bildirgec.org

vbulletin hakkında tüm yazılar

Bir tartışma forumu nasıl kurulur ?

Cold Fusion | 09 November 2010 15:24

Hemen her bilgisayar kullanıcısı internet üzerinde farklı tartışma forumlarına katılmış, fikir beyan etmiş, soru sormuş ya da sorulan bir soruya cevap vermiştir. günümüzün tartışmasız en faydalı sosyal internet kaynakları forumlardır. forumların en önemli özelliği sorulan bir sorunun sadece soran kişiye değil, aylar hatta yıllarsa sonra aynı sorunla başı derde girmiş başka kişilere de faydası olmasıdır.

Peki hiç düşündünüz mü; bu forumlar nasıl açılır, nasıl yönetilir ve böyle bir forum yönetilirken nelere dikkat edilmelidir? işte bu yazımızda forumları konu alacağız. bir forum kurmadan önce neler yapmanız, nelere sahip olmanız gerektiği ve forumu nasıl kuracağınız konusunu işleyeceğiz.

Öncelikle eğer bir forum açmayı düşünüyorsanız işe başlamadan önce forumunuzun konusunu belirlemelisiniz. yapılan ciddi bir araştırma sırf forum açayım diye girişimde bulunanların ortaya çıkardığı tartışma platformlarının uzun soluklu olmadığını ortaya koyuyor. en büyük yanılgı forum reklamlarından para kazanma düşüncesiyle forum açmak, ki büyük ihtimalle size hem para hem de zaman kaybettirecek bir fikir olacaktır bu.

Forum açmak için gerekli adımları ayrıntısıyla inceleyelim:

1. Hakim olduğunuz konuyu belirleyin: Bir bilginiz olsun, bir konuda kendinizi uzman hissediyorsanız ve o konuda size bir soru sorulduğunda cevap verebiliyorsanız işte sizin forum konunuz da odur. en çok yapılan hata her konuda bölüm içeren forum açma girişimidir. zaten yığınla forum varken böyle bir girişim sizi hem yoracak hem de forum içeriği ne kadar konu başlığı açılırsa açılsın boş görünecektir. forumunuzu açarken yoğunlaştığınız konu ve alt konulardan oluşan katagoriler oluşturmaya çalışın.

a’dan z’ye internet sitesi kurulumu

Pinhani | 24 January 2009 12:37

adan zye internet sitesi yapımı
adan zye internet sitesi yapımı

Öncelikle en baştan başlayalım:

Bir internet sitesi oluşturmak için ilk olarak bu siteye ulaşılmasını sağlayacak bir alan adına(domain) ve sitenizin dosyalarını barındırabileceğiniz bir web alanına(hosting) sahip olmanız gerekiyor.

alan adı
alan adı

1-Alan adı(domain) ne demek?
alan adı sizin internetteki adresinizdir. örneğin bildirgec.org gibi. kurduğunuz bir websitesine ulaşılması için alan adı mutlaka gereklidir. alan adınız sitenizin internetteki kimliği olacaktır.

2-alan adı nasıl alınır?
alan adları yıllık periyotlarla kiralanarak kullanılır. nasıl alan adı alınacağına ve yönetileceğine dair şuradan bilgi edinebilirsiniz.

3-Web Alanı nedir?
web alanı sitenizi internet üzerinde yayına açmak için sitenizin dosyalarını yükleyeceğiniz alandır. bu alanda uzmanlaşmış firmalar tarafından yine aylık veya yıllık olarak kiralanan bu alana dosyalarınızı yükler ve erişime açarsınız.

4-hosting nedir?
hosting web sitenizi koyacağınız web alanının

hosting
hosting

sağlanması hizmetidir. bunun için iyi özellikte ve çok hızlı internet bağlantısı ve altyapısına sahip bilgisayarlar gerekir. bu bilgisayarlara sunucu denir. özel olarak bu sunucuların konulduğu ve bakımının yapıldığı yerlere datacenter denir.

