bildirgec.org

SakarPilot

9 yıl önce üye olmuş, 23 yazı yazmış. 17 yorum yazmış.

Raelian

SakarPilot | 06 December 2010 11:48

Raelian, temel olarak, insanlığın uzaylılar tarafından yaratıldığına inanan bir topluluğun veya tarikatın adıdır. Bugün 97 ülkede 70.000 inananı (müridi) vardır. Raelian felsefesine göre, insanlar, hayvanlar ve bitkiler Rael gezegeninden 25.000 yıl önce dünyaya gelen Elohim ismindeki uzaylılar tarafından laboratuarlarda yaratılmıştır.

Raelian inanışının kurucusu ve lideri, eski şarkıcı ve araba yarışçısı Claude Vorilhon‘dur.

Claude Vorilhon 30 Eylül 1946’da Fransa‘nın Vichy şehrinde doğdu. Büyükannesi ve teyzesi tarafından Ambert kasabasında büyütüldü. Müziğe olan tutkusu nedeniyle 15 yaşındayken evden ayrıldı ve Paris’e yerleşti. Claude Celler menajerliğinde Paris’te şarkıcılık yaptı. Belçikalı sanatçı Jacques Brel’e hayrandı ve onunla birlikte birçok kabarede şarkı söyledi. Özellikle “Le Miel et la cannelle” (Bal ve tarçın) şarkısıyla ünlendi. Fransız sanatçı Dalida‘nın eski eşi Lucien Morisse’nin başkanlığını yaptığı “Disc AZ” şirketi ile birlikte 1966-1971 yılları arasında 5 albüm çıkardı.

dünya kupası’nda oynayamayan futbolcular

SakarPilot | 22 September 2010 17:16

fifa dünya kupası; futbolun oscar töreni veya wimbledon turnuvası gibidir. her ülkenin ve futbolcunun katılmak istediği dünyanın en büyük organizasyonlarındandır.
11 temmuz 2010 tarihinde, ispanya‘nın hollanda‘yı uzatma dakikalarında bulduğu golle 1-0 yenmesiyle 19. fifa dünya kupası sahibini buldu. şimdi gözler 4 yıl sonrasına, 2014’de brezilya‘da düzenlenecek 20. dünya kupasına çevrildi.
başarılı bir oyuncu veya yönetmen olup da hiçbir zaman oscar ödülü alamayan sanatçılar olduğu gibi (örneğin charlie chaplin, john travolta, tom cruise), başarılı bir futbolcu olmasına rağmen hiçbir dünya kupasında oynamayan futbolcular var. örnek mi? sondan başa doğru gidiyoruz.
10- Jari Litmanen
20 şubat 1971’de lahti/finlandiya‘da doğdu

finlandiya’nın dünya futboluna kazandırdığı en önemli yeteneklerden biridir. finlandiya futbol federasyonu tarafından son yarım yüzyıldaki en önemli finlandiyalı futbolcu seçildi. en ünlü 100 finlandiyalı listesinde ise 42. sırada yer alıyor. en iyi 100 liverpool futbolcusu listesine de seçilmiştir. finlandiya milli futbol takımının en çok milli olan (135) ve en çok gol atan (31) futbolcusudur.
kariyerine 1987 yılında reipas lahti klubünde başladı.1990 yılına kadar bu klüpte kaldı. 1991’de hjk helsinki, 1992’de mypa, 1992-1999 yılları arasında ajax, 1999-2001 yılları arasında barcelona, 2001-2002 yılları arasında liverpool, 2002-2004 yıllarında ajax, 2004’de fc lahti, 2005’de hansa rostock, 2005-2007 yılları arasında malmö,2008’de fulham takımlarında oynadıktan sonra yine 2008’de fc lahti takımına transfer oldu.
kaderin bir oyunu olarak finlandiya‘nın bugüne kadar fifa dünya kupasına katılamaması nedeni ile bu ünlü futbolcu hiçbir dünya kupasında forma giyemedi.

google yasağına itirazlar

SakarPilot | 09 June 2010 10:19

bilindiği üzere google‘a ait bazı ip adreslerinin telekomünikasyon iletişim başkanlığı tarafından engellenmesi sonucu, kullanıcılar google’ın bir çok servisine erişimde sorunlar yaşamaya başladı.

engelleme kararına gerekçe olarak: ankara 1. sulh ceza mahkemesinin 05.05.2008 tarihinde verdiği kararla, www.youtube.com sitesine erişimi engellemesi,youtube.com sitesinin google inc. şirketine ait olması ve bu nedenle aynı ip adreslerini kullanabilecek olmaları gösteriliyor.

