bildirgec.org

burc

9 yıl önce üye olmuş, 30 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Firefox 3’e özel Hızlandırma Ayarları

burc | 29 September 2009 12:02

Firefox ilk çıktığında çok hızlı bir tarayıcıydı. Yeni nesil programlama mantıklarıyla bunu sağlayabilmişlerdi. Fakat böyle olunca ekstra özellikleri eklemek için de fırsatlar çıkmaya başladı. Hızla kullanımı artan eklentiler (add-ons) yüzünden hızlı olan firefox gözümüzde yavaşlamaya başladı. Ayrıca zamanla artan “ajax” metotları da tarayıcılara çok fazla yük bindirmeye başladı. Aslında en önemli performans sıkıntıları ajax çağrılarından kaynaklanıyor.

Hangi harici disk? 2.5” mu 3.5” mu?

burc | 28 September 2009 13:20

Son zamanlarda moda olan yüksek kapasiteli (şimdilik) harici disklerden 2.5”ve 3.5” olan modeller mevcut. 3.5” olanların hariciadaptoörü de var ve tabiki daha büyük. 2.5” lerin kapasitesi daha düşük ama 3.5” lerin de önbelleğidaha iyi.

Genel veri tutmak amacıyla almak istiyorum ama hangisini almak daha avantajlı acaba? Fiyatı da göz öznünde tutarak elbette…

Picasa 3.5 ile gelen yeni özellikler

burc | 23 September 2009 18:43

picasa
picasa

Çoğumuzun etkin olarak kullandığı picasanın yeni versiyonunu (3.5)piyasaya çıktı. Elbette yeni özellikleriyle… Bunlardan en öne çıkanı ise facebook‘tan tanıdığımız “resim üzerinde kişi etiketleme“. Artık picasaile oluşturduğunuz ve yayınladığınız fotoğraflara isim etiketleri ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca belli kişilerin geçtiği fotoğrafları bulmak gibi özellikler de eklenmiş bulunuyor. Bildiğiniz gibi fotoğraflarınızı google earth ile entegre edebiliyordunuz, artık google maps ile de entegre edebiliyorsunuz. Son olarak yetkililer “mac için picasa” sürümünün betasını çıkardıklarını açıkladılar.

Son sürümü indirmek için tıklayın.

Adsense’de reklam gelirlerini artırmanın yolları

burc | 20 September 2009 14:20

adsense
adsense

Google.com‘um reklam servisi adsense‘i hepimiz biliyoruz. Web sayfalarına reklam yerleştirip gelir elde etmek çok gündemde olan bir konu. Firma, bu konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken kurallar bir web seminerinde toplamış. Şu adresten ilgili web seminerinin dokümanına ulaşabilirsiniz. Çok faydalı bilgiler var ve özetle şu konulara değinilmiş:

 1. Reklamları tam olarak nereyeeklemeliyiz?
 2. Hangi sıklıklareklam eklemeliyiz?
 3. Uygun reklam formatını seçebilmek.
 4. Reklam renkleriniuyumlu hale getirmek.
 5. Hedefler için kanallareklemek.
 6. Temel adsense ayarları
 7. Gelir elde edilebiliecek diğer enstrumanlar.

Html >> Javascript çevirgeci

burc | 13 June 2007 10:34

Francesco Smelzo adında bir İtalyan arkadaşımız çok ilginç bir araç geliştirmiş. Elinizde iyi-biçimli bir HTML kodu var diyelim. Bunun sadece Javascriptkodlarıyla da yazabildiğini biliyor muydunuz?

Evet! Arkadaşımız bir html kodunu JS dom koduna çeviren bir kod yazmış. Şuradantest yapabilmeniz mümkün, buradanda kodunu indirebilirsiniz.

çok değişik amaçlar için kullanılabilir. Örneğin bazı servisler tarafından parse edilmesini istemediğiniz kodları böyle kodlayabilirsiniz…

ideefixe’in isim değişikliği anketi

burc | 09 June 2007 19:02

ideefixe
ideefixe

Online alışveriş siteleri arasında en eskisi olan ve altyapısını bir kaç kere değiştiren ideefixe, şimdi de adını değiştiriyor… Ve bunu bir anket ile yapıyor. Anasayfa‘da bulunan ankete siz de katkıda bulunabilirsiniz. Yeni isimler ise şöyle:

 1. idefix.com (sevmedim)
 2. ideefixe.com(eski fikirliler için)
 3. idefiks.com (ben bunu seçtim)
 4. sabitfikir.com (sabit fikirliler için)

Not: oylama için üyelik gerekiyor

google, adsense için önlem alıyor

burc | 25 May 2007 15:00

adsense
adsense

Bildiğiniz üzere google adsense sayesinde reklam değişimi yaparak para kazanmak mümkün. Fakat son zamanlarda web tasarımcıları bunu kötüye kullanmak için yöntemler geliştirmişler.

Örneğin sitenize çok az görünür içerik koyup küçük fontlarla onlarca kelime gömüyorsunuz. Bu sayede google o içeriğe dayanarak reklam seçip ekrana basıyor. Ama bu reklam hedef kitleye ulaşamadığı için reklam veren ve google zarar etmeye başlıyor.

işte google bu zararı engellemekiçin adsense programından bu tür siteleri çıkartmaya başladı.

freeIQ: Fikir arama motoru

burc | 20 May 2007 18:08

www.freeiq.com
www.freeiq.com

www.freeiq.com, iş fikirleri arayanların ve fikirlerini paylaşmak isteyenlerin yeni adresi. google vari bir sayfa düzenine sahip olan sitede çeşitli iş fikirleri arayabilirsiniz. Ayrıca siteye üye olup size verilen alandan kendi fikirlerinizi de yayınlayabilirsiniz.

Örnek olarak incelediğim; blog nasıl para kazandırır?, sosyal imleme nedir ve blog yazarken neden önemlidir? konularında güzel cevaplar aldığımı söyleyebilirim.

windows xp “device manager” hata kodları

burc | 18 May 2007 19:33

“device manager” da çalışırken aldığımız hataların detayını genellikle anlamakta sorun yaşarız. Bulmak için Technetde veya “Resource kit” dokümanlarında araştırmamız gerekir. burada ilgili hata kodlarını ve açıklamalarını içeren bir doküman bulabilirsiniz.

not: ben ilgili dokümanı indirdiğimde içinden çıkan “.txt” dosyasını “.chm” yapmak zorunda kaldım.

flash mı, javascript mi?

burc | 17 May 2007 14:49

Web sitenizin bazı kısımlarında etkileşimli sayfalar yazmak istiyorsunuz ama bunu flash‘la mı yoksa javascript‘le mi yapayım diye karar veremiyorsunuz. hemen yardımcı olalım; Javascript ile yapın, neden mi?…

1. Son zamanlarda çıkan javascript kütüphaneleri çok başarılı. Ayrıca bir çok platformda sorunsuz çalışıyor.
2. NOSCRIPT tagı ile javascript olmayan yerlere kolaylıkla alternatif yazabilirsiniz.
3. Arkanıza CSS desteğini de alarak mükemmel tasarımlar üretebilirsiniz.
4. javascript sayesinde sayfanızın tüm öğeleriyle etkileşim içinde olabilirsiniz.
5. Arama robotları sitenizi rahatça indeksleyebilir.