bildirgec.org

burakbakacak

11 yıl önce üye olmuş, 6 yazı yazmış. 12 yorum yazmış.

NEREDEN ÇIKTI BU FİZİK?

burakbakacak | 20 February 2011 15:35

Günümüz eğitim sisteminde en zor derslerden biri olarak öğrencileri sürekli terleten fizik hayatımıza insanoğlunun merakı sayesinde girdi. Peki Fizik bir ihtiyaç mıydı? yoksa tesadüfen bulunmuş bir kuram mı olmuş? Fizik tamamen insanoğlunun merak duyguları yüzünden doğmuş. Biz merak ettikçe de yeni şeyler doğmaya devam edecektir zaten.

BİYONİK GÖZLÜK

burakbakacak | 16 February 2011 11:22

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın kolaylaştığını söyleyebiliriz. Gün geçtikçe bulunan yeni buluşlar ve teknoloji ürünleri sayesinde insan hayatında çaresi olmayan,çözümsüz olarak gözüken hastalıklara tedavi yöntemleri bulunuyor.
İngiltere‘de ilk denemeleri yapılan bilgisayarlı ve kameralı gözlük görme engelli bir vatandaş üzerinde denendi ve olumlu sonuçlar alındı. 68 yaşındaki görme engelli vatandaş bu gözlük sayesinde görme konusunda büyük ilerleme sağladı.

OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİ

burakbakacak | 11 February 2011 09:30

Türkiye’de otomotiv teknolojileri pek fazla gelişmemiş bir sektör. Otomobilin ilk üretim aşamasından son çıkış anına kadar olan süreci, otomobil üretildikten sonraki takibi ve üretilen otomobillerin geliştirilmesi için yapılan Ar-Ge çalışmalarını kapsayan çok geniş bir meslek dalı.
Türkiye bu konuda diğer ülkelere göre çok çok geride kalmış durumda. Çünkü Türkiye henüz kendi yerli sanayi üretimi bir otomobili piyasaya sürecek kadar gelişmemiş gibi görünüyor dışarıdan bakıldığında. Tarihte birkaç kez denenmiş tabi Türk yapımı otomobiller fakat sonu hüsranla bitmiş. Hüsranla bitmiş derken otomobili başarıyla yapmışlar ama seri üretimi ve sonrasındaki geliştirme aşamalarını yapamamışlar. Belki de yaptırılmamış.

YERLİ OTOMOBİL

burakbakacak | 01 February 2011 14:37

Yerli malı olarak Türk ismi taşıyan ve Türkler tarafından yapılan otomobil dediğimizde halkımızın çoğu “Devrim” i biliyor. Fakat Devrim Türk yapımı bir otomobil değil. Devrim Türkiye’de yapılan, tasarlanan bir otomobil değil. Bildiğim kadarıyla İngiltere’de “Reliant” adında bir firma tarafından parçaların tasarımı ve üretimi yapılmış ve Türkiye’ye gönderilmiş. Burada yani Türkiye’de yapılan sadece gelen parçaları birleştirip montajını yapmak olmuş. Sadece motorunu biz yapmışız. Tabi ki bu da önemli ama sonuçta tamamen bizim ürettiğimiz bir otomobil değil. İlk öğrendiğimde ben de şaşırdım. Ama yanlış bilinmesin istiyorum seri olarak üretilen ve tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanan ilk otomobilimiz “Anadol” dur.

NÜKLEER ENERJİ

burakbakacak | 31 January 2011 10:14

Enerji 21. yy’ın en büyük ve en önemli güç kaynaklarından biri oldu. Günümüzde ise kullanılıp kullanılmaması yönünde sürekli tartışılan Nükleer Enerjinin hayatımız için büyük bir öneme sahip olmanın yanı sıra pek çok olumsuz etkilere de sahip. Artık herkes tarafından biliniyor ki Nükleer Enerjiye sahip olan ve bunu kullanan ülkeler dünya genelinde belli bir seviyenin üstünde görülüyor.
Peki Nükleer Enerji‘nin büyük bir güç ve ekonomik olarak kalkınma sağlamasının yanı sıra çevreye sağladığı şey ne? Tabi ki tahribat ve yok oluş. Madem böyle bir zararı var paki bu ülkeler bu enerjiyi kullanırken neden bunu göz önünde bulundurmuyor?

PARA VE BAŞARI

burakbakacak | 26 January 2011 19:21

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan “Para” ve “Başarı” kavramları arasında nasıl bir ilişki var?
Hayatta hep parası olan insanlar mı başarılı olur diye sormadan edemiyoruz kendi kendimize. Paranın her şeye etki ettiği bu dönemlerde insanın başarılı olması gerçekten kolay bir iş değil.
Basında Başarılı olarak gösterilen insanların belli bir seviyenin üstünde yaşam standartlarının olması yani zengin olması insanları “Parası olan başarılı olur” çıkarımına yöneltiyor.