bildirgec.org

water hakkında tüm yazılar

Kendi içme suyunuzu kendiniz üretin: Solarball

thomasguven | 02 April 2011 14:05

Bazen zor koşullar insanların akla gelmedik icatlar ortaya çıkarmasına sebep olabiliyor. Bir öğrencinin dizayn ettiği, içilebilir su üreten bu Güneş topu (Solarball) örneğinde olduğu gibi.

SolarBall 2
SolarBall 2

Endüstri mühendisliği öğrencisi Johathan Liow 2008’de Cambodia’ya ziyaretine başlamadan önce hayatını değiştirecek bir buluşa imza atacağını hiç düşünmemişti. Oradaki fakirliği ve kötü yaşama koşullarını gördükten sonra, özellikle de temiz içme suyu bulmakta sıkıntı olduğunu görünce insanlara yardımcı olacak bir cihazı geliştirmeyi düşündü.

Afrika bölgesinde ucuz ve etkili su arıtma cihazı ihtiyacını gördükten sonra Avusturalya’nın Monash Üniversinden mezun olma tezini böyle bir cihaz dizayn ederek tamamlamayı düşündü aynı zamanda.

Nasıl mı diyorsunuz, buyrun devam edelim.

Yeni dokunmatik AQUA ıslak bir şekilde geliyor

bayraak | 09 September 2010 11:40

Samsung için Güney koreli tasarımcı Bon Seop Ku tarafından konsept tasarım olan “AQUA” adlı bu telefonun konusu tamamen Su. Yani resimde gördüğünüz gibi resimleri, yazıları su ile çiziyor. Amoled ekrana sahip ve oldukça ince bir tasarımı var.

Kullanıcılar telefonun ekranına dokunarak su ile çizilmiş olan ikonları silebilir, yerlerini değiştirebilir, yeni ikon ya da uygulamalar ekleyebilirler. Tamamen transparan bir görünüme sahip olan AQUA likid batarya ile enerji buluyor.

Horizon’un Minipak, Hydrofill ve Hydrostik yakıt hücleri ön satışta

sCoRPionTR | 23 July 2010 15:06

Horizon tarafından CES’de duyurulan yakıt hüceleri ön satışa çıkıyor.
Minipak olarak adlandırılan şarj cihazı Hydrostik adı verilen hidrojen kartuşları kullanarak enerji üretiyor. Üzerindeki USB çıkışı sayesinde 5V, 400mA akım sağlayabiliyor ve 2 adet doldurulabilir hidrojen kartuşu ile beraber geliyor. Fiyatı ise 99$. Almak isteyenler şuradan alabilir.

Minipak
Minipak

Minipak’da kullanılan hidrojen kartuşları Hydrostik olarak adlandırılıyor ve 15Wh enerji depolayabiliyor. Hydrostik tek şarjda 10 tane AA pile eşit enerji sağlayabiliyor. Fiyatı ise 9.99$.

Hydrostik
Hydrostik

FOTOĞRAF MAKİNESİ BOZULMA KORKUSUNA SON!!!

mcosar | 19 January 2010 10:01

Casio firmasının yeni yılın ilk ürünü olan Casio Exilim G1‘i Türkiye’de satışa sunuyor. Casio’nun bu ürünü “fotoğraf makinem bozulursa” derdini ortadan kaldırmaktadır. Çünkü bu fotoğraf makinesi paslanmaz çelikten tasarlanan dış yapısı, çift katmanlı gövde yapısı ve oluşabilecek darbeleri minimum seviyeye indiren fiberglass katkılı iç yapısıyla şok, kir, nem, sıcaklık ve suyu kesinlikle geçirmez.

sudan esinlenilerek hazırlanan enfes websiteleri!

vlknkng | 09 July 2009 18:44

derin mavilikler, deniz ve su tabanlı tasarımlar, ziyaretçilere pozitif ve mükemmel bir his yaşatır.
suyun dinlendiricilik ve rahatlatıcı özelliği sıkılmadan sörf yapmayı sağlayan etkenler arasında yer alıyor. bu düşünceyle yola çıkılıp hazırlanmış 12 adet enfes sitenin tadını çıkarın.

kaynak

Su Tahrikli JetPack : Jetlev – Flyer

zabun | 02 February 2009 21:44

Raymond Li’nin “personal propulsion device” başlığıyla patenti alınan icadı basitçe, su gücüyle çalışan bir jetpack olarak anlatılabilir. Bugüne kadar yapılan diğer jetpack’larda kullanılan tehlikeli patlayıcı maddeler, keskin pervaneler kullanıcılarının hayatlarını tehlikeye atıyordu. Li’nin tasarımında ise itiş sağlayan motorlar su üzerinde yüzen ayrı bir birime yerleştirilmiş. İtiş, söz konusu birime bağlı bir hortum aracılığı ile iletilen suyun, kullanıcının arkasındaki egzozlardan tazyikli olarak dışarı çıkmasıyla oluyor. Ocak 2009 itibariyle satışa sunulduğu söylenen JETLEV-FLYER adlı ürün için ise, Raymond Li’nin icadının üretime geçmiş hali denebilir. JETLEV-FLYER’deki 4 zamanlı, 130 – 300 beygir gücü üreten motorlar sayesinde, kullanıcının 15 m irtifa ve 75 km/s hıza erişmesi mümkün olmakta.

[popgive] [google translate] [video ı] [video ıı]

Vitesli Musluk

serversistemci | 10 January 2009 12:21

Vitesli Musluk
Vitesli Musluk

Dünyadaki su dengesinin bozulduğu şu günlerde su konusunda, kullanım olarak faydalı yeni bir ürün görmek istiyorsanız okumaya devam. Bu zamazing bir musluk, fakat değişik bir musluk. Vites koluna sahip olan, lüks Shen Di tasarımı bu musluk suyun akış tarzı için 4 vitese sahip.

Suyun Derisi

pilli pati | 18 December 2008 12:05


Bir bardağı su ile doldururken, dudak payına kadar değil de yanlışlıkla ağzına kadar doldurduğunuzda ve su bardaktan taştı taşacak gibi durup yine de masaya bir damla dökülmediğinde, biri gelse de size ufak bir mutfak madalyası taksa diye düşünür müsünüz? Bu durumdan kendinize “Vay be bardağı da nasıl ağzına kadar doldurdum ve üstelik bir gram su bile taşırmadım” diyerek bir başarı payı çıkarır mısınız?

Öte yandan, bir haftasonu gezintisinde sakin görünümlü bir gölün su yüzeyi üzerinde duran kanatlı bir canlı görürseniz, nasıl da suya batmadığına hayret edip, hayvanata tebrikler yağdırır mısınız?