bildirgec.org

robotic hakkında tüm yazılar

Robopet

angelsdemos | 12 November 2009 15:34

Artık robot bir ev hayvanınız var! Adı Robopet! Yürür, koşar, oturur, havlar, yuvarlanır. Bir ev hayvanın yapabileceği her şeyi yapar. Etraftaki nesneleri ve insan hareketlerini algılar.

Özellikleri

  • Yürüme ve koşma gibi gerçekçi biyomekanik hareketler.
  • Hareket sensörleri ile sizinle iletişime geçer
  • Çevre bilinci ve etkileşim
  • Sonik sensörler ile seslere yanıt verir.
  • Hareket sensörleri ile insan hareketlerine yanıt verir
  • Uzaktan kumanda ile serbest davranış modu

robot el saat

noname1 | 09 August 2009 22:41

Çok farklı bir dijital saat tasarımı;robot el saat.Bu robot eldeparmakların hareketine göre saat değişiyor.Nasıl çalıştığı buradan görülebilir.Bu ilginç saat tasarımı Jongchul Kime ait.

ApriPoko Robotu

d o g u h a n | 01 April 2008 16:45

apripoko
apripoko

Japonya Toshiba’da çalışan bilim admı Daisuke Yamamoto, yeni masa üstü robotu ‘ApriPoko‘yu geliştirmiş. Robot insan sesini tanımlıyor ve televizyon, klima gibi cihazları kontrol edebiliyor. Algıladığı insan sesini bir daha unutmuyor ve insanın komutunu yerine getiriyor. Sizin hareketlerinizden sonuç çıkartıp “Şimdi ne yapmak istiyorsun” gibi sorular sorabiliyor. Sizin klimayı kapat demeniz onun için yeterli.

apripoko sinyal veriyor
apripoko sinyal veriyor

kaynaklar =
1, 2, 3

Sega’nın Yeni Oyuncağı

eminkeles | 28 June 2007 14:24

SEGA MIO
SEGA MIO

Sega/Tiger Electronics‘in yeni oyuncağı MIO, canlı bir köpeğin simüle edilmiş hali. MIO’yu benzerlerinden ayıran özelliği ise, üzerindeki sensörler sayesinde ona gösterdiğiniz ilgiyi anlayıp, karşılık vermesi. Kocaman gözleri, hareketli kulakları ve kuyruğu sayesinde, 100 farklı duyguyu yansıtabiliyor. 75 dolar gibi bir fiyattan satılacak olan MIO hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

insansı robot hayali gerçek mi oluyor

enstarter | 25 February 2007 19:23

hep bilim kurgu filimlerinde görürdük insan gibi robotlar kah insanların yanında kah insanlara karşı savaşırlardı ama tabii biz bunu uzak hayal olarak görürdük. World Expo Japan fuarındaki bu robota ise inanamayacaksınız mimikleri hareketleri(parmaklar biraz sorunlu ama neyse) herşeyi ile tam bir insan görünümünde
daha birkaç gün önce buradan okuyabileceğiniz bildirgeç yazısının aslında ne kadar da işlevini kaybettiğini görebilirsiniz maalesef:)
buradan ilk videoyu şuradan da ikinci videoyu izleyebilirsiniz.
Tabii bu arada bill gates in her eve bir robot projesine giriştiğini de unutmayalım. hayal dediğimiz günler artık maalesef(tabii maalesef veya müjde demek bakış açınıza göre değişebilir) gerçek oluyor gibi ne dersiniz?

Sony’den Robotik Dükkanlar

adoxus | 16 June 2006 12:04

Fotoğrafta görülen Sony Robotic Stores adıyla tanımlanmış robotik dükkanların 1.2 metre ve 2.4 metre genişliğinde olan iki türü var. Bunlardan üç tanesi şimdiye kadar Atlanta, Santa Rosa ve Boulder şehirlerine kurulmuş durumda. Sony bu dükkanların sayısını bir yıl içinde 10 taneye çıkarmayı planlıyor. Bu dükkanlarda ödemenin kredi kartı ile yapılması olası 18 yaşın altındakilere ürün satılmasını engellerken, dükkana monte edilmiş USB bağlantısı ile anında MP3 dosyalarını satın almak bile mümkün. [link]

Roboticler Kapışıyor…

yusuph | 23 March 2006 12:39

ODTÜ Robot Günleriyarın start alıyor. Yaklaşık 70 Üniversite ve sadece bir Lise (AKATL) yarışmaya katılıyor. Aldığım duyumlara göre geçen sene bütün kategorilerde ödül alan AKATL’a karşı ilgi artmış ve birçok üniversite bu sene bu yarışmaya katılmak istemiş. Tabi bununla kalmayıp ellerinden geldikleri kadarıyla en iyi robotları hazırlamışlar. Eğer Ankara’da oturuyorsanız hele birde ODTÜ’ye yakınsanız bu zamazingoyu kaçırmamanızı tavsiye ederim…