bildirgec.org

steven spielberg hakkında tüm yazılar

Dinozorlar yeniden; Jurassic Park (1993)

queennothing | 02 May 2011 14:27

Üç defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan yapımcı/ yönetmen Steven Spielberg‘in “Super 8” ile “Terra Nova“sı merakla bekleniyor. Yönetmenin 1993 senesinde çektiği sinema filmi “Jurassic Park“, büyük, küçük herkesin gönlüne taht kuran muhteşem bir bilim-kurgu macerası.Michael Crichton’un kitabından uyarlanan film, En İyi Ses Efekti, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses dallarında Oscar Ödülü kazandı. Satürn, BAFTA ve Grammy’nin de içinde bulunduğu bir çok etkinlikte çeşitli ödüllere layık bulunan 63 Milyon Dolarlık yapım, 1997’de “The Lost World: Jurassic Park” ve 2001’de “Jurassic Park III” ile devam etti.

Azınlık Raporu; Minority Report (2002)

queennothing | 15 April 2011 11:30

Bugüne dek 40’tan fazla filme yönetmenlik, 100’den fazla filme de yapımcılık yapan Amerikan sinemacı Steven Spielberg‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Minority Report“, 2002 senesinde vizyona girdi. Philip K. Dick’in kısa öyküsünden uyarlanan filmin senaryosu Scott Frank ile Jon Cohen tarafından yazıldı. Üç defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Tom Cruise‘nin başrolünde yer aldığı yapımda İsveçli aktör Max von Sydow, İrlanda doğumlu aktör Colin Farrell, İngiliz aktris Samantha Morton, Amerikan aktris Steve Harris, Lois Smith, Jessica Capshaw, Patrick Kilpatrick, Neal McDonough ve Anna Maria Horsford gibi isimler de rol alıyor. Yine insan yaşamına hizmet için geliştirilen teknolojinin insan yaşamına nasıl düşmanlaştığını gösteren bir filmle karşı karşıyayız. 100 Milyon Dolar gibi dev bir bütçeyle Amerika’da çekilen filmimiz, Türkçe’ye ‘Azınlık Raporu’ olarak çevrildi. Orjinal süresi 145 dk olan film, ‘En İyi Ses Düzenleme’ dalında da Oscar’a aday gösterildi.

Spielberg’den bir dizi daha; “Falling Skies”

queennothing | 04 April 2011 13:04

Bir süre önce duyurduğumuz Steven Spielberg‘in yapımcılığını üstlendiği TV dizisi Terra Nova‘yı bekleyeduralım, yönetmen, yeni bir dizi projesiyle daha diziseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor; Falling Skies. Daha evvel 22dakika’da duyurusu yapılan dizi, bu defa dinozorlar değil, uzaylılar hakkında. 19 Haziran 2011 tarihinde ilk bölümüyle TNT ekranlarını süsleyecek olan dizinin kadrosu şöyle; ER‘den tanıdığımız Noah Wyle, genç aktris Sarah Carter, 1936 doğumlu Porto Rikolu aktör Bruce Gray, Terminator Salvation’da rol alan aktris Moon Bloodgood, Dale Dye, Seychelle Gabriel, Peter Shinkoda, Colin Cunningham ve genç oyuncular Connor Jessup, Maxim Knight ile Drew Roy.

Super 8 (2011)

queennothing | 18 February 2011 10:02

Bir zamanların efsanesi Lost dizisinin yapımcısı olarak tanıdığımız J.J. Abrams’ın yönetmenliğini ve bu sıralar “Terra Nova” ile gündemde olan Steven Spielberg‘in yapımcılığını üstlendiği sinema filmi “Super 8“, 2011 sonuna doğru vizyona girecek. Ortalama 45 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen filmde oyunculuğuyla göz dolduran küçük aktris Dakota Fannig’in kızkardeşi Elle Fanning, iki defa Emmy’e aday gösterilen aktör Kyle Chandler, Amanda Michalka, Ron Eldard ve Noah Emmerich gibi isimler rol alıyor. Filmin tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Yeni bağımlılığımız “Terra Nova”

queennothing | 08 February 2011 13:41

A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka), Jurassic Park, Jaws, Schindler’s List gibi yapımlardan tanıdığımız yönetmen Steven Spielberg, bu defa bilim-kurgu dizisiyle geliyor. Jurassic Parkvari bir dizi olan Terra Nova, 2149 senesinde geçiyor. İnsanoğlunun yok olmaya başladığı zamanda durumu düzeltmek için yaklaşık 85 milyon yıl geriye gidecek olan dizide Jason O’Mara, Landon Liboiron, Shelley Conn, Christine Adams, Naomi Scott ve Stephen Lang rol alıyor.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese

M. J Fox’tan önce Back to the Future

shane | 15 October 2010 14:07

Back To The Future (Geleceğe Dönüş) 25. yılını kutlarken, filmin Michael J. Fox‘tan önce anlaşılmış olan başrol oyuncusu Eric Stoltz‘un görüntüleri ilk kez karşımıza çıkıyor. Marty McFly rolünde bambaşka türde ama çok iyi bir performans sergileyen Stoltz’un yerine neden Fox’un alındığı, yönetmen, yazar ve yapımcı kadrosundan Robert Zemeckis, Steven Spielberg ve Bob Gale tarafından burada açıklanıyor. Zemeckis, Stoltz’un muhteşem bir aktör olduğunu ancak filmde yaratmak istedikleri komedi hissine pek uymayan bir oyunculuk tarzı olduğu için bu kararı aldıklarını anlatıyor. Üstelik bunu, film çekimlerine başladıktan 5 hafta sonra yapmak ve o sahneleri yeniden çekmek zorunda kaldıklarını, bu değişiklik için stüdyoyu ikna etmesi gerektiğini ekliyor.