Erich von Daniken

SakarPilot | 20 April 2009 17:54

Özellikle 1968’de yayınladığı “Tanrı’ların Arabaları” isimli bestseller kitabıyla tanınan İsviçre’li yazar-araştırmacıdır.
Erich von Daniken 14 Nisan 1935’de Zofingen-İsviçre’de doğdu.Fribourg kentindeki St. Michel Koleji’nde öğrenim gördüğü yıllarda tarihe,tarihi yazıtlara ve kutsal metinlere ilgisi yoğunlaştı.Çalışmalarını bu yönde sürdürdü.Swiss Otel’in yöneticiliğini yaptığı 1968 yılında ilk ve en çok tanınan kitabı “Tanrı’ların Arabaları” isimli kitabını yayınladı.Bu kitap bütün dünyada yoğun bir ilgiyle karşılandı.Daha sonra yaptığı araştırmalar ve geziler sonucunda yazmayı sürdürdü.Türkiye de dahil olmak üzere dünyada bir çok ülkedeki tarihi eserleri inceledi.Benim bildiğim kadarıyla bugüne kadar 28 kitap yayınladı ve kitapları yaklaşık 60 milyon adet sattı.

Kitaplarında öne sürdüğü iddialar ise:Binlerce yıl önce uzaydan çok gelişmiş bir medeniyetin dünyaya geldiği,o zamanlar insanoğlunun (veya insana yakın bir canlının) çok ilkel bir durumda olduğu,üstün teknolojiye sahip uzaylıların insanın ya da ona çok yakın bir canlının genleriyle oynayarak bugünkü insanı meydana getirdikleri,onlara yani atalarımıza bir çok bilgiyi öğrettikleri ve hatta kendi işlerinde çalıştırdıkları ve bir gün geri döneceklerini söyleyerek arkalarında bir çok iz bırakarak dünyadan ayrıldıklarıdır.Daniken ile aynı iddiayı hemen hemen benzer şekilde Raelian inanışına sahip olanlar da dile getirmektedir.
Daniken, Mısır Piramitleri, Chichen Itza,Stonehenge,Nazca Çizgileri ve Türkiye’deki yeraltı şehirleri gibi bir çok eserin uzaylılar veya onların desteğiyle insanlar tarafından yapıldığını ileri sürmektedir.Ayrıca bugün müzelerde sergilenen bir çok tarihi eserde de uzaylıların izleri olduğunu belirtmektedir.İddialarına kanıt olarak Tevrat,İncil ve Kuran’dan da örnekler vermektedir.

Daniken’in başlıca kitapları:
Tanrıların Arabaları
Yıldızlara Dönüş
Tanrıların Mucizeleri
Tohum ve Evren
Sfenks’in Gözleri
Kiribati’ye Yolculuk
Kıyamet Günü Çoktan Geldi Çattı
Tanrıların Stratejisi
Yüce Tanrı’nın İzinde
Tanrıların Ayak İzleri
Taş Devri Bildiğiniz Gibi Değildi…
Yoksa Yanıldım mı? / Gelecekten Taze Anılar
Sonsuzluğun İşaretleri / Nazcanın Mesajı

Burada Daniken’in Ata Nirun’la yaptığı röportajı okuyabilirsiniz.

