bildirgec.org

yaratıcılık hakkında tüm yazılar

Hasan Yalçın ile Türkiye’de Tasarım (Söyleşi)

cnkymz | 03 October 2012 12:14

Hasan Yalçın ile Söyleşi (cnkymz.com)
Hasan Yalçın ile Söyleşi

Türkiye’de tasarım ile içli dışlı olan birçok kişi biliyordur Hasan Yalçın ismini. Tasarımın önde gelen isimlerinden olan Hasan Yalçın’ı, Tasarımcı’nın El Çantası bloğundan da tanıyoruz. Özellikle yeni başlayan ve kendini geliştirmek isteyen tasarımcılara büyük katkı sağlayan Hasan Yalçın ile Türkiye’de Tasarım başlıklı bir söyleşi yaptık.

Söyleşimiz çerçevesinde Türkiye’de Tasarıma Bakış Açısından ve Sektördeki Sorunlardan bahsettik. Önemli ipuçlarını aldığımız sohbetimizde aynı zamanda tasarımcılar için Kaynak Sıkıntılarını konuştuk. Hasan Yalçın‘ın diğer ülkelerdeki tasarımcılarla olan farklarımızı dile getirdiği sohbetimizde özgünlük ve yaratıcılık kavramlarının ne kadar önemli olduğunu ve ilham kaynağı olarak kendisinin neler yaptığını öğrendik. Tasarım sektörüne yeni giriş yapmış ve kendini geliştirmek isteyen kişiler için faydalı ipuçlarını içeren bu söyleşimizin detayları için buyrun.

Yaratıcılıkta Sınır Tanımayanlar!

mmuussttaaffaa | 06 February 2011 21:36

Ilham veren ve yaratıclıkta sınır tanımayan ürünler veya fikirler ilginizi çekiyorsa, aşağıdaki listelenmiş sitelere göz atabilirsiniz. bu sitelerde tasarımcıların, dizaynırların ve mühendislerin elinden çıkmış birçok başarılı ve ilginç çalışma var. Lafı fazla uzatmadan sitelere göz atalım;

1- likecool

2-inspire me now

Düğme de Neymiş ki..(!)

turritopsis | 21 January 2011 10:15

Eski insanlar giysilerini düğme yerine bitkilerin iğneleri, hayvan kemikleri ve ince ağaç dalları ile “iliklemişlerdir”. Eski Mısır‘da ilmikler kullanılmış ve giysinin bir parçasının ucu ikinci parçadaki delikten geçirilerek bağlanmıştır.

Giysinin önünü iliklemek için değil de, süs eşyası şeklinde kullanılmış olan en eski düğmeler ve düğmeye benzeyen nesneler Hindistan‘ın İndus Nehri yatağında bulunmuştur. Onlar İndus medeniyetinin Kot Diji devrine (m.ö. 2800 – 2600) aitlermiş. Buna benzer ürünler Çin‘de (m.ö. 2000 – 1500), Eski Roma ve Yunanistan topraklarında da bulunmuştur.

Yaratıcı ve Modern Ofis Tasarımları

beyrek | 15 April 2010 13:23

Şirket çalışanlarının verimliliğini en çok etkileyen faktörlerden birisi de muhakkak çalışma ortamlarıdır. Bazı dünyaca ünlü dev şirketler, çalışanlarının yaratıcılığını, verimliliğini ve üretkenliğini artırmak için Ofis tasarımlarına çok önem veriyorlar ve bu tasarımlar için de ciddi miktarda yatırım yapıyorlar. işte; Google, Facebook, Skype, Digg, Twitter, General Motors gibi yatatıcılığın ve üretkenliğin ön planda olduğu şirketlerin benzersiz ofis tasarımları:
google‘ın isviçre’deki ofisinden.

google - zürih / isviçre
google – zürih / isviçre

dolmakalem

astral | 20 January 2010 14:20

Parmaklarım tek tek dokulu resim kağıtlarına dokundu. Tek tek seçtim, renk renk sonra dokulu olanlarından da tonlarına ve dokularına göre bir sürü kağıt aldım.

