bildirgec.org

NuMB

12 yıl önce üye olmuş, 170 yazı yazmış. 863 yorum yazmış.

Türkiye’deki Yasal Eroin Fabrikaları

NuMB | 22 November 2012 15:35

Büyüklere inkılap tarihi departmanından-

Adını hepimizin bildiği meşhur Bayer ilaç firması 1897 yılında bir ilaç keşfedip tescil ettiriyor. Müthiş ağrı kesici özelliği olan ilaç, bir yıllık fare testlerinin hemen ardından, kanser, tüberküloz ağrıları için zaman kaybetmeden piyasaya sürülüyor. Hikâyeye göre, Bayer’de çalışan bir mühendis, keşfettikleri ilacın insan bedenindeki etkilerini tam anlamak ve bir test sürüşü yapmak için, ilacı damarına enjekte ediyor, ilacın etkisindeyken de “Kendimi kahraman gibi hissediyorum” diyince, bunu duyan diğer ayık kafalı mühendisler ilacın adını “Hero’in” koyuyorlar…

Şeytan bunun neresinde?

NuMB | 03 October 2012 20:20

Gecenin bir yarısı insana paranoya zerk ediyor bu meraklı olma sanatı. Evet, meraklı olmak da bir sanattır ve diğer sanatlar gibi tam olarak ne için olduğu bilinmez.

Yıllarca üzerinde tartışılarak kafamızın ütülendiği, sanat toplum için mi, sanat birey için mi, sanat sanat için mi tartışmalarının, bir de sanat Satan (ing: Şeytan) için mi boyutu var. Nerden mi var? Bu yazı bunu anlatır, hatta konuyu dağıtıp yer yer toparlayamayarak kafasına göre takılır.

Sanat kelimesinin “nat” hecesini ters çevirirseniz, Satan oluveriyor. “Olsun, ne var ki bunda?” denilebilir. Birçok kelimeyi evirip çevirerek anagramlar oluşturulabilir, yeni kelimeler üretilebilir ve buna “sadece tesadüftür” denilebilir. Hatta böyle demek aklıbaşındalarca çok daha makuldür. Ama, biraz aklım başında olmasın lan diyerekten kurcalayınca gecenin bu vakti, insan ister istemez, “ya tesadüf değilse” diye soruveriyor kendine. Velhasıl, merak sanatı başa bela…

Bu yaz neler oldu kompozisyonu (1)

NuMB | 20 November 2007 05:38

Temmuzun Başı
Yunanlı polis, daha iyi İngilizce bilen diğer bir Yunanlı polisi çağırmak için odadan çıktığında, yanımda oturan Rako’ya dönüp biraz kızgın, biraz hayretli, biraz da kaygılı bir bakış attım. Rako ve ben iki adım voltalık, loş karakol odasının bir duvarına iliştirilmiş iki sandalyede, iki tozlu likör bardağı gibi oturuyorduk.

Polis odadan çıkınca dönüp Rako’nun yüzüne baktım, yüzündeki yılların güneşini emmiş çizgiler, yaşadığı endişe ve utançla birleşince, birer uçurum halini almışlardı. Ağzımdan birden “Neresi lan burası Rako?” gibi bir soru boşaldı, “Yunanistan lan galiba” diye, uçurumun dibi gibi bir cevap aldım.
Evet lan, galiba cidden Yunanistan’daydık…

Çocuklar için gol atın!

NuMB | 11 May 2007 14:19

Bugünlerde yolunuz Mercedes-Benz bayiilerinden birinin önünden geçerse, içeri dalıp “gol atmak istiyorum” deyin.

Sokak Ligi; spora erişimi kısıtlı veya dezavantajlı konumda olan çocukların, futbolu araç olarak kullanarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı ve toplumla uyum içinde yaşamalarını hedefleyen bir girişim.

Mercedes de sponsorları olmuş, Türkiye çapında tüm Mercedes bayiilerine kurulan standlerde bizim atacağımız her 1000 gol için çocuklara bir adet sprinter minibüs veriyorlar…

Herkes Türkiye’yi bölmek mi istiyor?

NuMB | 10 May 2007 15:49

İki gün önce Sabah Gazetesi internet sitesinde göz gezdirirken, oldukça büyük girilmiş bir haberle karşılaştım. Haber, basınımızın çok sevdiği, Türkiye’yi bölmek isteyen dış mihraklar haberlerinden biriydi. Efendim, Sabah’ın manşetten verdiği habere göre, Money Gram isimli uluslararası para transferi yapan firma, internet sitesinde para transferi yapılan yerleri gösteren haritada Türkiye’yi Doğu Anadolu kısmını keserek göstermiş. İşte yine aşağılık bir Türkiye’yi bölme oyunu, diyordu haber.

Bir el atın da, dünyayı kurtaralım…

NuMB | 06 April 2007 01:11

Sevgili küresi ısınanlar;

Hafif’e yazdığım en zor yazıya hoşgeldiniz!

Hafif açıldığı günden beri buralardayım. Buraya bir sürü yazı yazdım, çok sürü yazılarınıza yorum yaptım, bir kısmınızla kafa göz yardım, bir kısmınızın kafasını gözünü sevdim.

Burada, ortalama insan hayatının onda biri denilebilecek kadar bir zamandır mevcutluyum. Bulunduğunuz yerden sadece “NuMB” diye bir internet karakteri olarak görünsem de; nefes alan, hisseden, öfkelenen, seven, ağlayan, kahkahalar atan, bira içince sıkça tuvalete giden bir canlıyım… Evet, sert yazıyorum bazen, her ne kadar kendimle barışık olsam da, hayatın kirletilmesi ile pek barışık değilim…

Dertlerin Bayrakları

NuMB | 07 March 2007 13:03

Ortalıkta dolaşan bir mail var. Mailin içeriğindeki sunuma göre; Birleşmiş Milletler, Charung Gollar isimli bir Norveçli diplomattan dünyanın sorunları ile ilgili bir sunum hazırlamasını istemiş ve yaptığı sunum siyasi pazarlama dalında (böyle bir dal da varmış demek) Nobel’e aday gösterilmiş.

Baktım sunum fena sayılmaz, biraz kurcaladım. Charung Gollar diye bir adam yokasıl sunumu hazırlayan Icaro Doria adında bir Brezilyalı genç diyorlar.