bildirgec.org

transparan hakkında tüm yazılar

Fling ile ipadinizin joysticki oldu!

Beacool | 06 December 2012 11:47

Fling ile ipadinizin Joysticki oldu!

Fling gözede hitap ediyor...
Fling gözede hitap ediyor…

Yok arkadaş ben bu dokunmatik ekranlarda oyun oynayamıyorum! Gerçekten de öyle! Sanırım geçmişte elimizin joystick (oyun çubuğu nedir ya?) sonra da klavye + fare kombinasyonuna adapte olmasından olsa gerek touchscreen ekranlarda oyun oynamak bana pek de keyifli gelmiyor…

Tam dünyaya “ben yaşlandım artık” diye bakarken bugün internette gencecik insanların dahi bu konudan şikayetçi olup Fling (yok ya sadece isim benzerliği) diye bir şey icat ettiklerini gördüm. Bu icat hernekadar ipad (neden acep?) ile lanse edilse de her tip tablette oyun konusunda iyi bir çözüm sunacak gibi duruyor…

Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu İçin Altın Değerinde İpuçları

pinkfloyd | 16 February 2009 21:13

Internet Explorer’la çalışmak her seviyeden web tasarımcısı için bazen sorun olabilir. Ancak bu sorun olmak zorunda olacağı anlamına gelmiyor. Hepsi olmasa da pek çok Internet Explorer hatası, hatanın nasıl oluştuğunu anladıktan sonra kolayca düzeltilebilir. Bu yazımda özellikle giriş seviyesindeki kullanıcılar için çapraz tarayıcı uyumluluğunu sağlayabilmeleri için önemli problemleri ve çözümlerini listeledim.

Yazımda en çok kullanılan tarayıcı sürümleri olan Firefox 2+, Safari 3+ ve Internet Explorer 6+’ya odaklandım. Her ne kadar IE6’nın kullanım oranı gün geçtikçe düşüş gösteriyor olsa da, bu onu desteklememeniz gerektiği anlamına gelmez, zira halen pek çok kullanıcı hangi tarayıcı sürümünü kullandığını bilmemektedir. Eğer bu IE6 hatalarını biliyorsanız, tarayıcı üzerinde test yapmadan bile sitenizin doğru görünüp görünmediğini anlayabilirsiniz. Bu makale süper deneyimli web tasarımcılarına yönelik olmamakla birlikte IE6’nın çapraz tarayıcı uyumluluğuna yönelik gizlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Özet
Makalenin tamamını okumak istemeyenleriniz için aşağıda makalenin bir özetini bulabilirsiniz.

  • Daima STRICT DOCTYPE ve standartlarla uyumlu HTML/CSS kullanın
  • CSS’nizin en başında daima sıfırlama (CSS RESET) kullanın.
  • Firefox’ta metin işleme sorunlarını gidermek için -moz-opacity:0.99, Safari’de ise text-shadow: #000 0 0 0 kullanın.
  • Görselleri asla CSS ya da HTML ile yeniden boyutlandırmayın.
  • Her tarayıcıda metinlerin nasıl işlendiğini test edin. Lucida kullanmayın.
  • BODY üzerinde metni % ile boyutlandırıp sitenin geri kalanında em kullanarak metin boyutlandırması yapın.
  • Üzerine float uygulanmış tüm anahat divleri display: inline ve overwlow: hidden içermeli.
  • CSS3 seçicilerini kullanmayın.
  • Alpha’yı yüklemediyseniz saydam PNG kullanmayın.

Transparan Dizüstü Bilgisayar

Redingot | 10 February 2009 09:58

LCD teknolojisine alternatif olarak sunululan OLED‘ler çoğunlukla düz ekranlarda kullanılmakadır. En önemli özelliği de az enerji tüketmesidir.

İşte 19 inches, transparan ekranlı, tasarımcı Jeffrey S. Engelhardt’ın bilgisayar konseptinden (concept of computer) bir dizüstü (laptop) bilgisayar tasarımı.

Transparan Dizüstü Bilgisayar
Transparan Dizüstü Bilgisayar

FergusonHill FH001

serversistemci | 28 October 2008 13:02

Sanatla teknolojinin buluşmasından çıkan ürünlerden biri olan Ferguson Hill FH001 ev hoparlör sistemi. İngiliz uzmanlar tarafından tasarlanan üstün duyarlı Ferguson eşsiz bir şekilde tasarlandı. Paslanmaz çelik yapısı ile sağlamlığı, transparan görünümü ile de sanatsal yönden genişlik ve ferahlık ortamı yaratan bu ürünün 150Hz – 20KHz ses düzeyi ve(3-50) watt arasındaki enerji kullanımıyla da etkileyici. FH001’ in fiyatı US$18,500 civarında. ilgilenenler ve resim galerisini görmek isteyenler sitesinden bakabilir.

düşünmeye sevk eden şeffaf küvet

xerre | 02 May 2008 18:34

ilk olarak bakıldığında fantezi unsuru olarak görünse de tasarımcı Flore de Crombrugghe bu küveti, insanların küvet kullanımı sırasında ne kadar su harcadıklarını görebilmeleri için tasarlamış. küvet, üstünde bulunan ve ölçüm yapmaya olanak sağlayan çizgiler sayesinde, insanların her gün kaç şişe suyu israf ettiklerini düşünmelerini sağlıyor.

Transparan Buzdolabı

darjeeling | 09 October 2007 14:51

Bu buzdolabının içi dışı ortada. Artık ne nerdeymiş diye ararken yorulmayacak ve kapağı açmadan bile buzdolabınızın içini görebilceksiniz. Tokyo ev elektronikleri fuarında tanıtılan bu ürün gerçekten enteresan gerçekten ilgi çekici. Fiyat hakkında ise bir bilgi yok.