bildirgec.org

uzakdoğu sineması hakkında tüm yazılar

I’m A Cyborg, But That’s OK (2006)

queennothing | 01 December 2012 12:40

1963 senesinde Kore’de dünyaya gelen Chan-wook Park‘ı “Oldboy” adlı yapımdan biliyoruz. Yönetmenin 2006 senesinde çektiği sinema filmi “Ssaibogeujiman gwaenchanha” (I’m A Cyborg, But That’s OK), yönetmenin dehasını bir kez daha kanıtlar nitelikte. Başrollerinde Su-jeong Lim ile Rain’in rol aldıkları film, Uluslararası Berlin Film Festivali’nde ödül kazanırken, Baek Sang Ödülleri, Asya Film Ödülleri, Montréal Film Festivali gibi bir çok etkinlikten ödülle döndü. Orjinal süresi 105 dakika olan bu farklı romantik-komedi filmi, Türkçe’ye “Ben Bir Robotum ama Sorun Değil” şeklinde çevrildi. Filmi, sadece Kore Sineması meraklılarına değil, farklı bir şeyler arayan ve hoş vakit geçirmek isteyen herkese tavsiye edebiliriz.

Sanshô dayû (1954)

elizabethtaylor | 15 October 2011 22:16

1898 senesinde Japonya’da dünyaya gelen yönetmen Kenji Mizoguchi, Uzakdoğu Sineması’na oldukça değerli filmler vermiştir. 1956 senesinde hayatını kaybeden Mizoguchi’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Sanshô dayû“, 1954 senesinde çekildi. Ogai Mori’nin hikayesinden uyarlanan filmde Kinuyo Tanaka, Kyôko Kagawa, Yoshiaki Hanayagi, Eitarô Shindô, Akitake Kôno, Masao Shimizu, Ken Mitsuda ve Kazukimi Okuni rol alıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’ne layık görülen film, İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci‘nin de favori filmleri arasında yer alıyor. İngilizce’ye “Sansho the Bailiff” olarak çevrilen film, Türkçe’ye “Zalim Şanso” olarak çevrildi.

Kurosawa’dan “Yôjinbô” (1961)

queennothing | 10 October 2011 18:31

1910 senesinde Japonya’da dünyaya gelen usta sinemacı Akira Kurosawa‘yı “Seven Samurai“, “Ran“, “Uzala Dersu“, “Rashomon” gibi yapımlardan tanıyoruz. 1998 senesinde yaşamını yitiren yönetmenin çektiği “Yôjinbô” (The Bodyguard – Koruma), 1961 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Kurosawa ile Ryûzô Kikushima tarafından yazılan filmin müzikleri Masaru Satô tarafından yapıldı. Kostüm tasarımı Yoshirô Muraki tarafından yapılan film, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ dalında Oscar adayı oldu. Tokyo’daki Toho Stüdyoları’nda çekilen “Yôjinbô”da Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Takashi Shimura, Yôko Tsukasa gibi isimler rol alıyor.

Ran (1985)

queennothing | 13 September 2011 22:20

1910 senesinde Japonya’da dünyaya gelen yönetmen Akira Kurosawa, “Yojinbo”, “Seven Samurai”, “Rashomon” gibi filmlerle başarısını kanıtlamıştır. 1998 senesinde kaybettiğimiz Kurosawa’nın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Ran“, 1985 senesinde gösterime girdi. İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’nin “Kral Lear” adlı eserinden uyarlanan film, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Set Dekorasyonu ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar adayı olurken En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar kazandı. Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Daisuke Ryû, Jinpachi Nezu gibi isimlerin rol aldıkları eser 12 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. 16. Yüzyıl’da geçen “Ran”, eleştirmenler ve sinemaseverler tarafından Kurosawa’nın başyapıtı olarak görülmekte. Orjinal süresi 162 dakika olan “Ran”, tüm sinema seyircilerine tavsiye edilebilir.

Lee’yi ‘efsane’ yapan film; Enter the Dragon (1973)

queennothing | 12 August 2011 11:25

1928 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Robert Clouse, 68 senelik yaşamına 20’ye yakın sinema filmi ve iki Oscar adaylığı sığdırdı. 1997 senesinde yaşamını yitiren yönetmenin 1973 senesinde çektiği sinema filmi “Enter the Dragon“un (Ejder Kalesi/ Ejderin Üç Fedaisi) senaryosu Michael Allin tarafından yazıldı. Başrolünde 32 yaşında hayatını kaybederek efsaneler arasındaki yerini alan aktör Bruce Lee‘nin rol aldığı yapımda John Saxon, Ahna Capri, Jim Kelly, Robert Wall, Angela Mao, Kien Shih ve Geoffrey Weeks rol alıyor. 850.000 Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan yapım Çin’de ve Amerika’da çekildi. Bruce Lee’yi efsane yapan film olarak kabul edilen “Enter the Dragon”, aksiyon sevelerin muhakkak seyretmesi gereken başarılı bir eser.

