bildirgec.org

suse hakkında tüm yazılar

Linux Windows’a alternatif olabilir mi? Olamaz!

uYuSs | 10 December 2008 18:19

Yıllardan beri ev kullanıcılarının çoğunluğu Windows ile bilgisayar hayatlarına başlamış olsalarda, yaygınlığı sebebiyle Windows işletim sisteminin virüs vb. ataklara maruz kalması windows’un linux’un tek savunma kalesi diye adlandırabileceğim “güvenli”laflarını ortaya çıkarmaktadır. Zaten “Biz özgürüz, güvenliyiz” sözlerinden başka elle tutulacak bir tarafları da yoktur. (Bknz. Linux) Düşünün öyle bir işletim sistemi ki Linux, “Çok iyi çok iyi”diyenler bile kıyaslamalarını tek başına değil Windows üzerinden prim yaparak ortaya dökmektedirler. “Windows gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi mi?”Diye bize sorsalar cevabımız elbetteki “Hayır” olacaktır. Ancak “Windows mu? Linux mu?”diye sorsalar işte böyle bir yazıyı ortaya koymak şarttır. Sonuç olarak biz bu konuda son noktayı koyacak kişiler olmasak ta gelin bu yazıda size “Windows mu? Yoksa Linux mu? Gerekiyor” sorusuna cevap arayalım.

linux neden daha iyidir

foma | 03 December 2008 19:23

linux’un neden daha iyi olduğu detaya girmeden, herkesin anlayabileceği şekilde şu sitede 32 başlık altında listelenmiş. sitenin yarısından fazlası türkçe’ye gönüllüler tarafından çevrilmiş durumda. sizin de aklınıza linux’un daha iyi olduğu ve listede olmayan bir şey gelirse siteye mail atarak iletişim kurabiliyorsunuz. Bazı maddeler abartı gelse de doğrudan veya dolaylı olarak hepsi doğru.

playlinux ile windows oyunlarını linux üzerinde oynayın

ufopilotu | 20 July 2008 09:01

playonlinux sitesinde linux camiasının seveceği bir yazılım var.

windows oyunlarını, linux üzerinde oynamak isteyenlere yardımcı olacak bir yazılım olan playonlinux, ücretsiz ve gnu/linux lisansı altında dağıtılıyor.

bilgisayarınıza indirmek için download sayfasına uğramanız ve size uygun sürümü seçmeniz yeterli.

tüm oyunların desteklenmediği ancak manuel kurulum yapma imkanınız olduğu söyleniyor. ayrıca, linux üzerindeki bazı masaüstü gelişmiş kompozit efektlerin kapatılmasını öneriyorlar. (Compiz, Kwin gibi.)

Windows’dan neden vazgeçemiyorum

bteoman | 07 May 2008 16:26

Orjinal Windows XP Home sahibi bir Windows kullanıcısıyım. Geçtiğimiz 8 ay boyunca nerdeyse 20den fazla farklı Linux dağıtımı denedim. Yinede Windows’un yerine dolduracak kadar iyisiyle karşılaşmadım. En son Ubuntu 8 ile tekrar bir Windows macerasına atıldım ama çaresiz yine Windows’a döndüm. Nedeni açık…
Windows belki sağladığı hizmetler için benden para alıyor ve buna değer. Çünkü şu anda sistemimde kurulu Windows XP Home SP3 + Avira AntiVir Premium şu anda o kadar stabil çalışıyor ki. Tabiki bu açık kaynağa karşı olduğum anlamına gelmiyor hatta ciddi bir açık kaynak destekcisiyim ama çaresiz Windows’un tekelinden kurtulamıyorum. Sürekli Pc başında vakit geçiren bir insan olarak işlerimin aksamadan yürümesi, sistemimin ihtiyaçlarıma anında cevap vermesi benim için çok önemli. Şu bir gerçek Linux’dan alıştığım şeyler oldu. Mesela Amarok hala gözümde tütüyor, yada Antivirüs kullanmadan kendinden sağlam bir dağıtım kullanmak çok güzeldi.
Yinede güvenlik açıklarına rağmen, arada bir format çekmek zorunda kalmama rağmen Windows’dan vazgeçemiyorum

Amd Sempron sistemde Linux sorunu

korayyucel | 02 February 2008 11:45

AMD Sempron 3200+ işlemci, ASUS M2V MX anakart, 1 Gb RAM, 120 Gb HDD, DVD yazıcı olan ve buna 15″ bir monitör bağlanmış, can sıkıntısından eldeki parçalar ile toplanmış bir sistemim var.

Canım sıkıldı, Linux kurayım dedim ama ne pardus, ne suse ne de ubuntu çalışmadı. Live CD olarak bir tek NetBSD 4 beta’yı çalıştırdı. Pardus da kurulumdan sonra çalışmadı. Bi’ ubuntu kalmıştı, o da önce Live CD gibi çalışıp kendini kuruyor ya, live olarak yüklenemedi, DHPC ve Bluetooth ayarlarını gösterdikten sonra tıkanıyor. Sorun (ilk başta aklıma gelen) ekran kartından olabileceğiydi ama win 2000, win xp, win 2003 server çalışıyor. Amacım, bu makinayı tekrar canlandırıp sunucu biçiminde (oyun, web, dosya) kullanmak, düşüncesi olan yazsın.

KDE 4.0 Geliyor.

Battlehammer | 03 December 2007 10:01

Linux için yapılmış en iyi iki desktop environment’dan biri olan KDE‘nin (diğer alternatif gnome hakkında buradan bilgi alabilirsiniz) yeni tam sürümünün Ocak ayında çıkacağı açıklandı.

KDE 4’ün neler getirdiğini görmek için son sürülen aday sürüm 3.96’yı buradan indirebilir ve kurulum dökümanlarına ulaşabilirsiniz.

Özgür yazılımın en büyük kalelerinden biri, bakalım windows vista komedisinin karşısına bu sefer nasıl bir tank çıkartacak.

opensuse 10.3

SakarPilot | 08 October 2007 11:09

en büyük destekçisi novell olan ücretsiz linux dağıtımı opensuse 10.3 sürümü indirilmeye hazır durumda.yeni sürüm 2.6.22 çekirdeği barındırıyor.i386, x86_64 ve powerpc mimarileri destekleniyor.kurulum için minimum 256 ram gerekiyor.yeni sürümde, sisteme bazı yazılımların zarar vermesini önlemek için apparmor, multimedya için amarok ve mediaplayer banshee, ofis yazılımı olarak openoffice 2.3 hazır olarak geliyor.yükleme sayfası için buraya, adım adım kurulum rehberi için buraya türkçe sayfası için buraya, yeni sürümle birlikte gelen paket listesi için buraya projenin anasayfası için buraya bakılabilir.