bildirgec.org

rengarenk hakkında tüm yazılar

Uçurt-ma

snail | 20 March 2012 17:02

Kafam yayla gibi ya, bomboş,hafif bi esinti var, uçurtman varsa alda gel.Uyusam nede güzel olur. Uçurtma dediğim zaman aklıma ikişey gelir birincisi bir film, ikincisi çocukken defalarca yaptığım ama hiçbir zaman uçuramadığım pek çok uçurtma.Bugün onların neden uçmadığını anlıyorum ;kenarlarına çıta çakmamalıydım fazla ağır oluyorlardı. Ahşap yapıların tepesinde sert rüzgarları beklediğimi çok iyi hatırlıyorum, bir çocuğu sevindiremeyecek kadar güçlü estiklerini,annemin şaka yollu, “bekle yavrum akşama rüzgar hızlanır”diyerek beni yüreklendirdiğini hatırlıyorum.Ne kadar güçlü essede uçmadı uçurtma,hızla giden bir kamyonun kasasından denesem uçardı belki diye geçti aklımdan,batan güneşi seyredip güçlü bir rüzgar beklerken elimde rengarenk kuyruğu olan uçurtmamla.Fırtınayı hayal ettim bana ancak o yardımcı olacaktı, uçmalıydı bu uçurtma olum, onca emek harcamıştım,rengarenk,cıvıl cıvıl kağıtlar almıştım.Uçmadı işte uçmadı şerefsiz,sinirlenip kırmadım, emeğime saygısı yoktu rüzgarın,ona da kızmadım…

tastamam

astral | 03 November 2010 09:08

İşte bir şarkı başlıyor. Rengarenk. Tek kelimeyle tanımla dense, bunu derim.

Arabadayız, saçlarımı savuruyorum. O zamanlar onun benim birtanem olacağını bilmiyorum, fotoğraf çekmek için uzak diyarlara gidiyoruz. Cd’deki şarkı bizim şarkımız olacakmış, bilmiyorduk.

Şu anda uyuyor güzelim, ben onu düşünüyorum. Oysa ‘otokontrol sahibi üstad ben’, aradığında ne denli kısa kestim konuşmayı, sadece iyi geceler dedim.

Oysa benimle uyusun, benimle uyansın istiyorum ve sabah sabah gördüğüm mahmur bakışı güneşim olacak biliyorum.

Sertab Erener Koparılan Çiçekler

kahramancayirli | 07 June 2010 11:24

Bu kez olmuş. Nihayet. Maya tutmuş, renkler uymuş. Daha önce Soner Sarıkabadayı’dan Açık Adres ve Bu Böyle şarkılarını alıp seslendiren Sertab Erener’i eleştirmiştim çünkü bu iki şarkı popüler piyasa koşulları bakımından iyi, tutacak, keyifli şarkılardı ama Sertab Erener için uygun değillerdi. Ama bu kez genç, başarılı, üretken (üstelik çok da iyi bir insana benziyor takip ettiğim kadarıyla, yolu açık olsun) müzisyen Soner Sarıkabadayı’nın Sertab Erener’e verdiği Koparılan Çiçekler, olmuş.

upload.wikimedia.org adresinden alınmıştır..
upload.wikimedia.org adresinden alınmıştır..

Yaklaşık on gündür radyolardan dolaşıma giren şarkı, Sertab Erener’in yepyeni albümü Rengarenk’in tanıtım şarkısı. Albüm bugünden itibaren tüm müzik marketlerde olacak.
Sertab Erener’in Sakin Ol, Lal ve Sertab Gibi isimli albümlerini sevdiğim, ezbere bildiğim, yanımdan ayırmadığım için, Erener’in yeni albümünde en az bu saydığım albümlerdeki seviyeye erişebilmesi gerek ki, Rengarenk’i yanımıza alalım. Bu yorumu albümün tümünü dinledikten sonra yapacağız. Ama Koparılan Çiçekler’i çok beğendim. Sarıkabadayı’yı, şarkıyı düzenleyen Mustafa Ceceli’yi ve Erener’i tebrik ediyorum.