Yeni sitemiz: Kodaman.org

JaAaa | 13 November 2008 05:40

Pilli.com ve Nokta.com‘un ortak ürünü olan Kodaman.org yayında. İlerde web geliştiricileri için önemli bir yer tutacağı benziyor.Henüz tam olarak hangi içeriği yazacağımız hakkında bilgi veren Neler yazabilirim? sayfası düzenlenmemiş olsada sitedeki yazılar az da olsa bize neler yazabileceğimiz hakkında bilgi veriyor.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz. Tüm Pilli camiasına hayırlı olsun.Teşekkürler Pilli..
Henüz Pilli Network’e üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Kendi video siteni yarat:Magnify.net

JaAaa | 04 October 2008 08:35

Magnify.netyüklediğiniz videolara görüntü kalitesi sağlayan,diğer video sitelerinden video çekebilen,kendi kanalı kurman için sana izin veren kendi video sitesini oluşturmaya yarayan bir sitedir.

Sitene istediğin ismi verebileceğin,sayfa ve css tasarımını kontrol edebileceğin,reklamlar oluşturabileceğin bir video sitesi yapmak istiyorsan Magnify.net yanında.

Özellikler:

smf vs. vbulletin?

zur | 13 May 2008 09:23

bir proje için düzgün bir forum aramaktayım şu aralar, yaptığım araştırmalar sonucunda smf ile vbulletin arasında kaldım. vbulletin’in ücretli olması çok büyük bir sorun teşkil etmiyor
sizce hangisini tercih etmeliyim? veya başka bir öneriniz var mıdır?

phpBB 3.0 yayınlandı

MaXCoDeR | 14 December 2007 19:27

Dünyanın en popüler açık kaynak forum script’i phpBB‘nin 3.0 sürümü, phpBB’nin 7. doğum gününde (13 Aralık) yayınlandı. Beş yıldır geliştirilen bu yeni sürüm daha gelişmiş topluluk özellikleri, daha fazla güvenlik, kapsamlı yönetim seçenekleri, açık kaynak ve ticari veritabanları için genişletilmiş destek, mobil aygıtlar ve arama motorları için optimizasyon özelliklerine sahip. phpBB 3.0, öncedeki sürümlerde olduğu gibi GNU/GPL lisansı altında ücretsiz olarak dağıtılıyor.
Burada phpBB 3.0’ın diğer popüler forum script’leriyle karşılaştırma tablosu görelebilir. Script phpbb.com‘dan, Türkçe dil dosyası da phpbbturkiye.net‘ten indirilebilir.

Vbulletin’e RSS Nasıl Eklerim?

fatality | 11 November 2007 14:51

merhaba arkadaslar.benim vbulletin tabanli bir forumum var.buna rss eklemek istiyorum.yani mesela program download kismina bir konu eklenince rss’imi rss okuma sitelerinde kendi hesaplarina ekleyen insanlar her yeni konuyu gorebilsinler istiyorum.bu işlemin de manual degil otomatik olsun istiyorum.rss’te yeni oldugum için pek anlamiyorum.yardiminiz için şimdiden teşekkurler…

vbulletin firefox’ta daha mı yavaş açılıyor?

iygadem | 11 July 2007 16:26

arkadaşlar bazı vbulletin tabanlı forumlar neden firefoxta çok daha yavaş açılıyor?
ben genelde firefox kullanırım, bir kaç aynı formata sahip vbulletin tabanlı foruma girince pek yavaş olduklarını gördüm. internet explorer ile denedim iki katı hız farkı vardı.
nasıl olur demeyin, şurda da browserlar arası hız farkından bahsediliyor mesela şu forum için hız ölçer web wait sitesine girdim 26.48 saniye diyordu. fakat o süre zarfında firefoxta daha yarısı açılmamıştı. bilgisi olan var mı?