bildirgec.org

performans hakkında tüm yazılar

jQuery’de performans için optimizasyon

mnc | 23 August 2012 13:57

Optimize jQuery yazmak ve ipuçları JS malumunuz evrim geçirdi, temelde değişen fazla bir şey olmasa da bir dünya satır kod yazılıyor artık. Peki bir kaç ipucu nasıl olur ?

1) jQuery yükle, güncel olsun.
Kendi site dizininizden jQuery çağırmak mantıklı gelebilir, ancak, artık library boyutu 32kb civarını buldu, üstelik buna pluginleriniz eklenecek. Son versiyon olup olmadığı da belli değil.
Sürekli güncelleyecek misiniz ? bunu kullanarak otomatik olarak sayfanıza son sürümü eklemiş olur hem de, kullanıcılar önceden başka sitelerde buradan jQuery çağırmış olduğu için önceden önbelleğe alınarak size yüklemede zaman kazandırır.
Ayrıca, minified önemli bir kelime sizin için. minified versiyon, jquery nin kodlarının sıkıştırılarak küçültülmüş versiyonudur. Her zaman bu sürümü kullanın, diğer türlü 32 kb yerine 300kb civarı data çağırmış olacaksınız. İkinci bir not ise, lokalde çalışıyorsanız, jquery nizi lokalden çağırın, işinizi bitirdikten sonra üstteki kullanıma geçebilirsiniz.

Patronlar için iletişim becerileri

bithikotsis | 17 April 2011 20:14

Performans değerlendirme ne kadar doğru yapılabiliyor?
Sorulduğunda, insan kaynakları yöneticilerinin çoğunluğu bu ekip üyeleri için bunun en önemli aygıt olduğunu üsteleyebilecek. Gerçekte, genel olarak, yöneticiler, denetçiler ve çalışanlar, ik’cıların bu düşüncelerinden nefret etmiştir ve nadiren uygulamıştır.

Yöneticiler, sürecini geciktirmek için çeşitli nedenlerden ararken İnsan kaynakları uzmanları, bunları yaparken insanları bekletebiliyorlar da.
Bunun nedeni, insanların yanlış nedenlerle ve yanlış bakış açısından performans değerlendirmeye tabi tutulmasıdır.

Değerlendirmeler, terfi alması, izin alması, ücret artışlarını belirlemek için kullanılır. En sık, insanları yanlış yaptıklarına odaklanmak için kullanılır.
Ne yani performans değerlendirme gerçek nokta nedir? Genellikle, uygulamanın amacı:
• Çalışanlarına performans geribildirim verin.
• Personel eğitimi gerekir.
• Belge kriterleri örgütsel ödülleri ayırabilmeli
• Form personel kararları için bir temel: maaş artışları, terfi, disiplin, vb olmalı
• Çalışan ve yönetici arasında örgütsel tanı ve gelişme için fırsat sağlanmalı
• İletişim kolaylaşmalı
• Amaç veya hedef değerlendirmeyi karşılamak için federal eşit istihdam fırsatı gereksinimleri en önemli unsurdur.
Doğru seçim teknikleri ve insan kaynakları politikaları hem çalışanlara hem de takım liderlerine, gelecekte performansını artırmak için faydalı olabilmelidir.

google chrome 10 – 11 beta

lazaronnie | 21 February 2011 13:59

chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği
chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği

google, dün daha fazla kararlılık ve uyum vaad eden, beta 10 kullanıcı sürümü ve geliştiriciler için beta 11 olmak üzere iki yeni sürüm duyurdu. geçtiğimiz 6 haftalık süre zarfında da google yine boş durmamış, kilometre taşı sayılabilecek silent-auto update mechanism (sessiz güncelleme motoru) özelliğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı. ancak görülüyor ki yeni sürümde de yine boş durmamışlar. bir çok önemli özelliğin kullanıma sunulduğu yapılan açıklamalar arasında.

Oyun Titanı: Yeni Dell Alienware M17x R.3!

majesty s infinity | 29 January 2011 11:15

Dell, ismi “oyun titanları” olarak anılsa yerinde olan Alienware serisi notebooklarından M17X’i revize etmiş, güçlendirmiş, fakat sonuçta ortaya tamamen farklı yeni bir ürün çıkmış: “Alienware M17x R.3” Klasik modelle birlikte satışa sunulmuş olan titan yeni sahiplerini bekliyor. Özellikleri ise dudak uçuklatacak, kalp durduracak cinsten!

Overclock Nedir?

