bildirgec.org

webking

7 yıl önce üye olmuş, 37 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

harika icon setleri (.psd kaynak dosyaları ile)

webking | 09 August 2010 15:39

Hemen hemen her webmaster yurtdışı vea yurtiçinde, profesyonel veya amatör web programla ve tasarım işi ile uğraşan kişinin yoğunlukla hissettiği ihtiyaçlarından biri “icon” adını verdiiğimiz küçük simgelerdir. Bu simgeler menülerde, favori sayfalarda ve web sitesi tasarımı yaparken bir çok yerde kullanılır. Ancak internet üzerinde bulduğumuz icon veya simgelerin hemen hepsi .gif, .jpeg, .tif veya .bmp vb. sabit resim formatlarındadır ve bu nedenle de size özel bir şekle dönüştürelemez veya üzerinde oynama yapılamaz. Size aşağıda da örneklerini görebileceğiniz gibi photoshop’ta rahatlıkla açıp üzerinde her türlü değişikliği yapabileceğiniz bedava .psd kaynak dosyalarının arşivlenmiş bir paketini sunuyorum.
Bu paketi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
Harika web siteleri için bol bol kullanmanız dileğiyle..

Google Adwords hakkında Google tarafından tüketicilerin bilmesini istemediği gerçekler

webking | 14 July 2010 17:12

Google Adwords bilenlerin gayet iyi takip ettiği gibi, Amerika menşeili Google firmasına her yıl milyonlarca dolar sadece arama sonuçlarında aldığı reklamlardan kazanmaktadır. Google arama denince Türkiye ve dünyanın bir çok bölgesinde monopol durumunda olduğundan diğer arama motorları olan Yahoo, AOL, AltaVista veya Bing gibi alternatiflerine oranla en çok pasta payı ile parayı tabiri caizse “götürmektedir”. Adwords tıklama başına çalışan bir reklam şeklidir. Yani Google’da arama yaptığınızda ekranın sağında (en fazla 6 tane) ve üstünde (en fazla üç tane) çıkan arama sonuçları bu kategoridedir. Bu bağlantılar “Sponsorlu Bağlantı” şeklinde çıkar ve çoğu insan bu yazıyı görmesin ve diğer normal sonuçlarla karışsın diye bu gayet ufak yazılmıştır. Bir de üstüne sponsorlu bağlantı kutusunun rengi de en uçuk bir pembe seçilmiştir ki günümüz ekranlarında bunun farkını sağlıklı gözlerin bile ayırt etmesi zor. Aşağıda size bu reklamların olduğu bölgeleri “yurtdışı eğitim” kelimesi için yaptığım arama ile sunuyorum.

Yaz Okulları ve çocuğunuz

webking | 14 June 2010 17:16

Yaz Okulları
Yaz Okulları

Yaz okulu kavramı ülkemizde de artık yavaş yavaş gelişmeye başladı. Ankara’da futbol yaz okulları, Istanbul’da ise özellikle üniversitelerin düzenlediği gençlere özel aktiviteye dayalı programlar ile yaz kampları, bu olgunun ülkemizde de oturmaya başladığının bir kanıtı gibi. Yaz okulları aslında genellikle 7 ila 17 yaş aralığında bulunan gençlerimizin planlanmış aktiviteler ile yaz aylarını dolu dolu geçirmesi için bir fırsat niteliğinde programlar. Çoğu Türk ailesi de artık bu olguya alışmaya başlıyor ve çocuklarını bu yönde yönlendiriyor.
Yurtdışında yaz okulları ise biraz daha farklı burada, bütün bu aktiviteleri İngilizce olarak yapıyor, bir de üstüne İngilizce eğitimi de alınıyor (İngilizce eğitimi normal veya yoğun olarak sunuluyor). Ayrıca sosyal aktivitelerde bulunan çocuklar mecburen İngilizce pratiğini de gerçekleştirmiş oluyor. Yurtdışında en çok İngiltere, Avustralya, Amerika, Kanada ve Malta yaz okulları sırasıyla popülerlikle ülkemizden tercih ediliyor. Aileler örneğin ingilterede eğitim’in kalitesine güveniyor ve bu nedenle İngiltere yaz okullarını seçiyor.

