bildirgec.org

biker

11 yıl önce üye olmuş, 138 yazı yazmış. 24 yorum yazmış.

javascript ile kolay web uygulamaları

biker | 14 December 2007 13:07

ajaxian‘da sabah gezinmemi yaparken appjet ile karşılaştım.
appjet, efendim, bir javascript platformu, eski google’cı aaron iba tarafından geliştirilmiş, aaraon diyor ki:

çok güzel javascript ve web framework’leri var piyasada, ama bunları sadece çalışır duruma getirmek için bile ciddi bir emek harcamanız gerekiyor. eh javascript de mükemmel bir platform olduğuna göre neden herşey tek dosyada tek dil ile bitmesin.

appjet standart javascript, ekstra birşey öğrenmenize gerek kalmıyor. tabi kendi namespace’leri var import edilmesi gereken (storage mesela; sizin için herşeyi database’de saklıyor ama siz ona object olarak erişiyorsunuz). bu noktaya kadar, bunun bir framework olduğunu düşünebilirsiniz ama değil, bu bir servis, girip kayıt oluyorsunuz, uygulamalarınızı yaratıp “uygulama.appjet.com” gibi bir adresten erişiyorsunuz.

yaratıcı tipografi çalışmaları

biker | 10 December 2007 08:58

email adresinize, muhtelif sorunlarınızı (utanç kaynağı küçük göğüsler ya da sahte rolex saatiniz gibi) çözmek için gönderilen mesajları ancak böyle görseniz sevebilirdiniz. “spam one-liners”: yaratıcı tipografi çalışmaları

yol çağırdı mı gidilir

biker | 09 December 2007 08:02

amerikalı bisiklet üreticisi trek‘in “cycling vacations of a lifetime” mottolu trektravel sitesinde gerçekten de ömre bedel bisiklet turu önerileri bulunuyor.
site, turunuzu gerçekleştirmek istediğiniz coğrafyaya, zorluk derecesine göre seçimler yapmanıza olanak tanıyor ve rota, kondisyon, gerekli malzemeler, bütçe, zamanlama konusunda de size önerilerde bulunuyor.

unobtrusive flash objects

biker | 03 November 2006 16:40

ie’nin malum activex bug’ı (bkz. it’s not a bug it’s a feature) için herkesin uygun biz çözümü vardır. ufo ise işi DOM ile çözen, javascript obje notasyonunu kullanan, kolay uygulanabilen, güzel bir script.

google-forge

biker | 29 July 2006 08:32

google, code sitesinde sourceforge, berlios gibi open-source proje barındırma işine girmiş.
her proje için 100mb alan veriyorlar ve svn kullanıyorlar versiyonlama için.