Yıllar sonra Stoltz’a durumla ilgili ne hissettiği sorulduğunda, “Devasa bir yıldız olmanın zorlukları fazla, böylesi daha iyi oldu,” tarzı bir yanıt alındığını da not düşelim.

La vita è bella (Hayat Güzeldir)-1997

| 23 August 2010 13:10

Hayat Güzeldir, Roberto Benigni‘nin yazdığı, yönettiği ve başrolünde olduğu bir romantik-dram filmi. 1997 yapımlı filmin diğer rollerinde Nicoletta Braschi ve Giorgio Cantarini bulunuyor. IMDb’nin Top250‘sinde 75.sırada olan yapım, Bafta, Cannes, Ceaser, Goya, Akademi ve David di Donatello gibi bir sürü ödül töreninden ödülleri kapmayı başarmıştı. Akademi’den “Yabancı Dilde En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Müzik” ödüllerini almıştı. American History X‘te unutulmaz bir performans sergileyen Edward Norton ve “Saving Private Ryan” filmiyle Tom Hanks; Robert Benigni, Nick Nolte ve Ian MacKellen ile beraber “erkek oyuncu” dalında aday olduklarını hatırlatmak isterim. Benigni bu kadar güçlü aday arasından ödülü alabilmişti.

Filme gelirsek… 2.Dünya Savaşı zamanları-İtalya’dayız. Guido bir resturantta garson olarak çalışan hiperaktif, eğlenceli, sevgi dolu ve komik birisidir. Bir gün şans eseri hayatının kadınıyla karşılaşır. O gün ona aşık olur ve sürekli onu tavlamaya çalışır. Nitekim de başarır. Çok geçmeden evlenip bir çocuk sahibi olurlar. Birlikte güzel bir 5-6 yıl geçiren aile, apar topar toplama kampına götürülür. Guido’nun artık yapması gereken tek bir şey vardır: Oğlu Joshua’nın bu yerin gerçek yüzünü öğrenmemesini sağlamak… Bundan sonra oğlu için komik ve zekice olduğu kadar dramatik bir oyun oluşturmaya başlar.

Super 8 – Hem Spielberg Hem Abrams

salvador zirdeli | 18 June 2010 16:41

Cloverfield filmiyle gönüllere taht kuran, Star Trek Zero ile bu tahtını sağlamlaştırırken, bir yandan Lost dizisiyle kendini dayak yiyerek tahttan indirten J. J. Abrams’ın son filmi geliyor.

Iron Man 2 filminden hemen önce gösterilen fragmanın internette de yayınlanmasının hemen ardından, herkes filmin ne olacağı konusunda bir fikir attı ortaya. Çünkü film yine uzaylılarla alakalıydı.

Super 8 Afiş
Super 8 Afiş

1979 yılında Area 51’in bir bölümünü Ohio’da bir tesise taşımak isteyen Amerikan Hükumetinin, kabaca taklaya gelmesini anlatan film, fragmanı izleyen onca insanın “Cloverfield’in devamı abi bu” diyerek ayaklar altına alınmaya başlayınca J. J. Abrams, bir basın açıklaması yaparak “Yeni filmimin Cloverfield ile hiç alakası yok” dedi.

Büyük usta, yüce üstad, cep telefonu kamerasıyla bile film çekse izlenecek ulu manitu Steven Spielberg’in yapım yönetmeni olarak kamera arkasında yerini almasının ardından, bu sefer bir başka durum ortaya çıktı. Lost gibi bir diziyi başımıza saran adamın yeni filminin fragmanından başka şey beklenmezdi ve öyle de oldu. Fragmanı kare kare izleyen bir takım kendini bilmezler bir site açtılar ve herkesi şaşkına çevirdiler. Çünkü sadece 1 dakika 29 saniye olan fragmanda o kadar çok ayrıntı vardı ki, bunun için bir wiki sayfası açılması farz olmuştu.

HER YÖNÜYLE, HER RENGİYLE DÜNYA SİNEMASI (3)

astral | 24 May 2010 16:40

Türk Sinemasının Dünya Sinemasındaki Yeri

Türk sineması kendi içine kapanık bir sinema olmuştur. Türkiye’nin coğrafi yapısı belli bir alanda sinema yapmasını engellemiştir. Etkilenmeler ise çok olmuştur.

Türk sinemasının üretimine baktığımızda Avrupa sinemasını henüz yakalamış değildir.

Aldığı ödüllerle Yılmaz Güne (Yol) ve Metin Aksoy (Susuz Yaz) Türk sinemasının dünyada ilgi görmesini sağlamıştır.

Susuz Yaz
Susuz Yaz

3. Sinema Kavramı

Bir ülkede sinema değerlendirirken çeşitli faktörler devreye girer. Türkiye’de ilk sesli film 1931’de yapılmıştır. Muhsin Ertuğrul’un İstanbul Sokaklarında adlı filmi ise ilk ortak yapımdır. (Türkiye, Yunan, Mısır)