bildirgec.org

somali hakkında tüm yazılar

Doğu Afrika Ölmesin

mansonilized | 11 August 2011 18:20

Doğu Afrika’ da yaşanan felaket birleşmiş milletler tarafından son 100 yılın en büyük doğal felaketi olarak nitelendiriliyor. Günde ortalama 1300 kişi ayda ortalama 40000 kişi ölüyor. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Yemediklerimizi çöpe atarken, içme suyuyla bahçe sulayıp halı yıkarken içimiz cız etmiyor. Bebekler ölüyor. Bitkiler ölüyor. Hayvanlar ölüyor. Doğu Afrika’da şu an insanlık ölüyor. Ne olur yardım edin. Smsle, bankayla, internet yoluyla… 5tl, 10tl, 2000tl… Ne olur ay yazık deyip geçmeyin. İnandığınız değer her neyse onun adına yardım edin. Allah için, insanlık için, vicdan için, sosyal ruh adına. Sadece ve ne olur yardımınızı esirgemeyin.

Türk Kızılayı’ ndan şaşmam diyorsak; buraya

İHH’ den yardım yapacağım dersek;

Online bağış için

Banka hesap numaraları için

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

| 29 May 2011 12:56

Somali, 2009 yılında dünyanın en tehlikeli ülkesi seçildi. Afganistan ikinci ve istikrarsız Irak dünyanın en tehlikeli üçüncü ülkesidir.

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri listesinde polis koruması, terorizm riski ve dünya ülkelerindeki istikrar gibi suç sayılan ve risk değerlendirme grubu içinde yer alan ülkeler bir araya getirildi.

Somali birçok nedenden ötürü listenin bir numarasında yer alıyor. En büyük tehlike korsanlıktır. Modern korsanlar, geçmiş yıllarda 40’ın üzerinde gemiyi kaçırdılar. Bununla birlikte ülke derin bir kaos içindedir. Savaş lordları ve askeri nitelikli gruplar, ülkede gerçek bir hükümetin olmadığı için eyaleti yönetmektedirler.

Black Hawk Down – Kara Şahin Düştü (2001)

kadirgunay | 08 June 2009 11:46

Black Hawk Down
Black Hawk Down

Baştan söylemek gerekirse şu anda kadar Er Ryan’ı Kurtarmak filminden sonraki en iyi savaş filmi.
1993 senesinde Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün bir parçası olarak Somali’ ye gönderilen Amerikan askerlerinin farklı ekip ve düşüncelerde olmasına rağmen birbirlerine güvenerek ve inanarak nasıl evlerine geri döndüğünü anlatan bir filmdir, Kara Şahin Düştü.

Bir tarafta Delta’ lar diğer tarafta Ranger lar. Farklı ekipler, farklı bölükler fakat hepsinin de tek bir görevi vardır; Mohamed Farrah Aidid’ in milislerini indirerek önemli subaylarını ve rehineleri ele geçirmek.
Generalleri ve üst düzey subaylarının düşündükleri saldırı planı istedikleri gibi gitmez. İlk Kara Şahin düşer ve olaylar bundan sonra başlar. Arkada asker bırakmamak adına gönderilen tüm zırhlı araçlar ve savunma kuvvetleri milisleri geçemezler. Öyle ki birlikler kayıp vermeye başlarlar ve hava kararır.

Waris Dirie

semazem | 23 May 2008 13:23

1965 yılında Somali’de doğmuş olan bu güzel kadın, modellik kariyeri kadar , “Kadın Sünneti“ne karşı duruşuyla da biliniyor. Bu konuda dünya çapında Birleşmiş Milletler Özel Elçisi olarak yaptığı çalışmalar sayesinde Légion d’honneur nişanına layık görülmüş. Kendisi de bu “geleneksel” olayın kurbanlarından birisi. Bu olayı “geleneklerle ilgisi olmayan, insanlık dışı bir vahşet; kadınlara yapılan bir işkence” olarak tanımlıyor.

etyopya somali savaşı

asymptot | 25 December 2006 16:51

pazar gübü etyopya somali hedeflerini savaş ilan ederek vurdu.
haberlere göre somalide iktidarda olan islamcı gruplardan rahatsız olan etyopya, somalideki islamcı grupları hedef alıp jetlerle saldırı yapıyor.