Bankamatik’te tehdit ile para çekmeye zorlanırsanız. Okuyun.

webking | 28 May 2010 15:42

ATM soygunlarına karşı güzel bir hareket
ATM soygunlarına karşı güzel bir hareket

Başına bir bankamatik başında soyulma durumu gelmiş ve kuzu kuzu tüm parasını bu gaspçıya kaptırmış olan kuzenimden öğrendiğim belki de birçok kişinin bilmediği bir hareketi sizinle paylaşmak istedim.
Bankalar merkezi tüm ATM makinelerinde yaptığı programlama ile artık bütün para çekimlerinde böyle durumlar için sizden şifrenizi tersten yazmanızı istiyor yani şifreniz 123456 ise 654321 yazıyorsunuz ve ATM paranızı veriyor ancak aynı anda polise de haber veriyor. Böylece hırsız şüphelenmiyor ve hırsızı yakalatma ihtimaliniz de olabiliyor. Tabii hemen ya benim pin numaram 8668 gibi bir numaraysa o zaman ne yapacağım diyenler olacaktır? O zaman zaten güvenli olmayan bu tip simetrik numaralardan sadece sizin bildiğiniz ve asimetrik numaralara geçiş yapmanızda her bakımdan fayda var.
Bu uygulama yurtdışında bir çok banka tarafından uygulanmaya başlayınca Türk bankacıları da harekete geçerek bunu eklemişler. Bence de bu tip olaylar açısından, yaşlılar, kadınlar vb. tanıdıklarımıza mutlaka bunu anlatırsak, özellikle bu profilde insanları gasp eden hırsızlara belki de engel olabiliriz.

Ahmedinejad’a Amerika Vize reddi

webking | 29 April 2010 16:04

Iran'a Vize Yok, Çok şaşırdım.
Iran’a Vize Yok, Çok şaşırdım.

Son günlerdeki flaş bir haber ile ilgili duygularımı paylaşma ihtiyacı duydum. Haber “Ahmadinejad Amerika Vizesi başvurusunda bulundu” şeklindeydi. Bu sene Amerikada düzenlenecek olan silahsızlanma kongresine gelmek için her ülke gibi başvuruda bulunan ülkeler arasında Iran’da vardı bu kez, ancak Amerika bu ülkeye bırakın vize vermeyi onlara ambargo uygulayan ülkelerin başında geliyor ve bu da kabul edilemez bir durumdu. Dışişleri bakanı Clinton bunu hemen bir basın toplantısı yaparak “Ahmadinejad bize vize başvurusu yaptı” şeklinde lanse etti ve bu şekilde de aslında bir ülkenin başkanını küçük düşürdü. Bu da bir yaptırımdı, kendine göre herhalde. Böyle bir vize başvurusu dahi olsa bunun bir basın toplantısı şeklinde duyurulması kanımca, gerçekten de utanç verici, özellikle de Amerika için. Birçok olayı hiç kimseye duyurmadan döşek altı yapan bir ülke ancak bu insanı ve dolayısıyla de ülkeyi aşağılamak için böyle bir basın toplantısı düzenler diye düşünüyorum.
Durum böyle olunca ve niyet kötü olunca, vize bile verseler bunun pek bir değeri kalmayacaktır. Böyle bir olay duyurulmadan kabul veya reddedilir. Eğer reddedilirse de nedenini vizeye başvuran kişiye bildirmek lazımdır. Normal hayatlarında da zaten ülkemizde bile vizesini reddettikleri insanlara matbu ve hiçbir şey ifade etmeyen bir kağıt tutuşturan Amerikan Konsolosluğu yetkililerinin reddettiği insana hesap vermesi düşünülemez tabii. Böyle bir saygı unsuru da gerekmez böyle büyük bir ülke için!! Amerikalı ve Amerika’ya göre 2. Ve 3. Dünya ülkeleri eğer sadece sömürülecek bir unsurları var ise vizeyi hak edebilirler, ya da satın alabilirler de denilebilir keza bu mülakatlarda en önemli unsur banka hesapları dökümleridir, ve “eğer paranız varsa gelin ve bize verin” dermişçesine özellikle bu insanlara vize verirler. Ya da bazı durumlarda deha insanlara vize verirler çünkü bu tip insanların sömürülecek bir beyni vardır ve o beyin onlara yine para kazandıracak bir unsurdur.
Dolayisiyle vize, Amerikan çıkarları için vardır ve olmaya da devam edecektir. Kapitalizm’in de güzelliği bu, “benim çıkarım olan kişi gelsin, çıkarım olmayan gelmesin” mantalitesi yani, bu kadar basit aslında.

