bildirgec.org

kodOZANI

11 yıl önce üye olmuş, 40 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Google sizin hakkında ne biliyor ?

kodOZANI | 05 November 2009 12:18

Google hesaplarınızdaki verilerin özetini kullanıcılara sunmak üzere yeni “Google Dashboard” hizmetini başlatacak. Hizmet yakın zamanda “hesaplarım” sayfasındaki “kişisel ayarlar” bölümünde bağlantı olarak yayınlanacaktır.

Bu yeni veri panosunda kullandığınız Google servislerine ait isminiz, e-posta adresiniz, iletişim listeniz, gmail gelen kutusundaki konuşmalarınızın sayısı, google profiliniz ve web geçmişinden en son eklenen bilgiler yer alacaktır. Kısacası Google’ın sizin hakkında bildiği herşey bu panoda olacaktır.

Daha iyi yazılım geliştiricisi olmak için ipucları

kodOZANI | 02 November 2009 18:16

Diğer geliştiricilerin kodlarını okuyun.

Daha iyi yazmak için daha iyi okumak gerekir. Okunacak kodlar olarak API’lerin örnek kodları gibi ufak ve öğretici yanı pek bulunmayan satırlar yerine daha geniş içerikli yazılımların, özellikle açık kaynak yazılımlarının gittikce yaygınlaştığı bir dönemde, üzerine gidilmesi çok daha uygun olur.

Daha kısa methodlar yazın.

Uzun methodlar; zor anlaşılmaya, iyileştirilmenin zorlaşmasına ve Java ya da C# gibi gözetimli (managed) dillerde yavaşlığa sebep olur.

Vimeo’yu masaüstünden kontrol edin

kodOZANI | 10 October 2009 17:36

Tercih edilen video paylaşım sitelerinden olan Vimeo, masaüstü yükleyici programını kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Vimeo - Sizin için video paylaşımı
Vimeo – Sizin için video paylaşımı

Yeni uygulama, sitelerinde sahip oldukları ayar ve özelliklerden daha fazlasını kullanıcılara sağlamaktadır. Bu yeni fazlalıkların başında çoklu video yüklemesi, yükleme duraklatma ve devam ettirme gelmektedir.

Vimeo - Video Uploader
Vimeo – Video Uploader

Vimeo, yeni yazılımları sayesinde daha kararlı olmayı ve büyük dosya yüklemelerindeki zaman aşımı problemlerinden kurtulmayı hedeflemiştir. Uygulama Adobe Air ile hazırlanöış olup, farklı işletim sistemlerinde de çalışabilecektir.

Star Wars, Topluluk sürümü

kodOZANI | 08 October 2009 15:38

Star Wars fanatiklerinin “Star Wars: A New Hope” bölümünü tekrardan yaratmalarını sağlayan eğlenceli ve benzer zevklere sahip hayranları buluşturan bir web sitesi “StarWarsUncut.com“.

Star Wars: Uncut
Star Wars: Uncut

Sitede tüm filmin 15 saniyelere bölünmüş videoları bulunmakta. Kullanıcılar bu sahnelerden istediklerini kendilerine göre çekip siteye yükleyerek filmi baştan yaratabilirler. Tabi diğer yaratıcı hayranların çalışmalarının sonunu da takip etmek mümkündür.

gazup! ile dosyalarınızı yansılayın!

kodOZANI | 04 February 2009 14:17

Gazup! servisi ile dosyalarınızı desteklenen (ve aralarından sizin de tercih edebildiğiniz) popüler çevrimiçi dosya depolama merkezlerine (RapidShare, MegaUpload, FileFactory, zShare, NetLoad, Easy-Share, Uploaded.to, HideMyAss) yükleyebilirsiniz.

Gazup! servisinin özeti
Gazup! servisinin özeti

Bu hızlı yansılama hizmeti, yüklenen dosyanız eğer bir video ise ayrıca sizin için ekran görüntüsü (bknz. örnek) de oluşturabiliyor.

android, artık açık kaynaklı

kodOZANI | 22 October 2008 14:20

Yaklaşık bir sene önce Google, bir kaç SDK (Yazılım Geliştirme Paketi) ile birlikte Android’i duyurmuştu. Daha sonra Android geliştirici kapışması yapılmış ve sonucunda son kullanıcı için mobil platfom hazır hale getirilmişti. Yakınlarda da T-Mobile bünyesinde G1 adı ile satışa çıkarılmıştı.

Şimdi ise Google ve Open Handset Alliance (Açık Telefon Birliği) ortakları, kendi deyimleri ile “çok daha heyecanlı” bir duyuru ile karşımıza çıkıyor.

HashTab ile dosyalarınızı doğrulayın

kodOZANI | 15 October 2008 10:08

Birçoğumuz Windows işletim sisteminin eksiklerinden bahseder durur, Cody Batt adlı yazılımcı böyle bir eksiği gidermek için HashTab adında ücretsiz bir Windows eklentisi hazırlamış.

HashTab eklentisinin amacı bilgisayarınızda bulunan dosya veya klasörlerin doğrulama kodlarını (hash‘lerini) üretmek, ve doğrulama yapmanızı sağlamak.

HashTab, size CRC32,HAVAL,MD2,MD4,MD5,RIPEMD-128,RIPEMD-256,RIPEMD-320,SHA-1,SHA-512,Tiger ve Whirlpool şifreleme algoritmalarının doğrulama kodlarını çıkartabilmektedir.

Bencil olmayan programlamanın 10 emri

kodOZANI | 15 June 2008 13:01

Ruh hali ve kalite güvencesi bölümlerinden oluşan “bencil olmayan programlama” düşüncesi 1971’de “The psychology of computer programming” kitabının yazarı Jerry Weinberg tarafından yaratılıştır.

Bencil olmayan programlamanın 10 emir tablosu
Bencil olmayan programlamanın 10 emir tablosu

Takım çalışması tabanlı geliştirme ortamında bencillikten uzak programlama gereklidir. Aşağıda bu konu hakkında on emir bulunmaktadır.

1) Hata yapacağınızı anlayın ve kabul edin. Asıl önemli olan bu hataları önceden bulabilmektir.