bildirgec.org

yurtdışı hakkında tüm yazılar

Bankamatik’te tehdit ile para çekmeye zorlanırsanız. Okuyun.

webking | 28 May 2010 15:42

ATM soygunlarına karşı güzel bir hareket
ATM soygunlarına karşı güzel bir hareket

Başına bir bankamatik başında soyulma durumu gelmiş ve kuzu kuzu tüm parasını bu gaspçıya kaptırmış olan kuzenimden öğrendiğim belki de birçok kişinin bilmediği bir hareketi sizinle paylaşmak istedim.
Bankalar merkezi tüm ATM makinelerinde yaptığı programlama ile artık bütün para çekimlerinde böyle durumlar için sizden şifrenizi tersten yazmanızı istiyor yani şifreniz 123456 ise 654321 yazıyorsunuz ve ATM paranızı veriyor ancak aynı anda polise de haber veriyor. Böylece hırsız şüphelenmiyor ve hırsızı yakalatma ihtimaliniz de olabiliyor. Tabii hemen ya benim pin numaram 8668 gibi bir numaraysa o zaman ne yapacağım diyenler olacaktır? O zaman zaten güvenli olmayan bu tip simetrik numaralardan sadece sizin bildiğiniz ve asimetrik numaralara geçiş yapmanızda her bakımdan fayda var.
Bu uygulama yurtdışında bir çok banka tarafından uygulanmaya başlayınca Türk bankacıları da harekete geçerek bunu eklemişler. Bence de bu tip olaylar açısından, yaşlılar, kadınlar vb. tanıdıklarımıza mutlaka bunu anlatırsak, özellikle bu profilde insanları gasp eden hırsızlara belki de engel olabiliriz.

Amazon.com’dan sipariş

Aristocrat | 17 April 2010 14:11

Amazon’dan birkaç tane parfüm sipariş vermek istiyorum. Fiyatlar çok uygun fakat Türkiye’ye getirteceğim için ekstra ücretler de ekleniyor… Bu konu hakkında araştırma yaptım, sonuç; her kafadan farklı ses çıkıyor. Bir yerde deniyor ki “30$lık ürün için 100$ ödersiniz”, diğer yerde “sipariş adedi belirli bir sınırı geçmedikçe pek bir şey eklenmez.”

Böyle ilginç bir durum var. Nedir bu olayın özü öğrenmek istiyorum.*Gümrükte sorun olmaması için parfüm gibi ürünlerde adet ya da fiyat sınırlaması var mı?*2$lık ya da 30$lık bir parfüm için ne kadar ekstra ücret ödemem gerekiyor?*Bu ekstra ücret hesaplanırken neler göz önünde bulunduruluyor?

çin’in en büyük alışveriş sitesi “TAOBAO”

wowo | 06 April 2010 13:17

Alibaba Group tarafından 2003 yılında kurulan taobao‘nun 170milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. 2009 yılındaki işlem hacmi 29 milyar $ olan taobao çin’de ki toplam perakende ticaretinin yaklaşık %1.98 ine sahip. her çeşit ve fiyatta şeyin satıldığı sitenin malesef yurtdışına satışı bulunmuyor. Ancak orada yaşayan bir tanıdığınız aracılığıyla siteden alışveriş yapılabilir. kargo masraflarına ragmen birçok şeyi türkiye’den ucuza mal etmek mümkün! ülkemizde bulunmayan şeyler de satılıyor..

Alışveriş için mesajla bana ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi ve TC. Pasaport işlemleri E-devlet karşılaştırması

admin | 29 January 2010 15:31

Amerika Vizesi Başvuruları internette
Amerika Vizesi Başvuruları internette

Amerikan konsolosluğu, Amerika Vizesi uygulamasını kolaylaştırarak bunu tamamen internet ortamına taşıyorken, ben de pasaport’u e-devlet çerçevesinde internetten alayım diye online başvuru yaptım. Randevu zamanında gittiğimde sıra anlamında pek bir şey kazanmadığımı sadece belki bir 10 dk. fark ettiğini söylemeliyim. Buradaki bayan polis benim başvuruma baktı ve kimliğimle karşılaştırdığında annemin kızlık soyadı olan “önder”’i “onder” olarak yazdığımı görünce beni yeniden başvuru yapmam gerektiğini söyleyerek ve hiçbir kolaylık göstermeyerek reddetti. Bu pasaport prosedürünün ise yaklaşık 1 tam gün sürdüğünü de oraya gidince öğrendim ki, bu da cabası. Ertesi gün yine internet başından başvuruyu gerçekleştirmek için yaklaşık 5 gün daha sonraya bir randevu daha alabildim ve 1 yıllık pasaport için başvurdum. Ancak daha sonra randevu saatinde dehşet verici pasaport harçlarını görünce belki de 5 yıllık almanın daha mantıklı olacağını düşündüm, ve oraya gittiğimde bu sefer başvurum harfi harfine doğru olmasına rağmen bu sefer 5 yıllık başvurmadığım için bunun dönüştürülemeyeceği reddi ile karşılaştım.

ebay’den alışveriş

yunusss | 08 December 2009 15:37

ebay’den telefon satın almayı düşünüyorum. türkiye’ye gelirken ne gibi problem çıkabilir, gümrükten geçerken nelerle karşılaşabilirim. 100 liraya gelen mal tr’ye gelişi kaça patlar gibi.

Yurtdışını Sabit Hattan Aramak.

karlsvogna | 02 September 2009 12:24

Merhaba arkadaşlar,

Buradaki bir sabit hattan yurtdışındaki bir sabit hattı ararsam, fatura iki tarafa mı yazar (roaming gibi mi yani?), yoksa sadece arayana mı yazar?

Bir de elimde ucuza yurtdışını aramak için o kontörlü kart var, ondan arasam yine sadece bana mı yazar, yoksa iki tarafa mı?

İstediğim faturanın sadece arayana (bu durumda ben) yazması, sabitten sabiti arayınca olur mu bilemedim, sormak istedim.

Teşekkürler…

İhtiyacınız olduğunu bilmediğiniz 100 harika web aracı – Bölüm 9 Eğlence

angelofmercy | 14 May 2009 19:31

accrediteddldegrees.com ihtiyacımız olduğunu bilmediğimiz ancak işimizi oldukça kolaylaştıran araçları bu makale bir araya toplamış.

9. Eğlence

Sürekli iş, planlama, eğitim olmaz internet üzerinden eğlenmemiz için toplanmış bazı siteleri sıralayacağız.

1. MyPunchBowl

Parti düzenlemesini ve davetini kolay hale getiren bir web uygulaması.

2. MyFilmz

Bu akşam hangi filmi izleyeceğinizi seçebileceğiniz bir site. Bir film adı yazın ve benzeri filmleri listelesin.