Dişe takılım şekli...
Dişe takılım şekli…

James Bond filmleri her ne kadar aksiyon filmleri olsalar da her zaman çağının ötesinde teknolojilerin habercisi yapımlardı. Günümüzde kullandığımız ve bize normal gelen bir sürü zamazingonun ilk fikirlerini bu filmlerde gördük.Neyse ki artık haberleri filmlerden almaya gerek kalmıyor. İnternette yeni bir buluşu anında duyabiliyoruz. Aynı bu ürün gibi. Ürünümüzün ismi Soundbite ve ismini tamamen hak ediyor. Üretici firmamız Sonitus Medical. Görevini özetlemek gerekirse sesi direk kulağınızın içine iletmek!”bluetooth destekli kulaklıklardan farkı ne?” diye soranlar için en basit cevap kulaklıkların çok yakından kulağınıza çok şiddetli ses dalgaları göndererek uzun vadede yarattığı duyu kaybını sıfıra indirgemek. Dünyada bu yüzden (en azından tek taraflı) duyma kaybı yaşayan iki yüz milyon insan var. Bu durum kaybı yaşayan insanlar kadar çevresini ve bizi de etkiliyor. (Uzaktan çaldığınız kornayı duydu sanıp da duymayan ve yola atlayan insanlarla eminim karşılaşmışsınızdır.) Radyasyonun zararlarına girmeme gerek bile yok tabii.

Kulaklık parçası
Kulaklık parçası
Diş içi parçası
Diş parçası

Kullanım şekli bakımından da diğerlerinden radikal değişiklikleri var. İlk olarak bu ürün kesinlikle gözle görülmesi çok zor ve ufak parçalardan oluşuyor. Ürün üç parçadan oluşuyor. İlk parça tabii ki şarj cihazımız. İkinci parça kulağa yerleşiyor ve dişinize yapıştırılan (üçüncü parça) mikrofondan gelen sesleri çeneniz ve kulaktaki salyangoz yapıya mikro titreşimler halinde gönderiyor. Çevreniz bu sesleri kesinlikle duyamadığı gibi sizi de deli zannedebiliyor. Daha önceleri de bu gibi cihazlar üretilmişti. Ama Soundbite yapımcıları bu teknoloji için hiçbir cerrahi müdahalenin gerekmediğini belirtiyorlar. Kullanıcı rahatlıkla ürünü kendi takıp çıkarabiliyor.Yaptığım araştırmalarda henüz piyasaya çıkmamış Soundbite’ın satılıp satılmayacağını bulamadım. Daha doğrusu belli değil, fakat bilinen bir şey var ki bu teknolojinin gelecekte birçok fikre gebe olduğu.

tüm parçalar bir arada
tüm parçalar bir arada

Merak ettiğim konu ise bu ufacık dişe takılan parçanın yutulması riskinin ne olacağı ya da hapşırdığınızda karşınızdaki insanı 12’den vurma ihtmaliniz…Kaynak