bildirgec.org

stephen king hakkında tüm yazılar

Hayvan Mezarlığı; Pet Sematary (1989)

queennothing | 23 June 2011 21:23

1951 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Mary Lambert‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pet Sematary“, 1989 senesinde çekildi. Gerilim edebiyatının usta yazarı Stephen King’in eserinden uyarlanan filmin senaryosu yine King tarafından yazıldı. Ortalama 10 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen yapım, Satürn Ödülleri’nde En İyi Korku Filmi dalında aday oldu. Amerikan aktör Dale Midkiff‘in başrolünde yer aldığı filmde Fred Gwynne, Denise Crosby, Michael Lombard, Miko Hughes, Brad Greenquist, Blaze Berdahl, Susan Blommaert ve Liv Davies gibi isimler de rol alıyor.
Doktor Louis Creed, ailesiyle birlikte ücba bir kasabada ev tutmuştur. Bölgede doktorluk yapacak olan Louis, karısı ve iki çocuğuyla mutlu mesut yaşayacaklarını düşündüğü bu yerde sadece kamyonların geçtiği bir otoban ve bir de hayvan mezarlığı olduğunu görünce endişelenir. Çocukların uzak durdukları sürece bir zarar getirmeyecek olan bu durum, zamanla tehlikeli bir boyut alacak ve ölüm, Creed Ailesi’ni ziyaret edecektir.

Dolores Claiborne (1995)

queennothing | 21 June 2011 23:18

Dünya Edebiyatı’nda gerilim türünün önemli bir temsilcisi olan Stephen King’in eserinden uyarlanan “Dolores Claiborne“, 1944 senesinde dünyaya gelen Oscar ödüllü yönetmen Taylor Hackford tarafından çekildi. Tony Gilroy tarafından sinemaya uygun bir senaryo haline getirilen filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Kathy Bates, aktris Jennifer Jason Leigh, Christopher Plummer, Judy Parfitt, Eric Bogosian, John C. Reilly, Bob Gunton ve David Strathairn gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Kanada’da gerçekleşen film, Satürn Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında aday oldu. Edgar Allen Poe Ödülleri’ne de aday gösterilen filmin orjinal süresi 135 dakikadır. 30 sene önce kocasını öldürmekten yargılanan Dolores Claiborne, şimdiyse çalıştığı evin patroniçesi Vera Donovan’ı öldürmekten yargılanacaktır.

İçine girmişti 1 – Okul müdiresi

endop | 08 June 2011 09:15

Berkecan eksta parlak mayıs güneşinden kurtulup serin öğrenci yurduna girdi. İçeri girdikten yaklaşık bir dakika sonra gözleri alıştı. Deli Hayri önce gölgelerin arasından gelen bir sesti. Birinin vücuduyla alakalı olmayan bir ses.
Deli Hayri ” Çok korkunçtu , değil mi ?” diye sordu. ” bu seferki gerçekten korkunçtu , değil mi ?”
Berkecan ” evet ” dedi. ” Zordu .”
Artık Deli Hayri’yi görebiliyordu Berkecan. Sivilceli alnını ovuşturuyordu. Göz torbalarının altında ter damlaları vardı. Beyaz spor ayakkabıları vardı ve üzerinde 67 yazan bir tişört giymişti. Hayri’nin iri ve çıkık dişleri karanlıkta parlıyordu.

The Dark Tower; ‘Roland Deschain’ bulundu!

queennothing | 29 April 2011 11:41

Stephen King’in yedilemesi The Dark Tower’in beyazperdeye aktarılacağını Uçandaire okuyucularına duyurmuştuk. Son zamanlarda film üzerine dönen söylentiler arasında geçtiğimiz günlerde hem yapımcı tarafından hem de King tarafından onaylanan bir haber geldi.

Habere göre, serinin ana karakteri ‘Roland Deschain’i canlandıracak aktör bulundu. Before Night Falls, Mar adentro, Vicky Cristina Barcelona gibi yapımlarla adından sıkça söz ettiren ve No Country for Old Men ile Oscar Ödülü kazanan İspanyol aktör Javier Bardem, ‘Roland Deschain’i canlandıracak. 17 Mayıs 2013 tarihinde gösterime girmesi beklenen filmin yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor.