fedora 10

SakarPilot | 09 December 2008 11:00

red hat linux‘un devamı niteliğindeki en popüler linux dağıtımlarından fedora 10 sürümü cambridge kod ismiyle yayınlandı.fedoraproject topluluğu tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynak kodlu 10. sürümde linux 2.6.27 çekirdeği bulunmakta. fedora 10 yenilikleri ise:
linux kernel 2.6.27
kde 4.1
gnome 2.24
firefox 3.04
openoffice 3.0
pidgin 2.5
gimp 2.6
rpm 4.6
eclipse 3.4
ext4 dosya sistemi
apple macintosh desteği
hdtv desteği
pulse audio sound server
sanallaştırma yazılımları
echo icon seti
plymouth özelliği sayesinde daha hızlı bir açılış.
fedora linux hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için: fedora anasayfası, sürüm notları ,fedora wiki sayfası fedora 10 kurulum rehberi,yardım ve destek sayfaları incelenebilir. fedora 10 ve eski sürümleri yükleyebileceğiniz yansılar bu sayfada.bu sayfa ise fedora kullanıcılarının buluşma noktası.
ilginç bir bilgi olarak fedora ingilizce’de fötr şapka anlamına gelmektedir. red hat linux’taki meşhur logoyu anımsatması açısından böyle bir isim düşünülmüştür.

Michael Moore’un Yeni filmi

SakarPilot | 01 October 2008 09:29

Fahrenheit 9/11, Sicko, Bowling for Columbine, Captain Mike Across America gibi filmleriyle tanıdığımız ünlü yönetmen Michael Moore, 2004 ABD başkanlık seçimlerini anlattığı yeni filmi Slacker Uprising‘i tamamladı.Sinemaseverler filmi 23 Eylül tarihinden bu yana Moore’un sitesinden ücretsiz olarak izleme ve indirme (sadece ABD ve Kanada’da oturanlar filmi indirebiliyor) imkanına sahip bulunuyor.

Ayrıca ABD ve Kanada’da bulunan okul ve üniversiteler, bu formu doldurarak filmi DVD formatında ücretsiz edinebiliyorlar.
Filmi satın almak içinse bu adres kullanılabilir.
Müzmin bir George Bush muhalifi olan Michael Moore‘un bu filmi, benim bildiğim kadarıyla internet üzerinde galası yapılan ilk film.
Michael Moore,bu filmi yapma amacının, 4 Kasım 2008’de yapılacak ABD başkanlık seçimleri için herkesi oy kullanmaya çağırmak olduğunu belirtiyor.

yüzyılın deneyine hacker saldırısı

SakarPilot | 17 September 2008 13:32

buradaki habere göre kendilerine gst (greek security team) ismini veren bir grup yunan hacker yüzyılın deneyinin gerçekleştiği cern‘in çok sıkı korunan bilgisayar sistemlerine saldırdı.cern konuyla ilgili açıklamada bulunmazken, bilgisayar sistemlerinin gözden geçirilmesine başlandı.
Hackerlar 10 Eylül’de çalıştırılan LHC (büyük hadron çarpıştırıcısı) ‘ye bağlı cms dedektörünün sitesine saldırıp güvenlik açığı uyarısında bulundular.yüzyılın deneyine herhangi bir zarar vermeyi düşünmediklerini söyleyen hackerlar sadece güvenlik zaaflarını göstermek istediklerini belirttiler.saldırıdan sonra cms dedektörünün sitesi bu şekilde görüntülendi.

pentagon vs google

SakarPilot | 14 March 2008 12:25

buradaki ve buradaki habere göre pentagon güvenliği gerekçe göstererek google‘ın, harita uygulamaları için askeri üslerde fotoğraf ve görüntü kaydetmesini yasakladı.
pentagon houston-texas’da bulunan fort sam askeri üssünün görüntülerinin google maps‘de yayınlanmasından sonra aynı olayın tekrarlanmaması için yasaklama getirdi.
pentagon, tüm askeri birlik ve üslerine gönderdiği emirde, google’a üslerine ait fotoğrafların çekilmesine izin verilmemesini bildirdi. pentagon, böyle bir uygulamanın, askeri tesislerde, askerlerin konumlandırılması, binaların giriş ve çıkışları ile ilgili hassas bilgileri sergilemesinden dolayı, güvenlik unsuru yarattığı açıklamasında bulundu.
google adına açıklama yapan larry yu ise, bu tarz bir uygulamanın çalışma prensiplerinin dışında olduğunu ve bir google ekibinin talebinin yanlışlıktan kaynaklandığını söyledi. google ayrıca, yasaklamaya neden olan teksas üssüne ait görüntülerin, uyarının gelmesinin üzerinden 24 saat geçmeden uygulamadan kaldırıldığını da açıkladı.
konunun gündeme taşınmasında, geçtiğimiz günlerde londra’daki parlamento binası’nın çatısını işgal eden eylemcilerin, binaya giriş için google earth uygulamasından yararlandıklarını açıklamasının etkisinin bulunduğu düşünülüyor.