Komşum Totoro; Tonari no Totoro (1988)

queennothing | 07 August 2011 18:18

Uzakdoğu Animasyon Sineması’nın usta ismi Hayao Miyazaki‘den güzel bir film daha; “Tonari no Totoro“. 1988 senesinde gösterime giren film, Satürn Ödülü adaylığı yanısıra Japonya’da gerçekleştirilen bir çok festivalde çeşitli ödüllere layık görüldü. İngilizce’ye ‘My Neighbor Totoro’, Türkçe’ye ise ‘Komşum Totoro’ olarak çevrilen 85 dakikalık eser, ülkemizde 2007 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Miyazaki tarafından yazılan filmde Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Chika Sakamoto, Shigesato Itoi, Sumi Shimamoto, Tanie Kitabayashi ve Yûko Maruyama seslendirme yaptılar.
İnsandan ırak, orman içinde bir yere taşınan babalarının yanında gelen Satsuki ile Mei, başta alışamadıkları bu yerde Totoro adında komşularıyla tanışırlar hayatları değişir.

Rashômon (1950)

queennothing | 13 June 2011 22:19

Akira Kurosawa, 1910 senesinde Japonya, Tokyo’da dünyaya geldi. Senaristliği ve yönetmenliğiyle sinema tarihinde adını oldukça saygın bir yere yazdıran yönetmen, 1998 senesinde 88 yaşındayken yaşamını yitirdi. Kurosawa’nın 1950 senesinde yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Rashômon“un senaryosu Ryûnosuke Akutagawa’nın hikayelerinden uyarlandı. Yapımcılığı Minoru Jingo tarafından üstlenilen filmin müzikleriyle Fumio Hayasaka tarafından yazıldı. Kurosawa’nın en iyileri arasında yer alan film, Japonya’da çekildi. Toshirô Mifune‘nin başrolünde yer aldığı filmde Machiko Kyô, Masayuki Mori, Takashi Shimura, Minoru Chiaki ve Kichijirô Ueda gibi isimler de rol alıyor. Oscar Ödülleri’nde En İyi Siyah Beyaz Film Set Dekorasyonu Ödülü’ne aday gösterilen eser, BAFTA ve Venedik Film Festivali’nde de beğeniyle karşılandı. Evli bir çiftin mağdur olduğu ve üç kişinin tanıklık ettiği büyük bir suçla karşı karşıyayız. Mağdur ve tanıkların ifadeleriyle geçen film, suç kavramını sorgulayacak ve bizleri şaşkına çevirecektir.

Şeytanı Gördüm; Akmareul boatda (2010)

queennothing | 24 May 2011 19:14

Güney Kore’den çıkan en iyi yönetmenlerden biri olan Jee-Woon Kim, ilk uzun metraj filmi “Choyonghan kajok” ile yeteneğini kanıtlamıştı. 2008 senesinde gösterime giren “Joheunnom nabbeunnom isanghannom“dan sonra 150 dakikalık korku gerilim filmi “Akmareul boatda” için çalışan yönetmen, 2010 senesinde bitirdiği filmi sayesinde dünya çapında bir başarı elde etti. Senaryosu Hoon-jung Park tarafından yazılan filmde Min-sik Choi ve Byung-hun Lee rol alıyor. İngilizce’ye ‘I Saw The Devil’, Türkçe’ye ‘Şeytanı Gördüm’ olarak çevrilen yapım, psikopat bir katil tarafından öldürülen kız arkadaşının intikamını almaya yemin etmiş bir ajanın hikayesini anlatıyor.

Da bing xiao jiang; Little Big Soldier (2010)

Serkeftq | 29 April 2011 13:51

little big soldier
little big soldier

Daha önce The Underdog Knight filmlerinin yönetmenliğini yapan Sheng Ding tarafıından çekilen ve Jackie Chan ile Rongguang Yu‘nun başrollerini paylaştığı bu filmde eski Jackie Chan filmlerine nazaran önemli yeniliklerin geldiğini söyleyebiliriz. Film 10 şubat 2010’da ABD’de vizyona girdiği tarihte büyük bir ilgiyle karşılandı ve birgün sonra Hong Kong’ta Jackie Chan’in kariyerini önemli ölçüde etkileyen izlenme oranını yakaladı.
Hikaye kurgusu ve senaryosu da Jackie Chan‘e ait olan filmde komedi unsurları ve karete teknikleri adeta ilginç bir şekilde yoğurulmuş durumda. Jackie Chan’in filmlerini yakından takip eden biriyseniz daha önce yapılan filmlerden kesinlikle önde olduğunu anlayacaksınız.
Sempatik ve rahat tavırları ile filmin içine sürüklenebiliyorsunuz. Yine herzamanki gibi dublör kullanmayan Jackie Chan’in bu filmde de hırpalandığını düşünmeden edemiyor insan.

Aşkta Tüm Mesele Zamanlamadır; 2046 (2004)

dnz81 | 31 January 2011 12:47

2046’ya giden bütün yolcuların amacı aynıdır; kayıp hatıraları canlandırmak çünkü 2046’da hiçbir şey değişmez. Ancak hiç kimse bunun doğru olup olmadığını bilmez. Çünkü geri dönen hiç olmadı.

Uzakdoğu sineması veya Kar Wai Wong (yönetmen/senarist) denince akla gelen ilk filmlerdendir, 2046. Kar Wai Wong (My Blueberry Nights ile In the Mood for Love filmlerinin yönetmen/senaristi) ve Tony Leung Chiu Wai‘den (In the Mood for Love, Infernal Affairs ve Lust, Caution filmlerinin de başrol oyuncusu) melankolik bir başyapıt.