bildirgec.org

darkhorn

11 yıl önce üye olmuş, 34 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

Minecraft

darkhorn | 08 October 2010 10:14

Öyle bir oyun ki her 3 saniyede bir satılan, geşitiricisine saate yaklaşık 24 000 TL kazandıran bir oyun. Geliştiricilerine demiyorum çünkü sadece bir tane geliştiricisi var; Notch (gerçek adıyla Markus Persson), geçen sene geliştirmeye başladığı oyun şu an yurdışında çok ilgi görüyor, öyle ki Reddit’te sayfası bile var, zaten bu yılki patlamayı Reddit sayesinde yaptı. Oyun şu ana kadar yaklaşık 350 000 kişi tarafından satın alındı, ve şu anki ücreti 9,95 €. İşin ilginç tarafıysa oyun henüz alpha aşamasında bile olmaması. Bu arada, oyun tamamlandığında fiyatı 20 € olacak. Böylesine kısa bir sürede 3,8 milyon $ kar yapan Notch’un hesabına bir süreliğine elkonmuş.

Türkiydeki yasaklı web siteleri

darkhorn | 15 September 2010 09:57

Türkiyede yasaklı web sitelerinin listesine nerden ulaşabilirim?
Bir de sanırım genel yasaklılarlan ayrı olarak TTNet’in yasakladığı siteler var.

jQuery hız grafiği

darkhorn | 03 June 2010 13:45

Son yıllarda neredeyse her site jQuery kullanmaya başladı. tabii her siteden aynı içeriği tekrar tekrar çekmenin bir anlamı yok. internet kullanıcı sayısı belli, her kullanıcı her siteden jquery dosyalarını çekse terabaytlarca veri internet hızını yerle bir eder, tabii okadar değil ama büyük ölçüde boşa harcanmasını sağlar. bunu önlemenin bir yolu var, jquery’ler google‘dan, microsoft‘tan ya da edgecast‘tan çekilmek üzere html kodlarında belirtiliyor. böylece bir kullanıcı örneğin bildirgec’e geldiğinde jquery’i çekecektir, daha sonra example.com’a gittiğinde çekmeyecektir çünkü zaten tarayıcının önbelliğine yerleşmiştir.

geçenlerde pingdom kıtalara ve “jquery sağlayıcıları”na göre bir hız testi grafiği çıkarmış. buna göre edgecast genelde en hızlısı, en yavaşıysa google. sadece avrupa’da microsoft hepsinden önde çıkmış.

PayPal’dan ödeme bilgisi

darkhorn | 01 June 2010 10:07

PayPal aracılığıyla satış yapmak istiyorum. Kullanıcının küçük bir not bırakması lazım. Bunun için item_name mi kullanmam lazım? Bir de ben bunu PayPal hesabımda görebilecek miyim? IPN kullanmak istemiyorum.

Kısa sürede çok popüler olan bir site: Chatroulette

darkhorn | 18 February 2010 09:42

Kasım 2009’da hizmete giren ve Şubat 2010’da Good Morning America, New York Times ve New York Magazine’de tanıtımı yapılan Chatroulette‘nin popüleritesi bir anda fırladı. Tabii bunun olması beklenen birşeydi çünkü ziyaretçi sayısı zaten sürekli artmaktaydı ve daha önce internette görülmemiş bir hizmetti bu.

Peki Chatroulette nedir ne değildir?
Bir chat sitesi olan Chatroulette’yi üye olmadan doğrudan kullanmaya başlıyorsunuz. Kesinlikle kendinizle ilgili hiçbir bilgi istenmiyor. Aynı Omegle‘deki gibi. Ve sistem o anda boşta olan başka bir kullanıcıyı bulup sizinle bağlantı oluşturuyor ve konuşmaya başlıyorsunuz.

Avea ve Vodafone’da gizli arama

darkhorn | 29 January 2010 09:42

Avea ve Vodafone’da gizli arama yapılabiliyor mu? Yani Türkcell’deki #31# gibi. Bir de, gizli arama yapabilmek için ekstra bir işlem ya da ücret gerkmiyor değil mi? Ve sadece kendi içinde sınırlı değil, değil mi?

onyılın unutulmayan anları

darkhorn | 31 December 2009 13:57

Son onyılda neler oldu, geride neler bıraktık, tarih nasıl yazıldı?
21. yy’ın ilk 10 yılı internet alanında çok büyük gelişmelerin olduğu siyaset alanında ise hatırlanmak istenmeyen olayların meydana geldiği bir onyıl olarak tarihe geçti.
işte onyılın unutulmayan olayları:
Savaşlar

  • 11 Eylül saldırıları ve ardından gelen Afganistan ve ırak savaşı, tahmini kayıp 1 milyonun üzerinde. Londra, Madrid ve İstanbul patlamalarını da aynı yere koymak lazım
  • Rusya – Gürcistan çatışması
  • Somali savaşı birçok korsanın türemesine yol açtı
  • iran’da ayaklanma
    11 Eylül
    11 Eylül

felaketler