Ingilizce / Türkçe

webking | 19 April 2010 12:17

Ingilizce şu anda tüm dünya üzerinde en çok konuşulan ve yazılan dil. Özellikle bilgisayarlar ile artık vazgeçilmez dil konumunu da bayağı pekiştirdi tabii. Programlama ve yazılımların %99’unun dili İngilizce olduğundan da varsayılan dil doğal olarak İngilizce olmak durumunda. Bu da tüm programlama yapan kişilerin İngilizceyi öğrenmesinin gerekliliğini getiriyor. Mesela programlayarak bir web sitesi yapmak istiyorsanız mutlaka bu dile hakim olmalısınız, bunun Türkçe bir alternatifi de bilgisayarın icadından beri henüz yapılmadı.

Teknoloji dışında, eğitim açısından bakarsak, Güney Afrika, Malta, Yeni Zelanda vb. popüler ingilizce eğitimi merkezlerinin eski İngiliz sömürgeleri oldukları gerçeği ile karşılaşıyoruz. İngiltere sömürgecilik faaliyetleri ile sadece ülkeleri sömürmek ile kalmayıp, onlara kendi ana dillerini unutturabilmiş, bunun yanı sıra İngilizceyi de öğretip yaygınlaştırabilmiş bir ülke. Ingilizce’nin bir başka yaygın kullanım alanı ise malumumuz üzere film sanayisi. Birçok filmin asıl heyecanlı efektler ve 3 boyutlu ses /görüntü verenleri hep İngilizce, o nedenle de doğal olarak filmin orijinal dili izleyiciye daha çok keyif veriyor. Çoğu insan sırf bu nedenle altyazı ile boğuşmak pahasına efektleri kaybetmemek için filmi ingilizce bilmese de orijinal izliyor ve istemeden de dile empoze ediliyor. Artık bir dünya dili haline gelmiş bu dili öğrenmek içinse her yıl milyonlarca insan tüm dünyadan bu dili öğreten kuruluşlara trilyonlar ödüyor. Bu da dünya genelinde ayrı bir sanayi oluşturmuş durumda. Dil okullarında en çok öğretilen dil “İngilizce”. İngilizce öğrenmek için para veriyor, öğreniyor ve daha sonrasında da o kültüre olan geçiş planlandığı üzere sağlanıyor. Buna uzaktan eğitim gibi “uzaktan asimilasyon” ismini koymak istiyorum ben, tam uyuyor çünkü.

Yurtdışına gitmeden önce okunması gereken yazı.

webking | 14 April 2010 12:19

Hikayeler ve Rüyalar
Hikayeler ve Rüyalar

Amerika ülkemizden en çok ziyaret edilmek veya yaşanmak istenen ülkelerin başında yer alıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri tabii ki çocukluktan bu yana seyrettiğimiz Amerikan filimleri ve bunlardan istemiyerek te olsa etkilenmemiz. Buradaki mekanlar, şehirler, insanlar, yedikleri, içtikleri, giydikleri ve daha bir çok unsur bizim aslında Türkiye’deki yaşamımızı şekillendiriyor. Bu şekillenme Urfalı bir dürümcü’nün ismini “Dürümland” olarak değiştirmesinden tutun da, Traş şeklimizi, saç stilimizi, renkli lens takma ihtiyacımızı ve Amerikan isimlerine benzeyen çocuk isimlerimize kadar bir çok konuda tezahür ediyor. Amerika’da filim çekilen mekanlar, Universal Studios, Paramount Studios gibi sanal ortamlar veya Texas gibi doğal ortamlar her yıl dünyanın bir çok ülkesinden gelen binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Bunun yanında Disney Kanalı aracılığı ile pompalanan Walt Disney dünyası da yine buraya gitmek için sizi çocuklarınız vasıtası ile kendine çekiyor. Ortada bu kadar fazla çekim gücü varken Amerika’ya gitmek bir rüya halini alıyor ve herkesin gizli portföyünde baş sıradaki yerini de doğal olarak alıyor. O nedenledir ki, her yıl ülkemizde yeşil kart piyangosu başvuruların sayısı giderek artıyor. Bu insanlar Türkiye’yi sevmediklerinden mi böyle bir başvuruyu yapıyorlar diye düşünürsek, aslında bunun sadece bir özgürlük hareketi olduğunu görebiliriz. Insanımız istediği ülkeye rahatça girmek istiyor. Amerika vizesi için cebelleşmek istemiyor ve en önemlisi ise itibar görmek istiyor. Çünkü Amerika bu tip filimleri bir çok ülkeye ihraç ediyor ve bu filimlerde Amerikan kahramanlıkları övülerek Amerika hakkında sanal bir itibar yaratılmış oluyor. Insanlar ise Amerikaya vize veya yeşil kart alınca işin biteceğini, itibar göreceklerini ve özgür olacakları duygusuna kapılıyorlar tabii ister istemez. Halbuki Amerika’ya gidip te geldikten sonra aslında bu filimlerin doğru olmayan ve abartılmış bir çok unsurları içerdiğinin onlarda farkına varıyorlar, ancak bazen bunun için çok geç olabiliyor. Mesela yeşil kart çekilişini kazanmış bir kişi veya aile sanki piyangoyu kazanmışçasına seviniyor. Bu uğurda belki de vasat ama mutlu bir şekilde yaşadıkları ortamı bozuyorlar.