Güncel Haberler

queennothing | 26 November 2010 13:56

 • Fatih Akın‘ın boks filmi projesi “Kaempfernatur”, Ahmet Öner‘in hayatını anlatıyor. Filmle ilgili detaylar yakında.
 • Gus van Sant’ın yeni projesi, bir TV dizisi. “Boss” adındaki dizi, Shakespeare’in “Kral Lear” adlı eserinden uyarlanmış.
 • Son zamanlarda ilgiyle seyredilen TV dizisi “1 Kadın 1 Erkek“, sinema filmi olacak.
 • Mayıs 2011’de vizyona girmesi beklenen “Kung Fu Panda 2“nin trailer’ını izlemek için buraya tıklayın.
 • Semih Kaplanoğlu’nun “Bal“ı, İsviçre’de 16 şehirde birden vizyona girecek.

Güncel Haberler

queennothing | 18 September 2010 15:25

 • Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma Filmleri açıklandı. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Semih Kaplanoğlu’nun “Bal” filmi, İsveç’te 10 sinemada birden vizyona girdi.
 • Stephen King’in Dark Tower Serisi, sinemaya uyarlanıyor.
 • Warner Bros, “Pinokyo”nun yeniden uyarlanacağını açıkladı.
 • İngiliz rock grubu Queen‘in serüveni, sinemaya uyarlanıyor. Grubun ikonu Freddie Mercury’i Sacha Baron Cohen canlandıracak.
 • Mafyabaşı Al Capone‘nin hayatı siinemaya uyarlanıyor. “Cicero” adlı yapım hakkında henüz hiçbir detay açıklanmadı.
 • 11. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, 24 ile 26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.
 • Pera Film, 24 Eylül – 17 Ekim arası ‘Filmlerle Caz’ seçkisi düzenliyor. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

“Dark Tower” Film Oluyor

testudo | 13 September 2010 09:49

Universal yaptığı açıklamada Stephen King‘in “Dark Tower” serisinin film haklarını aldığını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre 7 kitap, kısa hikayeler ve çizgi romanlardan oluşan seri 3 film ve dizi olarak hayata geçirilicek.

“Melekler ve Şeytanlar”, “Da Vinci’nin Şifresi” ve ” Akıl Oyunları” gibi filmlerden tanıdıgımız yönetmen Ron Howard serinin ilk filmi ve dizinin ilk sezonunu yönetecek. Ron Howard başaralı bir öz geçmişe sahip olsa da bilim kurgu dalında ne kadar iyi iş çıkaracagı tartışma konusu.

Yeni Syfy dizisi: Haven

shane | 13 July 2010 15:03

Syfy kanalında 9 Temmuz’da yeni bir bilim kurgu dizisi başladı: Haven. Stephen King’in The Colorado Kid isimli romanından kaynağını alan dizi, bir FBI ajanının kendini Haven isimli bir kasabada ve buradaki doğa üstü olayların içinde bulması çerçevesinde şekilleniyor. Bir cinayet üzerine kasabaya gönderilen ajan Audrey Parker, her bölümde yeni bir doğa üstü yetenekle karşı karşıya geliyor ve kasabanın sırrını çözmeye çalışıyor.

Emily Rose, Eric Balfour ve Lucas Bryant‘ın ana rollerde olduğu dizi bilim kurgu severleri heyecanlandırmayı başardı. Dizi için 13 bölümlük bir sipariş verilmiş durumda.

Her Son Acımasızdır : Kara Kule

angelsdemos | 30 March 2010 12:14

“Siyahlı Adam çölge kaçıyordu. Silahşör de peşindeydi.” İşte böyle başlar Orta Dünya’daki son silahşör Roland Deschain’in destansı yol öyküsü ve böyle biter.Stephen King, 2000 sayfadan fazla ve toplam 7 kitaptan oluşan bu öyküyle sizi o fantastik ve inanılmaz dünyasına alıverir.

Stephen King’in kariyerinin baş yapıtı olarak gösterdiği Kara Kule serisi büyük önem taşıyan bir başyapıttır.King’in, Robert Browning’in “Childe Roland Kara Kule’ye Geldi” adlı şiirinden, J.R.R Tolkien’in ve C.S. Lewis’in epik ve fantastik hikayelerinden, Sergio Leone’nin ünlü vahşi batı filmlerinden esinlenerek yaptığı bu eseri tamamlaması yaklaşık 34 yılını aldı.Bu süreçte King, sadece hikayeyi anlatmadı Kara Kule yazarın diğer eserlerine de sıçrayarak Stephen King hikayelerinin merkezine oturdu.