cep telefonumuz çalındığında teknoloji, hırsızları yakalamamızda yardımcı oluyor. peki ya usb bellek, dijital kamera, ipod ve diğer depolama ünitelerinde?

gadgettheft.com adlı site gadgettrak adlı sistem sayesinde, teknolojik cihazları çalınan için amme hizmeti sunuyor.yaptığı iş çok basit: siteye üye olup bir hesap oluşturuyorsunuz. site size depolama aygıtlarınıza yerleştirmeniz için, tüm bilgileri sunucuya yollayacak bir dosya veriyor.
bundan sonra siz o dosyayı çalınmasından endişe duyduğunuz cihazınıza yüklüyorsunuz.misal cihazınız çalındı. gadgettheft sitesine girip cihazınızın çalındığını işaretliyorsunuz. işaretledikten sonra, artık sunucu, cihazınız herhangi bir yerde çalıştırıldığında yüklediğiniz dosyadan bilgileritopluyor.size de bu bilgileri kullanmak kalıyor. bu bilgileri polise mi verirsiniz, polisi bu işe karıştırmayıp kendiniz mi halledersiniz orası size kalmış.bu sistem hırsız yakalamanın dışında başka kötü amaçlar içinde kullanılabilir gibi geliyor.aslında sistem de elde ettiği bilgileri kötü amaçlı kullanabilir. (ancak sitede yazdığına göre böyle birşey yok. sadece siz başvurduğunuzda bilgileri alıyor.)sistem ücretsiz ancak sitede belirtildiğine göre yeni özellikler için bir “pro” hesap uygulamasına geçeceklermiş.not: windows2000 ve xp ile çalışıyor.sistem gereksinimleri ve topladığı bilgilersistem nasıl işliyor?üye olmak için