Annie Hall, Manhattan, Hollywood Ending, Bananas gibi yapımlarla eleştirel komedi türünün ustası kabul edilen Woody Allen, 1935 senesinde Amerika’da dünyaya geldi. Yönetmenlik kariyerine onlarca film sığdıran Allen’in 1973 senesinde çektiği sinema filmi “Sleeper” (200 Yıl Sonra), bilim-kurgu/ komedi türünün değerli bir örneğidir. İçerisinde sanat, politika ve bilim dünyasına anlamlı göndermeler bulunan film, devlet sistemini eleştirmekten de geri durmuyor. Senaryosu Allen ile Marshall Brickman tarafından yazılan filmde Allen’in yanı sıra Oscar Ödüllü Amerikan aktris Diane Keaton, aktör John Beck, Mews Small, Mary Gregory, Don Keefer ve Brian Avery gibi isimler de rol alıyor. 2 Milyon Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çekilen ve ülkemizde 1975 senesinde gösterime giren “Sleeper“, Satürn Ödülleri’nde En İyi Bilim-Kurgu Filmi dalında aday oldu.

Ülser ameliyatı olmak için hastahaneye yatan Miles Monroe, tam 200 sene uyutulur. 2173 senesinde uyandırılan Monroe, uyanınca dünyanın bambaşka bir hal aldığını görür.

Kıyafetler, mekanlar, meyveler değişmiştir; rrobotlar geliştirilmiş, Amerika’da nükleer bomba patlamıştır. Durumun şokundan kurtulan Monroe, özel ve tehlikeli bir amaç için kullanılacağını öğrenince canını kurtarmak adına direnişçilere katılmaya karar verir.