Dolma kalemlere baktım. On yıldır kullandığım kalemimi çok değerli bir dostuma hediye etmiştim ve onu istediğim bölümü kazandığımda kendime hediye almıştım. Şimdi benim doğum günüm için kendime bir sürpriz yapmaya karar verdim. Çok güzel bir kalem seçtim. Birkaç on yıl rahat kullanılabilecek bir dolmakalem.

kumbara tasarım yarışması

ZooMBiE749 | 29 December 2009 12:50

Global Ekonomik Kriz öncesi “paranı saçma, geleceğini biriktir” sloganıyla yayınladığı reklamlarla hatırladığımız AvivaSa Emeklilik ve Hayat, tasarruf konusunda özgün ve kullanışlı projelerin ortaya çıkmasına olanak sağlamak için Tasarrufu Tasarlamak konseptiyle tekrar karşımızda.Kumbaranın, tasarruf kavramına en uygun objelerden biri olduğunu düşününen AvivaSa Emeklilik ve Hayat, Türkiye ve KKTC’deki Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım fakültelerinde okuyan tüm öğrencilere açık olan bir kumbara tasarım yarışması düzenliyor.Yarışmanın son katılım tarihi 31 Ocak 2010, sonuçlarının ise 2010 Mart ayında açıklanması bekleniliyor.
Ayrıntılı bilgi ve başvuru formu http://www.tasarrufutasarlamak.com/ ‘da.

http://www.tasarrufutasarlamak.com/ adresinden alıntıdır
http://www.tasarrufutasarlamak.com/ adresinden alıntıdır

Hürriyet Ananın Güya G.tünden Doğmuşuz

Kuduz maymun | 16 December 2009 13:27

04.40

Dün berbat bir gün geçirdim. Şimdi Marks’ı çok daha iyi idrak ediyorum. Uzun zamandır, ne halta yaradığı konusunun beni doğrudan ilgilendirmediği bir iş için günümün 11 saatini vermemiştim. Biliyorsun, anlatmıştım.

05.34

Tam gün ders verdiğim yıl da, böyle çok erken kalkıp akşam geç dönüyordum. Ama orası farklıydı. Değeri kendim yaratıyordum. Ben karar veriyordum. Bazen konuları yetiştirmek için gemi azıya alıyor, ayrıntılara dalıp gençleri düşünmeye itiyor, bazense alabildiğine esnek, gevşek dersler yapıyor, aynı zamanda eğleniyorduk. Bunu ben yapıyordum ve parası az, tatmini yüksek birşeydi. Eminim ki, dersimi alan öğrencilerin de tatmin düzeyi yüksekti. Dersimi asan olmuyor, yarısında bile yetişseler koşup giriyorlardı derse. Sigara molası, çay molası serbest, sohbet etmek isteyen fikrini derslikte paylaşabiliyor ve her dersin ilk 7-8 dakikası gündem tartışmalarına ayrılıyordu. Çok alışmışlardı buna. Hoşlarına gidiyordu. İşin güzel tarafı, öğrettiklerimi de öğreniyor olmalarıydı. Pırıl pırıl gençler…

Yaratıcılığın sınırı yok

uykusuzkedi | 11 September 2009 14:00

İşte size orijinal fikirlerle tasarlanmış birbirinden ilginç ve sıradışı ürünlerin tanıtıldığı bir site: stillyasam.com

Tam bir yaratıcılık harikası bir sürü benzersiz ürünü burada bulabilirsiniz.

Tanıtımlar popüler ve nostaljik olmak üzere iki kategoriye ayrılmış. Aynı zamanda tasarım üzerine haberler ve etkinlik duyuruları da yayınlanmakta. Site üyeleri yazı ve yorumlarını paylaşabilme imkanına sahip bu da siteye iteraktif olma özelliği katmış.
Siteye girmek için tıklayın.