yasaklı sitelere erişim

SakarPilot | 21 January 2008 00:54

bilindiği üzere 2 gündür youtube sitesine erişim yasaklanmış durumda ve bu siteye türkiye’den girmek isteyenler “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.
T.C. Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi 17/01/2008 Tarih ve 2008/55 nolu kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorlar.elbette ulu önderimiz atatürk’ü ve türk milletini aşağılayan, küçük düşüren provokatif videoların herhangi bir sitede yayınlanmasını hiç kimse normal karşılayamaz.ama sadece bir tek video için binlerce video yayınlanan bir siteye erişimin kısıtlanması ne kadar doğru onu da demokrasi ve özgürlük açısından tartışmak gerekir.ben özgür ve hür bir vatandaşım ne istersem yaparım mantığı bence geçerli bir mantık değil.benim şahsi kanaatime göre özgürlüğün sınırları bir başkasını rencide ettiğiniz,üzdüğünüz ya da zarar verdiğiniz noktada biter.daha önce de açılan bir dava sonucu wordpress.com sitesine erişim mahkeme kararı ile engellendi ve bu yasak halen sürüyor.peki bütün bu yasaklara rağmen bu sitelere erişim mümkün olabilir mi?her sorunun bir çözümü olduğuna göre bu da mümkün.mahkeme kararlarının herhangi bir siteye erişimin engellemesi yönünde karar vermesi sonucu o siteye erişim turk telekom tarafından www.siteninismi.com olarak engelleniyor.bir diğer deyişle internet tarayıcısının adres çubuğuna www.youtube.com yazıp enter tuşuna basan bir vatandaş yukarıdaki ifadeyi okuyor.“www.siteninismi.com” olarak belirlenen internet siteleri aslında isim yerine internet sitelerinin kimliği olarak bilinen ip adresleriyle ana makinelerinde tutuluyor.internet explorer veya firefox gibi internette gezinmemizi sağlayan programlar site ismini bu kodlara çevirerek ana bilgisayarlara gönderiyor. telekom yasakları uygularken sadece “www.siteismi.com” olarak yasak uyguluyor. yani ip adresleri herhangi bir yasağa tabi tutulmuyor. youtube’un ip adresi ise http://208.65.153.253 veya http://208.65.153.243. bu ip numaralarını internet explorer’ın adres çubuğuna yazmak aslında yasağı delmek için yeterli.bu yasağı delmek isteyenlerin en çok kullandığı yöntem de ip yöntemidir.işin daha da ilginç tarafı binlerce internet sitesinde veya forumlarda bu yasağın nasıl delineceği anlatılıyor.sözün özü:”netekim türk halkına yasak işlemiyor”.

opensuse 10.3

SakarPilot | 08 October 2007 11:09

en büyük destekçisi novell olan ücretsiz linux dağıtımı opensuse 10.3 sürümü indirilmeye hazır durumda.yeni sürüm 2.6.22 çekirdeği barındırıyor.i386, x86_64 ve powerpc mimarileri destekleniyor.kurulum için minimum 256 ram gerekiyor.yeni sürümde, sisteme bazı yazılımların zarar vermesini önlemek için apparmor, multimedya için amarok ve mediaplayer banshee, ofis yazılımı olarak openoffice 2.3 hazır olarak geliyor.yükleme sayfası için buraya, adım adım kurulum rehberi için buraya türkçe sayfası için buraya, yeni sürümle birlikte gelen paket listesi için buraya projenin anasayfası için buraya bakılabilir.