89 yaşındayken yitirdik. Fransız yönetmenin çektiği sinema filmi “Conte d’automne” (Autumn Tale – Güz Öyküsü) 1998 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Rohmer’in kaleminden çıkan film, Chicago Film Eleştirmenleri Derneği ve Las Vegas Film Eleştirmenleri Derneği’nden ödül kazanırken Venedik Film Festivali’nden iki ödülle döndü. 1956 doğumlu Fransız aktris Marie Rivière, Cezayir doğumlu aktris Béatrice Romand ve Fransız aktör Alain Libolt‘un birlikte rol aldıkları yapımın orjinal süresi 120 dakika.

La belle noiseuse (1991)

queennothing | 31 July 2011 17:32

Jacques Rivette, usta yönetmen François Truffaut ayarında bir sinema dehasıdır. Fransız Sineması’na çok değerli yapıtlar kazandıran Rivette‘nin çektiği sinema filmi “La belle noiseuse“, 1991 senesinde gösterime girdi. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen yapım, ’91’den 2006’ya dek bir çok festivalde gösterildi. Türkçe’ye ‘Güzel Gürültücü’ olarak çevrilen film, Balzac’ın “Le chef-d’oeuvre inconnu” adlı romanından uyarlandı. Filmde Fransız aktör Michel Piccoli, müzisyen ve aktris Jane Birkin, Fransız aktris Emmanuelle Béart, Gilles Arbona, Marie Belluc, Marianne Denicourt ve David Bursztein rol alıyor. Orjinal süresi 236 dakika olan yapım, sanat üzerine yapılmış başarılı bir eser.

Que la bête meure (1969)

queennothing | 29 July 2011 22:50

Fransız Sineması’nın en önemli dönemlerinden biri olan Yeni Dalga’nın başarılı yönetmenlerinden Claude Chabrol‘u rahmetle anıyoruz. Usta sinemacının 1969 senesinde çekmiş olduğu sinema filmi “Que la bête meure“, Chabrol’un en bilinen yapıtları arasında yer alıyor. İngilizce’ye ‘This Man Must Die’, Türkçe’ye ise ‘Canavar Ölmeli’ olarak çevrilen film, Nicholas Blake’nin ‘The Beast Must Die’ adllı romanından uyarlandı. Senaryosu Chabrol ile Paul Gégauff tarafından yazılan 110 dakikalık yapım, Fransa’da çekildi. Filmde 1938 doğumlu Fransız aktör Michel Duchaussoy, 1945 doğumlu Fransız aktris Caroline Cellier ve 2003 senesinde yaşamını yitiren oyuncu Jean Yanne rol alıyor. Hayatın sillesini yemiş bir yazarın intikam arzusunu ve iç içe geçmiş bir aileyi anlatan “Que la bête meure”, seyretmeye değer orjinal bir yapım.