Yurtdışı Eğitim’de Güven

webking | 12 April 2010 17:01

Yurtdışı Eğitim'de Güven ve önemi
Yurtdışı Eğitim’de Güven ve önemi

Yurtdışı eğitim konusunda birçok alternatif, fiyatlar ve şehirler bulunmakta ve bunlar tüm dünya genelinde fiyatları ve popülerliklerine göre Türkiye’den olduğu kadar hemen her ülkeden, her yıl binlerce öğrenciyi ağırlamakta. Yurtdışı eğitim denince en önemli konulardan biri tabii ki, gideceğiniz ülke olacaktır; Örneğin İspanyolca öğrenmek istiyorsanız Ispanya’ya, Italyanca için Italya’ya veya Fransızca için Fransa’ya gitmek en doğru seçimler olacaktır. Ingilizce eğitimi için ise, bir çok seçenek söz konusu, geçen yıl en popüler olan İngilizce eğitim ülkesi yoğunluk olarak Yeni Zelanda oldu, ve bu sene ise Güney Afrika Cape Town bu konuda önde gidiyor.

Tatil gibi bir eğitim
Tatil gibi bir eğitim

Yeni Zelanda bir tropik ada ve İngilizce açısından da önemli bir merkez ülkeye dünyanın bir çok yerinden öğrenci, iş adamı veya profesyonel çalışanlar dil eğitimi almak için gidiyor. Bu sene ise en popüler ülke Güney Afrika ve özellikle de başkent Cape Town. 2010 FIFA Dünya kupasına ev sahipliği yapan bu ülke futbol tutkunları tarafından yoğunlukla tercih ediliyor. Çoğu dil okulları artan taleple baş etmeye çalışırken, ülkeye dünya kupası öncesi gideceklerin otellerin pahalalılığı ve yer bulma problemleri nedeniyle, kesinlikle erkenden bir dil eğitimi programlarını ayarlamaları gerekiyor. Güney Afrika İngilizce eğitimi açısından diğer ülkelere göre hem daha uygun, hem de inanılmaz doğal güzellikleri ile gidenleri adeta büyülüyor.
Sonuç olarak dünya genelinde İngilizce veye dil öğrenme trendi değişiyor şeklinde bir yorum yapılabilir. Özellikle İngilizce için bu böyle zira bir çok ülkenin ikinci ana dili İngilizce. Buna en ilginç örneklerden biri ise Malta dil okulları. Ufak bir Akdeniz adası olan bu ülkenin temel gelir kaynağı dil eğitimi veren okulları. Ülkenin hemen her şehrinde bir çok dil okulu bulunuyor ve bunlar tüm dünyadan bir çok insanı ülkeye çekmeyi başarıyor. Türkiye’den taleplerde de Malta oldukça popüler, bunun en önemli nedeni ise ülkemize olan yakınlığı. Birkaç saat içinde ülkeye varabiliyorsunuz, buradaki ortam ise tam bir tatil ortamı, insanları sıcak ve sokakta İngilizce yaygın olarak konuşuluyor. Bir de üstüne buraya tüm dünyadan gelen genç insanların dinamizmi de eklenince ada harika ortamlar sunabiliyor.