RENGARENK(reng-i ahenk)

il mare | 12 October 2009 09:56

işte bu kadar basittir izah-ı dünya,aşina olunan bu resim aracılığıyla
işte bu kadar basittir izah-ı dünya,aşina olunan bu resim aracılığıyla

Bugün… Dünün annesi işte… Dünden kalma birşeyler… Her bugünde bir dün wardır ki zaten bugünler her dünün devamıdır.. Ne gün diye Bir şey vardır ne de dün… İçiçe geçmiş fakat birbirinden ayrıymış gibi gözüken bi dolu şey gelip başımıza üşüşür her güneş kararması, tutulması we doğmasıyla… Değişen renklerdir hayatımızda…Herşey renklerden ibarettir…Renklerdir mutlu olmamızı sağlayan bizi hayata bağlayan we gene bir renktir bütün karamsarlıklarımızın babası…Maviye bürünmek yeter bazen mutlu olmak için,bir beyazdır içimizde biryerlerdeki saflığın farkındalık aracısı ve gene kocaman bir siyahtır ölümü çağırışlarımızın yaftası…

Böyledir işte dünya,birkaç renkten oluşur sadece,çok az şeyden yani;hepsinin tonlarıdır onu ayrıntılı yapan… Birkaç ana rengin bütün tonlarıdır gözümüze çarpan bir kuşbakışında,koca bir dünya haritasında… Dağlar kahverengidir biryerlerde,akarsular mavi ve bozkırlar sarı,güzel yerler hep yeşil…Kocaman haritalarda açıklı koyuludur herbiri,açıklı koyulu hayatlarla birlikte.. Bir yeşil siyah karamsarlıklar barındırır bir köşede ve bir çocuk kocaman bir siyahın içinde hep beyazdır…Beyaza çalınmış siyahlarla,yeşile çalınmış mavilerle,sarıya çalınmış başka bir renkle işte sürer gider hayat… Her hissin bir rengi her insanın bir rengi vardır… Açıklı koyulu,ekşili tatlılıı….

Renklerdir hayatı çekilir kılan ve gene onlardır bütün ölümleri çağrıştıran…

Rengarenk kağıt ürünler artık Türkiye’de

kyrnea | 10 September 2009 11:36

Beyaz olan herşey renkli, renki olan her şey beyaz olabilir…

Ürünlerine, hizmetlerine farklılık katmak için firmalar artık kanıksanmış ilkeleri yıkmaya devam ediyorlar. Beyazın temizliği andırdığı için tüm temizlik malzemelerinde, bu ürünlerin ambalajlarında ve tabi ki reklamlarında kullanılmasına alışığız. Fakat, renkli bir tuvalet kağıdı ya da kağıt havlunun da en az beyazı kadar temizlik sağladığını ve beyazından daha alımlı göründüğünü öğrenirsek ne olur?

Cam işleme sanatı (galeri : 25 resim)

lazaronnie | 20 July 2009 11:50

renklerin + insan hayatı üzerindeki önemi tartışılamaz bile. canlı ve sıcacık renkler olmasaydı sadece bazı soluk mat renkler hayatımızı sarsaydı kuşkusuz her birimiz keyifsiz, geçimsiz, sinirli, sürekli birşeylerden huzursuz insanlar olurduk.

muhteşem renkleri olan bu sanatsal + ürünlere eğer kızarsanız bir tek onları yiyemediğinizden kızabilirsiniz. çünkü insanın yiyesi gelecek kadar sıcak renklere sahipler.

Göz zevkinizi muhteşem renklere okşatmaya hazırsanız buyrun başlayın. Uzun uzun bakıp içinizdeki negatif enerjiyi atmak serbest ve ücretsizdir..