SolucanSultan | 27 January 2011 11:58

Overclock Nedir?

Kısaca Overclock, Türkçe karşılığı ile “hız aşırtma” nedir?
Her marka ve model oem grubu parçaların belli ayarlamalar sonucu gerilimlerinin
yükseltilerek, soğutma sistemleri geliştirilerek performans artışı belirtilerinin
gözlemlenmesidir.Örneğin:2 Gb 800 Mhz DDR-2 herhangi bir markanın Ramlerinin gerekli
ayarlamalar sonucunda 855 ya da 911 Mhz’a çıkartılarak kullanılmasıdır.Ekran Kartlarında
deneyecek olursak da 500 Mhz Shader GPU 512 Mb’lık grafik işlemcinin 550 veya 600 civarı
mhz fırekans değerlerine ulaştırılarak performans değerinin yükseltirilmesi işlemidir.

Mp3 Çalıcınızın Sesi Az Mı Geliyor?

Beacool | 12 December 2010 14:05

Mp3 Çalıcınızın Sesi Az Mı Geliyor?

Boomcase
Boomcase

Taşınabilir müzik aygıtları çıktı çıkalı bir dönem çok popüler olan boombox diye tabir edilen sistemler piyasadan geri çekildiler. Her ne kadar yeni nesil boombox lar son dönemlerde kendilerini göstermiş olsalar da eski popülaritelerini yakalamaları imkansız gibi.

BoomCase Thumpinator Favori modelim...
BoomCase Thumpinator Favori modelim…

Kişisel müzik çalarlar kaliteli müzik dinletiyorlar da müziği birçok kişinin dinlemek istemesi durumunda gerçekten çok yetersiz kalıyorlar. Düşünün pikniğe gittiniz, yada bir dans çalışmasındasınız yada bir sokak performansı sergileyeceksiniz. Bu gibi durumlarda mp3 çalarınızın imdadına Boomcase ler yetişiyor!

7 adet Mobil Web Sitesi Test Aracı

dextarus | 22 November 2010 23:57

Günümüzde artık bir çok kişinin akıllı telefonu var ve site sahipleri sitelerini bu akıllı telefonlara uygun versiyonlarını tasarlıyorlar. Yazımda bahsedeceğim 7 araç sayesinde web tasarımınızın akıllı telefonlarda nasıl bir performans göstereceğini bulabilirsiniz.

iBBDemo2
iBBDemo2 bir Adobe Air programı ve size sitenizin iPhone ve iPadde nasıl gözükebilceğini gösteriyor. iOS ailesinin mobil sistemlerinde Web programlarının nasıl çalışacağını test etmek için güzel bir araç.

Asus Essentio CG1330: Oyundaki Başarı!

majesty s infinity | 26 October 2010 15:59

Asus‘un oyun bilgisayarlarına göz atmadan performansa karar verilmez. Birçok bilgisayar firmasının da anakart, yonga seti, ekran kartı gibi donanımlardaki tercihi olan Asus’un oyun bilgisayarı CG1330 oldukça iddialı görünüyor. Özelliklerine mutlaka bir göz atılmalı;

windows 7 işletim sisteminizi hızlandırmak için ipuçları

rhymes | 21 June 2010 12:16

microsoft windows 7 işletim sistemi kullanıcılarına eski sürümlerden daha fazla hız sunabilmesi için tasarlanmıştır. ancak, dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız bazen yavaş çalışabilir. bu aslında işletim sisteminin suçu değildir. birçok işletim sisteminde durum söz konusudur.

bu durumun başlıca sebepleri, sistemin gereksiz şişmesi, sabit diskin dolması veya çok fazla gereksiz hizmet ve programın çalışmasıdır. bu yazıda dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda windows 7 işletim sistemini hızlandırabilecek birkaç önemli ipuçları bulunmaktadır. buyrun hep birlikte uygulayalım;

Görsel Efektler ve Ses

1- En az Görsel Efekt Kullanımı:
bazı veya tüm görsel efektleri kapatarak performansı artırabilirsiniz. Görsel efektleri kapatmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

  • windows tuşu ile birlikte pause/break tuşuna basın,
  • açılan pencerenin sol bölümünde gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın,
  • Gelişmiş sekmesinde, Performans bölümü altında Ayarlara tıklayın,
  • performans seçenekler penceresinde, görsel efektler sekmesinin altında bulunan özel veya en iyi performans için ayarla seçenekleri ile işletim sisteminizin performansını artırabilirsiniz.