bildirgec.org

red hat hakkında tüm yazılar

açık kaynak kodu mu, kapalı kaynak kodu mu?

denizkar | 16 February 2011 20:48

bedelsiz ve açık kaynak ve kapalı kaynak bir yazılımı piyasaya sürmek için kullanılan iki farklı yöntem.

kapalı kaynak yönteminde kaynak kodları açıklanmaz. bu yöntemde kullanıcılara sadece yazılımı çalıştırma hakkı verilir. Her ne kadar ağustos 2010’da microsoft interoperability genel müdürü jean paoli “microsoft açık kaynağı seviyor, açık kaynak karşıtı konumumuz bir yanlış anlama” dese de Windows ve Microsoft office’in yaratıcısı microsoft bu yönetimin uzun süredir savunucusu.

fedora 10

SakarPilot | 09 December 2008 11:00

red hat linux‘un devamı niteliğindeki en popüler linux dağıtımlarından fedora 10 sürümü cambridge kod ismiyle yayınlandı.fedoraproject topluluğu tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynak kodlu 10. sürümde linux 2.6.27 çekirdeği bulunmakta. fedora 10 yenilikleri ise:
linux kernel 2.6.27
kde 4.1
gnome 2.24
firefox 3.04
openoffice 3.0
pidgin 2.5
gimp 2.6
rpm 4.6
eclipse 3.4
ext4 dosya sistemi
apple macintosh desteği
hdtv desteği
pulse audio sound server
sanallaştırma yazılımları
echo icon seti
plymouth özelliği sayesinde daha hızlı bir açılış.
fedora linux hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için: fedora anasayfası, sürüm notları ,fedora wiki sayfası fedora 10 kurulum rehberi,yardım ve destek sayfaları incelenebilir. fedora 10 ve eski sürümleri yükleyebileceğiniz yansılar bu sayfada.bu sayfa ise fedora kullanıcılarının buluşma noktası.
ilginç bir bilgi olarak fedora ingilizce’de fötr şapka anlamına gelmektedir. red hat linux’taki meşhur logoyu anımsatması açısından böyle bir isim düşünülmüştür.

Bir Linux Dağıtımı ne kadara mal oluyor?

mturkmen | 23 October 2008 08:14

Linux vakfındaki birileri bugün şu soruyu sormuşlar: Sıfırdan tekrar başlasaydınız, bir linux dağıtımı kaç paraya mal olurdu?

Kısa cevap, Linux tabanı için yaklaşık 1.4 milyar $, bu yaz son sürümü çıkan red hat fedora 9 için ise 10.8 milyar $.

Linux açık kaynaklı bir yazılım olduğundan rakam hesaplamak oldukça zor. Çünkü geliştirmeye gönüllü olarak katılan birçok şirket ve şahıs var. değerleme tahmin edilirken bu güne kadar yazılmış kadar yazılmış kod satırı, kaç kişinin katkıda bulunduğu, kaç yıl sürdüğü gibi veriler dikkate alınmış.
Ayrıntılı bilgi burada. Kaynak

Fedora Core Fedora 8’i duyurdu!

| 11 November 2007 23:56

Bir çok linux kulanıcısının ilk göz ağrısı Red Hat’in sponsor olduğu Fedora Core, Fedora 8‘i duyurdu. Fedora 8 bir çok yeni özellik ve yazılım teknolojisi ile birlikte geliyor. Debian, Suse, Mandriva, Ubuntu gibi dağıtımlarla birlikte en popüler linux dağıtımlarından biri olan Fedora, deneyimli linux kullanıcılarının yanı sıra, linux’a yeni başlayanlar içinde oldukça kullanışlı ve her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek bir yazılım. Ekran görüntülerine buradan ulaşabilir, buradan bedava indirebilirsiniz.

90 gün raporu: Windows Vista rakiplerinden daha güvenli

omercelik | 24 March 2007 12:56

Şu sitede yer alan habere göre, Windows Vista ilk 90 gününde, Daha önceki sürümlerine ve rakiplerine göre, güvenlik açığı sayısı bakımından çok daha güvenli.

Güvenlik Açıkları - İlk 90 gün
Güvenlik Açıkları – İlk 90 gün

Windows XP, Redhat, Ubuntu, Macos gibi sistemlerin yer aldığı ilk 90 gün karşılaştırmasında, Windows XP de ilk 90 gün içerisinde 14 güvenlik açığından, 8 tanesinin kritik olduğu, ve 90 gün sonunda sadece 4 açığın kapatılmadığı belirtilirken, Redhat Enterprise Linux 4 sürümünde çıkan 181 açıktan 58 tanesinin kritik olduğu ve 90 gün sonunda 137 tanesinin kapatıldığı belirtildi. Ayrıntılı incelemeye şu adresten ulaşabilirsiniz.

Red Hat Enterprise Linux 5 çıktı

l337 | 16 March 2007 19:48

RedHat
RedHat

Red Hat 2 yılın ardından Enterprise Linux işletim sisteminin yeni sürümünü piyasaya sürdü. Red Hat Enterprise Linux 5 olarak adlandırılan yeni işletim sisteminin kod adı Tikanga. Firma özellikle Albert Einstein’in doğum gününe denk gelmesi için 14 Mart gününü çıkış tarihi olarak seçmiş. Sistem 2.6.18 kernelini taşıyor.

Her zamanki gibi ücretsiz Fedora projesi dağıtımları ile süt kardeşliği devam eden işletim sistemi Fedora Core 6’nın Test 2 sürümünden türetilme. Bu da FC6’nın masaüstüne yönelik güzel yanlarının bir kısmını taşıdığı anlamına geliyor. Elbette asıl odaklanılan detaylar Xen ve SELinux gibi daha çok işletmelere yönelik fonksiyonlar.