bildirgec.org

seramik hakkında tüm yazılar

Banyomu Yeniliyorum

witamin | 16 August 2010 09:59

Evim Dergisi ve Çanakkale Seramik – Kalebodur işbirliğiyle düzenlenen yarışmada son 2 yıl içinde banyosunu Çanakkale Seramik – Kalebodur’un yer ve duvar seramikleriyle yenileyenlere bir fırsat sunuluyor. Banyonuzun fotoğrafını çekip bu siteye ekliyorsunuz. Ziyaretçi oylamasıyla seçilen ilk 5 banyodan jürinin seçeceği 1. banyonun sahibi www.kalede.com‘da kullanabileceği 3000TL tutarındaki hediye çekini kazanıyor. Bol şanslar.

MÜGSF 2010-2011 Giriş Sınavları

wols | 30 June 2010 15:13

Güzel sanatlar fakülteleri sınavları yaklaşıyor.

Bilindiği gibi güzel sanatlar fakülteleri özel yetenek sınavı ile öğrenci alıyor. Bu nedenle her okul,kendi bünyesinde, belirdlediği bir zamanda özel yetenek sınavları gerçekleştiriyor. Yine her okulun kendine özel bir sınav anlayışı oluyor tabii.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, alanında en popüler fakültelerden biri. MÜGSF 2010-2011 dönemi, sınav ve ön kayıt tarihlerini ilan etti. Kayıt tarihini kaçırmayın. Sınav tarihlerini burdan öğrenebilirsiniz.

joey roth’un seramik hoparlörleri

schizophrenia13 | 15 August 2009 08:03

@joey roth
@joey roth

joey roth’un mantar, akçaağaç ve seramik kullanarak yaptığı hoparlörleri ses için sıcak, detaylı ve temiz bir yeniden yaratım peşinde. t sınıfı bir yükseltici ve 4″ boyutlu sürücüler kullanan hoparlör, ön sipariş yoluyla satışa sunulmuş. fiyatının 400$ civarında olduğu söyleniyor. 89 dB hassasiyete sahip hoparlörlerin her bir uydusu 10w çıkış verebiliyor. 65 Hz – 17 kHz frekans aralığına sahip.

malzeme ve teknoloji çalıştayı

| 17 October 2007 10:56

anadolu üniversitesi malzeme bilimi ve mühendisliği, hızla değişen dünyayı yakalamak ve bu dünyanın içinde yer bulmak, gelecekte istenilen mühendislik niteliklerinin öğrencilere bildirilmesi, bu yönde teşvik edilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinde günün sorunları, gelecekle ilgili öngörüler ve sürekli gelişen malzeme teknolojileri ile ilgili görüş alışverişinde bulunulması amacıyla, malzeme ve teknoloji çalıştayı’nın 7-8 mart 2008 tarihinde eskişehir’de yapılmasını planlamıştır.

gebze yüksek teknoloji enstitüsünde makro boyuttan, nano boyuta kadar çeşitli araştırma projeleri yürütülmekte, malzeme bilimi ve mühendisliği bölümünde eğitim, fiziksel metalurji, seramikler, elektronik malzemeler ve polimerler ana bilim dallarında verilmektedir.

Seramik

magnesia | 05 June 2007 14:57

Seramik pişmiş topraktan çanak çömlek, vazo, fayans, porselen gibi şeyler yapma sanatı ve bu şekilde yapılmış nesnelerin genel adı. Porselenden bir yemek kabı, Kolomböncesi’nden kalma bir çömlek, bir Roma yağ küpü, Çin porseleninden bir vazo, Saksonya porseleninden bir heykelcik hep birer seramik parçası sayılır. Seramik hemen hemen her çağda yiyecek ve içecek kabı olarak kullanılmıştır. Ölülerle birlikte gömülen ve kazılarda ortaya çıkan seramiklerin üzerindeki süslemeler eski uygarlıklar hakkında değerli bilgiler sağlar.
Seramik yapımında kil kullanılır. Seramik kili kuvarslı kum ve sulu alümin silikat (kaolinit) karışımı bir topraktır. Bu toprak elenip su katılarak yoğrulduktan sonra hamur kıvamında iken istenilen biçime girer. Seramik yapılan kil ya da kaoline kurumayı ve pişmeyi kolaylaştırmak yada özgül bir doku ve yapı kazandırmak amacıyla başka maddeler de (feldispat, piştikten sonra öğütülmüş kil) katılır. 700 derecenin üstünde pişirme kaoliniti susuzlaştırır, sert ve çözünmez bir madde hali’ne getirir. Pişmiş seramiğin üstü su geçirmezlik sağlamak yada süslemek için bir sırla kaplanır. Sır seramiğin üstüne baştan sürülebileceği gibi sonradan da sürülebilir. Sonradan sürülecek olursa ikinci kez pişirilmesi gerekir.
Eski uygarlıkların hemen hepsinde seramik sanatına rastlanır. Yakındoğu’da ve bu arada Türkiye’de İÖ 7. binyıldan kalma seramiklere rastlanmıştır. Eski Mısır, Yunan ve Roma uygarlıkla¬rında da seramik sanatının güzel ve tipik örnekleri bulunmuştur. Ancak hiç kuşkusuz seramiğin porselene varan mükemmel tekniğini Çinlilere borçluyuz. Koreliler ve Japonlar da seramik sanatında
önde gelen uluslardandır. En eski islam seramik eserleri 7. yüzyıldan. kalmadır. O zamanlardan günümüze kadar gelişme gösteren İslam :’seramik sanatı ‘örneklerine Samerra, Sus, Rakka, Nişapur, i Semerkant, Rey, Kaşan, İznik ve İsfahan kentlerindeki eserlerde rastlanabilir. Osmanlı çiniciliği de Türk-İslam seramik sanatının ilginç örneklerini verir.

banyoda renk fantezisi

mnc | 13 October 2006 16:00

su ısısına göre renkler değişiyor
su ısısına göre renkler değişiyor

bir banya düşünün ki siz duşunuzu alırken fayansın renkleri ısıya göre değişsin işte movingcolor‘da bunu yapmış, ısıya göre fayanslar renk değiştiriyor. farklı tipleri var. patenti henüz alınan ürün Tye Dye ® ve Northern Lights® adını verdikleri şeyden yararlanıyor. artık duş mu alırsınız duvarları ıslatarak fantezi mi yaparsınız o bilinmez.

Kupama Kimse Dokunmasın!

zabun | 16 June 2006 09:12

Eskiden bakkallarda, devlet dairelerinde, hatta evlerde kilitlenebilen telefonlar vardı. Çıkarken anahtarı yanınıza alıyordunuz. Daha da geçmişe gidersek, sürgü kapağı olan dolaplı televizyonların da (ki bu televizyonlar kendinden ahşap dolaplıydı) kilitleri vardı. Günümüzde TV kişiselleştirilemeyecek bir hal aldı, ama diş fırçanız, havlunuz, kupanız öyle olamaz. Bir başkasının kupanızı kullanmasını istemiyorsanız, LOCKCUP‘a bayılacaksınız. Bu kupanın dibine yakın kısmındaki kilitli tapayı çıkardığınızda, içine bir şey dolduramıyorsunuz. Anlaşıldığı üzere konan sıvı sifon etkisiyle boşalıyor.

[gadgets-weblog]