bildirgec.org

saz hakkında tüm yazılar

Tek Meziyeti Çalıp Söylemekti-Muharrem Ertaş

Culture Orange | 17 April 2011 15:28

Kırşehir…
Kırşehir’li mahalli sanatçı Neşet Ertaş. Tele her vuruşunda ortamda oluşan duygu yoğunluğunun sebebinin babası olduğunu söylemiş. Türkü söylerken yaşadığı her anı babasının hisleriyle yaşadığını belirtmiş.
O zaman bakalım Neşet ustanın babası Muharrem Ertaş bu duyguları kimden ve nasıl almış.


Muharrem Ertaş-Kalktı Göç Eyledi

Ömrünün neredeyse tümünü çalıp çağırarak geçiren Muharrem Usta’nın bütün bir hayatı bir bakıma bu iki kelimede saklı: “Çaldı ve söyledi.”
Musiki kültürümüzün en orijinal ve sanatkarane örneklerini içeren hususi repertuarı ve icra üslubu üzerine değil akademik çalışmalar yapılması, ciddi bir makalenin bile yayınlanmadığı göz önüne alınırsa, ülkemizde Muharrem Ertaş’ı derli toplu değerlendiren elimizdeki tek yayının bu olduğu söylenebilir.

sevgi ve aşkın gerçek anlatımı…

admin | 10 March 2011 14:21

Halk edebiyatımızda bir ezgi türü olan bozlak, bir anadolu müziğidir.Sözlerini abdal deyişlerinden sazını ise topuzdan almıştır.Sevgi ve aşkın gerçek anlatımıdır.Bozlak ustalarına Muharrem ERTAŞ,Ali Rıza YURTOĞLU,Mustafa TATLITÜRK ve benim çok beğenerek dinlediğim Neşet ERTAŞ’ ı örnek olarak verebiliriz. Tabi ki bozlak ustaları bu kadarla sınırlı değil daha birçok bozlak ustası sayılabilir. Benim yazımda bahsetmek istediğim ve yukarıda da belirttiğim gibi çok beğendiğim üstad Neşet ERTAŞ’tır. Sazı ve sözü bir olan ustalar arasındadır. 1938 yılında Kırşehir ili Çiçekdağ ilçesi Kırtıllar köyünde doğan üstad, babası Muharrem ERTAŞ’a çıraklık yaparak müzik hayatına atılmıştır.Yöre düğünlerinde çalıp söyler.

BU AYAK GİDER…

| 18 December 2007 20:57

fakir mefkud’unuzda herkesin kese hacmine göre şerbet sunacak altyapı olmadığından kelli tepkisel, sezgisel, ezgisel, linçsel cümlelere karşı önlemimi aldım.

evet, kime ne benim nasıl bir vedayı kendime münasip görmemden!…
sahi, güneş tecelli nerede?

eyvah, yazı 100’ü buluyor “gerçek”e dönmem lazım!

hafif’i sevdim, hafif’i hafifsemedim; benimsedim.
benimdi sesim. sesiniz nefes oldu yazdığım yazılara; yel oldunuz, ister bir veda yazısı yazarım, ister hiçbir şey yazmadan ayrılırım…

delikanlı adam ağlamaz, delikanlı adam pelikana tecavüz eder! edelim arkadaşlar! hep beraber!

Kaybolan Çalgı- Santur

nevdalist | 17 April 2007 07:45

santur
santur

Efendim uzunca zamandır yazmıyordum. Tembel biriyim ben, yoruluyorum. Yazının yarısına gelince daha da sıkılıyorum. Sonra link ekle bilmem ne. Velhasıl yigenlerden copy- paste yapmışsın diyenlere cevabım hazır. Yaptım, araştırdım, sorguladım, sen de yap, güzel oluyor.
Birileri müzik yazısı yazacağımı söylese, git işine derdim. Hiç enstrüman çalmadım. Böyle bir şeyle ilgilenmedim bile. En fazla ortaokulda flüt çalmışımdır. Kötü bir dinleyiciyimdir, aynı zamanda. Sadece slogana uydum, meraklı oldum. Bu yüzden yanlışım var ise şimcikten affola!

Bu kısacık ısınma turundan sonra konumuza geçebiliriz. Meşhur Kamkars Kardeşleri Harbiye Açıkhava’da dinlediğimde çok şaşırmıştım. Kanuna benzeyen bir alet çalıyorlardı. Tınısını çığlığa benzetmiştim. İnsan çığlığı değildi bu ses. Hayatın, çocukluğun, doğanın çığlığıydı. Sonra birkaç hafta önce İstiklal Caddesinde yürürken bir gruba rastladım. Felaket yağmur yağıyordu ve buna rağmen santuru çalmaya devam ediyorlardı. Sonra Feyruz’un şarkılarında santuru duymaya başladım. Santur en eski çalgılardan biri ve vurmalı çalgılar arasında yer alan bir enstürman.
Biçim yönünden “Kanun”a benzeyen bu çalgı, Osmanlı müziğinde uzun yıllar kullanılmış. Ancak Türkiye’de, belki de müzik sistemimize uygun bulunmaması gerekçesiyle bir dönem unutulmuş. Yirminci yüzyılın başlarından sonra bu çalgıya bir ilgi olmuş ancak bu da oldukça sınırlı kalmış.

Sazlı Sözlü “Black Metal”

| 26 September 2006 21:31

uykusuzluktan bitkin düştüğüm bir anda bi arkadaşım bu videoyu gönderdi.inanırmısınız bilmem ama videoyu izledikten sonra uyku falan kalmadı =)
videoyu izlemek için .:

Hem Pena Hem Metronom

zabun | 13 July 2006 14:30

Resimdeki ürün bir mızrap (pena). Ama içinde saniyede 20 ila 240 vuruşluk bir metronom barındırıyor. Vuruşları içindeki LED’ler ile gösteriyor. Vuruşları çalan müzikle eş zamanlı ya da daha önceden yüklenmiş şekliyle yapıyor. Müzisyenlere hayırlı olsun.

Santa Cruz Light Wells | Light Pick | Video