bildirgec.org

star trek hakkında tüm yazılar

J.J. Abrams “Star Trek 2″yi de yönetecek

queennothing | 14 September 2011 10:17

Lost dizisinin yapımcısı olarak bilinen J.J. Abrams‘ın çektiği “Star Trek“, gişede 386 Milyon Dolar elde ederek 2009 senesinin en çok seyredilen filmlerinden biri olmuştu. Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg, Bruce Greenwood, Zoe Saldana, Eric Bana, Leonard Nimoy ve Karl Urban gibi isimlerin rol aldıkları yapımın devam filmi olan “Star Trek 2″nin de 2012 senesinin ortasında vizyona sokulması planlanıyor. Henüz senaryosu bile hazırlanmayan “Star Trek 2″nin yönetmeni geçtiğimiz günlerde belli oldu. İlk filmi yöneten usta sinemacı Abrams, serinin ikinci filmini de kendisinin çekeceğini açıkladı. Önümüzdeki bir senelik zaman diliminde bizlere sabırla beklemek düşüyor.

Popüler Kültürün Geçitleri : Solucan Delikleri

dkamoy | 21 November 2010 21:53

Bilim kurgu aleminin vazgeçilmezlerindendir solucan delikleri. Bir yerden çok uzakta başka bir yere (örn. bir gezegenden başka bir galaksideki bir gezegene) geçişi sağlamak için kullanılırlar. Kimi zaman yıldız geçidi, kimi zaman girdap (vorteks), kimi zaman ise portal diye adlandırıldıklarını görürüz.
Film ve dizilerde o kadar kere kullanılmışlar ki bu konuda listeler oluşturulabilir. Gelin biz de wikipedia‘nın bize verdiği yetkiye dayanarak yazının devamında, televizyon dünyasının solucan deliklerine bakalım:

Star Trek’lerin “en”leri

dkamoy | 17 July 2010 16:37

Eminim ki buralar çok sessiz olmasına rağmen, etrafta hatrı sayılır bir bilim kurgu meraklısı kitle var. Öyle bir kitle ki yazıp çizecek kadar vakitleri olamıyor. Çünkü bu tür ile ilgili bir şeyler yazmayı, gerektiği kadar ciddiye alıyorlar. Yanlış yunluş bir şeyler paylaşmak yerine, üzerinde düşünülmüş, konuşulmamış, doğru bilgi ve fikirleri paylaşmak istiyor tum ucandaire okurları. “Böyle olmayacaksa da yazmam daha iyi” diyorlar. Sonuç : az ve öz yazılar içeren bir ucandaire.org 🙂
Ben de yaklaşık 1 yıldır buraya yazmak istediğim ama özenmekten ötürü üşendiğim Star Trek‘lerle ilgili bir yazıyı ertelemekten nihayet vazgeçtim.
Sözün özü Uzay Yolu (Star Trek) hayranlarına sesleniyorum :
En sevdiğiniz Star Trek karakterlerini konuşalım diyor ve soruyorum;

Star Trek Efsanesine Web-Cam Üzerinden Devam

geceyazankedi | 16 January 2010 12:24

Star Trek efsanesinin ölümsüz olduğunu artık anlamamız gerekiyor. Teknolojide daha dial-up modemler yokken star-trek vardı şimdi ise internette hız rekorları kırıyoruz hala star-trek bizim için bir efsane. İşte bu hızlı internet günlerimizin en önemli gereci web kameraları. Bu efsaneyi hem bilgisayarınıza hem de şanına yakışır bir şekilde yaşatmak isterseniz bu web kamerası tam size göre.

Star ship tasarımına uygun tasarlanmış kameranın 640×480 çözünürlüğü biraz düşük olsa da internetten iletilen maksimum görüntü boyutunu karşılıyor, iki adet led ile desteklenen ışıklandırması yeterli ve klipsi sayesinde hemen hemen tüm ortamlara uyum sağlayan bir yapıya sahip.

Thor geliyor

mit1980 | 15 July 2009 11:07

Thor
Thor

Marvel Comics ardı ardına sıraladığı süper kahraman filmlerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Şimşekler Tanrısı Thor, kadim çekici Mijolnir ile beyazperdeleri sarsmaya geliyor.

Çizgi-roman severlerin yakından tanıdığı Thor, Viking tanrılarını konu alan bir çizgi-roman serisinin başkahramanıdır. Çok güçlü ama bir o kadar da kibirli olan Thor, kızdığında çekicini fırlatmakta hiç çekinmez. Bu kibiri ve düşüncesizliği yüzünden uzun zaman önce sona ermiş olan kadim bir savaşın yeniden alevlenmesine neden olur ve bu hareketinin sonucu olarak aynı zamanda babası olan Tanrı Odin tarafından dünyada yaşamaya mahkum edilir. Erkek kardeşi, kötülük ve dalavere tanrısı Loki dünyayı ele geçirmek için harekete geçtiğinde ise sorumluluk almanın ve gerçek bir kahraman olmanın neye benzediğini öğrenmek zorunda kalacaktır.

Quantum Mechanix USS Enterprise Projesi

zabun | 16 April 2009 11:59

Türkiye’de 8 Mayıs 2009 tarihinden itibaren gösterime gireceği söylenen Star Trek filmlerinin 11’ncisi için hazırlanan resmi web sitesinde, takipçiler için farklı sürprizler düşünülmüş. Bunlardan en ilginci, Kaptan Kirk tarafından komuta edilen fedarasyon yıldız gemisi USS Enterprise’ın, farklı sanatçılarca yeniden yorumlanması sanırım. Sanatçılar birer Quantum Mechanix USS Enterprise (Atılgan) uzay gemisi modelini kendi tarzlarınca ele almışlar. Geminin çikolatadan yapılmış, inka desenleriyle kaplanmış ya da bir yaratık tarafından ele geçirilmiş hallerini, 5’er farklı açıdan görmek isterseniz buradan buyurun. Linkte sanatçıların adreslerine google map yardımıyla ulaşmanız mümkün kılınmış.

Star Trek Temalı Kutu Oyunu

zabun | 15 April 2009 09:33

Screen Life Games, Star Trek temalı Scene It kutu oyununu duyurdu. Oyun Monopoly tarzı bir oyun, fakat sorular oyun kutusu içinden çıkan DVD aracılığıyla oyunculara yönlendiriliyor. Tabiki şıklı sorulara doğru cevap vermek için, Star Trek filmini sahne sahne bilmek gerekiyor. Kullanılan piyonlar federasyon gemileri biçimde tasarlanmış. Oyunu satınalmadan önce denemek isteyenler için hazırlanmış bir demoya buradan ulaşılabilir.