bildirgec.org

sanatçı hakkında tüm yazılar

Pablo Picasso

0xd3za | 03 September 2012 15:04

Pablo Picasso 20. yüzyılın en büyük sanatçılarından biridir. Birçok farklı stil deneyerek dünya sanatını değiştirdi.

Picasso, 1881 yılında İspanya’nın Malaga şehrinde dünyaya geldi. Babası resim öğretmeniydi. Pablo, 10 yaşında babasının öğrencisi oldu ve 13 yaşında ilk sergisini açtı.

Dramanın ve Operanın Kraliçesi: Maria Callas

mariacallas | 28 February 2011 09:02

Dramaqueen, hayatı uçlarda yaşayan; aşkı da, ayrılığı da, mutluluğu da, acıyı da tabiri caizse ‘dibine kadar’ yaşayan insanlar, ziyadesiyle kadınlar için kullanılan bir tabir. Bir gün TV’de yayınlanan bir biyografik belgesel ile tanıdığım ve yaşamından ismini takma ad olarak kullanacak kadar etkilendiğim bir dram kraliçesini, efsanevi opera sanatçısı Maria Callas’ı anlatmak istiyorum.

Sanatıyla olduğu kadar sansasyonel yaşantısıyla da ünlü olan Diva, 2 Aralık 1923 yılında New York’da doğdu. Asıl adı Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos olup Yunan asıllıydı. Sanat hayatına 9 yaşındayken aldığı piyano dersleriyle başlamıştı. 1937 yılında annesinin babasından ayrılarak, iki kızını da yanına alıp Yunanistan’a dönmesiyle, 15 yaşında hayatı boyunca onda iz bırakacak olaylardan ilkini yaşamış oluyordu. Daha sonraları, kendisini bir opera sanatçısı yapmak için uğraşan ama zirveye çıktıktan sonra da kendisini kıskandığını düşündüğü annesiyle araları açılacaktı.

İçimizdeki düşman kim?

kahramancayirli | 08 November 2010 16:18

Ne zaman onun filmlerini, video enstalasyonlarını düşünsem aklımdan yağmak isteyen, bir türlü içini bırakamayan, sıkıntılı, simsiyah bir gökyüzü geçiyor. Hayatın görmekten kaçındığımız kareleri, toplumun kafasını çeviriverdiği karakterleri, unutayazdığımız renkler, uzak durduğumuz, uzaklaştıkça içine battığımız ne varsa, tutup yeniden gözümüze sokuyor, o. Simsiyah bir gökyüzü gibi keder yüklü ama bir o kadar gerçek işte. Kapkara ve gerçek. Tıpkı hayat gibi.Kutluğ Ataman, ilk ışığı, 1994 yılında, uzun metrajlı filmi “Karanlık Sular” ile yaktı. İsmi gibi simsiyah bu cinayet hikayesi, sanatçının ülkemizle birlikte uluslar arası sanat alanında da hemen işaret edilmesini sağladı. Ama Ataman aslında Lola ve Bilidikid (1998) ile kırdı camları. İkiyüzlü, korkunç ahlak anlayışımız, zihinlerimizdeki ırksal örümcekler beyazperdeden izleyicilere yürüdü. Sonra Perihan Mağden’in İki Genç Kız isimli romanını sinemaya uyarladı (2005). O çarpıcı, hızlı, derinlikli roman ancak bu kadar iyi, sahi film olabilirdi. Ataman, elindeki kırılgan malzemeyi çarçur etmedi, yetenekli bir aşçı olduğunu gösterdi. Sanatçı en çok bu filmle ülkemizde tanındı. Siyah-beyaz fotoğraflarla dört köylünün Ay’a seyahat etme çabalarını anlattığı son filmi (2009), Ataman’ın sinemanın bambaşka pencerelerinden ustaca bakabildiğini kanıtladı.Sinema, Ataman’ın sadece bir yönü. Sanatçı esas olarak sergi ve video enstalasyonlarıyla biliniyor. İstanbul Modern, 10 Kasım itibariyle Ataman’ın video enstalasyonlarından oluşan en zengin sergisini açıyor. İçimdeki Düşman isimli sergide, 11 çalışması var sanatçının. Bu çalışmalardan en önemlisi Peruk Takan Kadınlar (1999), dört kadının, peruk takmak zorunda kalma sebeplerini tartışıyor özünde. Terörist diye kovalandıktan sonra hayatını saklanarak geçiren bir kadın, kemoterapi yüzünden saçı döküldüğü için peruk takan tanınmış gazeteci, türban taktığı için sınıfa alınmayan genç öğrenci, polis tarafından yakalanınca tüm saçı kesilen transseksüel. Bu dört kadının videolarını izlerken zihninizde bir sürü soru belirecek, kimlik, cinsiyet, aidiyet diye düşünürken dört ekran birbiri içine geçişecek. Sergide kaçırılmaması gereken, en mühim iş bana kalırsa bu. Çıplak, yakın, sarsıcı, cesur bir iş.