Facebookdaki Gizemli Efektin Sırrı

lazaronnie | 14 May 2009 08:28

facebook
facebook

Siz de facebook’tan korkanlardan mısınız? “Ya bilgilerim çalınırsa, veya yabancı ellere geçerse” diye çekinenlerden biri olabilirsiniz. Bütün bu çekinmelerinizin dozunu artırmakta serbestsiniz. Çünkü facebook’tan yeni inciler dökülmeye devam ediyor.

Bu sefer bahsedeceğimiz vukuat (ki aslında pek vukuat sayılmaz ancak yine de bazı incelikler var) çeşitli tekniklerle gizlenmiş bir SunShine efekti. Bu efekt genellikle çekim yapan kameranın objektifine yansıyan güneş ışığının yuvarlak ve irili ufaklı rengarenk halkalar oluşturmasıyla belirir.

İşin ilginci bu efekti herkes bulamıyor ve aktif edebilmek için oldukça uzun sayılabilecek tuş bileşimlerine sırasıyla basmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde efekt sayfada aktif hale geliyor. Efekti açmayı başardığınızda ise yapacağınız tüm tıklamalar, sayfa kaydırmaları ve yazı yazmanız sırasında bu profesyonelce tasarlanmış ve programlanmış efekt size eşlik ediyor. Adeta monitörünüzde sizin hareketlerinizle eş zamanlı olarak dans ediyor.

SunShine Efekti
SunShine Efekti

40 Rengarenk Logo Tasarımı

filezza | 28 April 2009 17:57

40 Creative Colorful Logo
40 Creative Colorful Logo

profesyonel logo tasarımcılarının çalışmalarını paylaştıkları logopond sitesinden seçilmiş, 3 veya daha fazla renkten oluşan, yaratıcılıkları ve farklı tasarımları ile öne çıkan 40 güzel logo çalışması.

40 Creative Colorful Logo

Pastoral bir öykü…

| 09 March 2009 15:56

Bir çiftlik evi, ovanın tam ortasında, küçük, rustik ve aslında sofistike bir yer; bembeyaz badanası, eskimiş ahşap payandası, yemyeşil çamlarla çevrili bahçesi ve rengârenk çiçeklere bezenmiş iç bahçesi. İki tarafı bembeyaz pamuk tarlası, saflık ve sükûnetin simgesi beyazlık ile maviliğin üstüne şekilden şekle bürünen beyaz bulutların kaydığı bir gökyüzü…
Kabarık kaz tüyü yastıklara baş koymak ve ardından baykuş sesleri ile uyanmak, sabahın dördüne veyahut beşine. İlk ışıkları iliklerinize çekerek nefes almak ve doğanın sessizliği ile baş başa sanırken, horozun vakitsiz ötüşü ile bir daha uyanmak. Traktörün horultusu ile gürleyen, artezyen kuyusundan fışkıran, suyun soğuk sesini duymak ve hatta yüzünüzü o su ile yıkamayı tercih ederek; yüzünüze çarpan buz gibi su taneciklerinin batırdığı iğnelerle bir daha uyanmak. Tavukların arasına dalarak, biraz sonra midenize inecek daha soğumamış yumurtaları toplamak, pamuk tarlalarında toplayacağınız beyazlıkları elinizde hissetmek, kazları kızdırarak peşinizden koşturmak ve daha neler yapmak.
Aslında saflık ve sükûnette, çocukken attığımız her adım trajik bir önem taşıyordu; sonra aynı yelpaze iç dünyalarımıza taşınırken, siyah ve beyaz hamlelerle büyüyen hacmimizi çarpıcı hale getiriyordu. Bunun başlıca nedeni, renk yelpazemiz; siyah, beyaz ve arada yansıyan bilumum renkler. İşin içine karıştırdığımız başka renklerle birbirine giren her şey; saflık, sükûnet, siyah, beyaz ve diğer renklerle eskiyen hayatlar…