Bazen zor koşullar insanların akla gelmedik icatlar ortaya çıkarmasına sebep olabiliyor. Bir öğrencinin dizayn ettiği, içilebilir su üreten bu Güneş topu (Solarball) örneğinde olduğu gibi.

SolarBall 2
SolarBall 2

Endüstri mühendisliği öğrencisi Johathan Liow 2008’de Cambodia’ya ziyaretine başlamadan önce hayatını değiştirecek bir buluşa imza atacağını hiç düşünmemişti. Oradaki fakirliği ve kötü yaşama koşullarını gördükten sonra, özellikle de temiz içme suyu bulmakta sıkıntı olduğunu görünce insanlara yardımcı olacak bir cihazı geliştirmeyi düşündü.Afrika bölgesinde ucuz ve etkili su arıtma cihazı ihtiyacını gördükten sonra Avusturalya’nın Monash Üniversinden mezun olma tezini böyle bir cihaz dizayn ederek tamamlamayı düşündü aynı zamanda.Nasıl mı diyorsunuz, buyrun devam edelim.

SolarBall 1
SolarBall 1

Bu güneş topu söylendiğine göre günde 3 litre içilebilir su üretme kapasitesine sahip, tabii ki güneş ışığı ve kirli su haricinde hiçbir şey kullanmadan.Kullanıcılar bu işe güneş topunun içine kirli suyu dökerek başlıyorlar. Bu kirli su topun şeffaf bölümünden giren güneş ışınları tarafından 360 dereceye kadar ısıtılıyor. Daha sonra topun içinde bu su buharı tekrar yoğunlaşıyor ve bu yoğunlaşan buhar saf su olarak cihaz içinde ısısı daha düşün bir bölümde depolanıyor.