bilmemiz gereken 20 şaşırtıcı 20 dijital sanatçı

useair | 17 August 2010 11:36

Çoğu grafik ve web tasarımcıları Photoshop veya diğer resim oluşturma araçları hakkında iyi bilgiye sahiptirler.Bazı insanlar ise üzerinde saatlerce çalışarak uzmanlık ve yetenek gerektiren çarpıcı eserler ortaya koyar.Aşağıda toplama 20 dijital sanatçı ve onların çarpıcı eserleri bulunuyor..

1.noah kh

2.christopher haines

Çevrimiçi Müzik Servisleri

Java99e | 28 May 2010 15:39

İnternetin olduğu her yerden en yeni, en popüler şarkıları dinleyebileceğiniz, listeler oluşturup sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz ve yeni dostlar edinebileceğiniz çevrimiçi müzik servislerini inceliyoruz.

1. Grooveshark

Çok kullanışlı bir Flash arayüze sahip. Arama formu üzerinden sanatçı, şarkı ya da albüm isimlerini aratarak çalma listenizi oluşturmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, çalan şarkıyı ileri veya geri alarak istediğiniz yerinden dinleyebiliyorsunuz.

sinema dünyasından son dedikodular

nazokiraze | 30 April 2010 09:42

Ünlü oyuncu Sandra Bullock kendisine ihanet eden eşi Jesse James’e karşı boşanmak için dava açtı. Eşi ile Mart ayından beri ayrı yaşayan Bullock 3,5 aylık Louis Bardo’yu evlat edindiğini açıkladı.

Dev Hollywood yazısının bulunduğu arazi ev yapımı için satılışa çıkarılınca Playboy dergisinin sahibi Hugh Hefner son anda 900 bin Dolar bağış yaparak arazi satışının önlenmesine katkıda bulundu.

bu şarkı kimin?

tekcorap000 | 05 April 2010 11:42

arkadaşlar aylardır aklıma takılan ve sadece müziğinin bi kısmını hatırlayabildiğim bi şarkıyı arıyorum. hatırladığım kısmı piyanoyla mırıldanmaya çalıştım. lütfen bilen, duyan biri varsa soylesin kafayı yicem.
işte linkler
zshare
youtube

sıradan nesneleri devleştiren sanatçı : Claes oldenburg

nazokiraze | 02 October 2009 14:59

Claes Oldenburg - Free Stamp
Claes Oldenburg – Free Stamp

Amerikan pop-art akımının önde gelen temsilcilerinden Claes Oldenburg aslen İsveç kökenlidir. Hayatımızda yer alan öğeleri gözümüzün içine sokacak kadar büyüterek bir yerde onları alaya alan sanatçı 1929 yılında Stockholm’da doğmuştur.(uzun zamandır bu yazıyı yazmak istiyordum Oldenburg eserlerinin ve sanatçının sıkı bir hayranı olan kızım sayesinde bu sanatçı hakkında sürekli okumak durumunda kaldım )