bildirgec.org

nüfus hakkında tüm yazılar

Avrupa’da TÜRK imajı

massay | 24 November 2009 13:38

Avrupa Birliği’nin tarih itibariyle oluşumunu hatırlamakta yarar görüyorum:

2. Dünya savaşının bitimini takip eden kalkınma döneminde Avrupa’da ihtiyari oluşan işbirliği düşüncesi, başlangıçta Doğu-Batı arasındaki mevcut anlaşmazlıklardan dolayı olumsuz etkilenir.

Yıl 1948.
EEC ( Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü ) kurulur.

Yıl 1949.
Avrupa Konseyi kurulur.
Bu iki platformun kurulmasının ortak nedeni, Doğu bloku ülkelerinin karşı çıktığı Marshall Planı nı uygulamaktır.

Dünya’da neler olyor

beyrek | 24 April 2009 12:23

dünya saati olarak adlandırılan bu sayfada; dünya hakkında bazı istatistiki bilgileri, tahmini olarak, anlık izleyebiliyorsunuz.
sayfada gösterilen bilgiler şöyle; dünya nüfusu, doğumlar, nüfus artışı, kürtajla aldırılan bebek sayısı, kürtaj sebebiyle ölen anne sayısı, kansere yakalananların sayısı, dünyanın ortalama sıcaklığı, dünyada soyu tükenen canlı sayısı, kaybedilen orman alanı (hektar), petrol üretimi, motorlu taşıt üretimi, bisiklet üretimi ve bilgisayar üretimi ve ölen insan sayısı.
ölen insan sayısı, toplam olarak verildiği gibi, ölenlerin ne sebeplerden öldükleri –hiv, aids virüsü, ishal, menenjit, hepatit, sıtma, cüzzam, kanser, yangın, trafik kazası, suikast, tecavüz– de gösteriliyor.
sitede, yıllık, aylık, haftalık günlük hatta siz sayfayı açtığınızdan beri neler olmuş görebiliyorsunuz.

Seçmen Bilgilerinizi Kontrol Edin

xvolvox | 16 January 2009 11:57

Seçim
Seçim

29 Mart yerel seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçmen listelerini yeniden askıya çıkardı.2007 yılında Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde sonra seçmen kütükleri yeniden düzenlenmişti.İsminizin seçmen kütüklerinde olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.Seçmen bilgileriniz yanlışsa 30 Ocak’a kadar bulunduğunuz ilin nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

Yeni T.C. Kimliklerimiz

erolwtunc | 15 December 2008 11:12

2010 yılından itibaren kullanıma girecek olan yeni kimlik kartlarımız. Tam bir teknoloji harikası olan bukimlikleri aselsan tasarladı ve yaptı.Kaynak:haber7.com

yeni kimliklerimiz 2010’da

evotik | 16 October 2008 10:49

yeni kimliklerimiz
yeni kimliklerimiz

şu an bulunan dandik kimliklerimizin yerini 2010‘da, üst tarafta gördüğünüz kimlik alacak. ben tasarımı pek beğenmedim (eskisinden iyidir). ama şu chip olayı hoşuma gitti.

sol taraftaki sim karta benzeyen çipte, sosyal güvenlik numaranız, ehliyet bilgileriniz ve diğer vatandaşlık bilgileriniz bulunacak.

kimliğe her bakışımda “hükümet bi yarışma yapsa da kimlikleri vatandaşlar tasarlasa, en güzeli ve kullanışlısı kullanılsa ehehehe” diyordum ama artık diyemeceğim.

google & microsoft ve kürtaj

firederick | 28 September 2008 08:06

dünyanın en büyük şirketlerinden olan google ve microsoft‘un adı kürtaj davalarına karıştı. nasıl mı? işte şöyle.bilindiği gibi google ve microsoft‘un kendilerine ait reklam** * hizmetleri var. ve bu hizmetlerde her gün onlarca bebek cinsiyetini belirlemeye yarayan cihaz ve yerlerin reklamları çıkıyor. işte hindistan’da açılan bir davada bu reklamların kürtajlara neden olduğu yönünde bir iddia var. öyle ki anne karnındaki çocuğun kız olduğunu öğrenince kürtaj yaptırma gereksinimi duyuyormuş ve bunu öğreneceği yerleri de google ve microsoft reklamlarından öğreniyormuş. işte bu nedenle hintli avukatlar reklamların kaldırılması yönünde dava açmışlar.Davadan hemen sonra Google da, “Doğumdan önce bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesini sağlayan ürünlerin reklamını yapmayacağını” yazılı açıklamayla duyurdu. Zaten hindistan 1994’te anne karnındaki bebeklerin cinsiyetinin öğrenilmesini yasaklamış. Anneler kızları kürtajla aldırınca nüfus dengelenmesi bozuluyormuş.

Şimdi tasarruf zamanı..Haydi!

kalamara | 07 August 2008 14:14

Evet nereden çıktı şimdi bu tasarrufmeselesi diyebilirsiniz.

Ancak bundan sonra yaşam kalitesinin azalıp artması tamamen gıda,ilaç,enerji,su ve zamanın ekonomik ve en etkin kullanılmasına bağlı olacaktır.
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yeraltı su kaynaklarının azalması ve aşırı kirlenmesi sonucunda susuzluk tehlikesi ortaya çıkmıştır.Bu tehlikeyi ülkemizdeki barajların dolulukoranlarına bakrak daha iyi algılayabiliriz.
Araba yıkarken hortum yerine 1-2 kova ile yetinirsek yılda milyonlarca ton sutasarrufu yapmış oluruz.
Yine bulaşık makinelerini kullanarak (uygun şekilde yerleştirilen tabaklar bile su tasarrufudur.) suyu daha ekonomik kullanabiliriz.
Elektrikten yapılacak tasarrufta ülkemiz için çok önemli.Su kaynaklarının azalması,doğalgazda dış ülkelere bağımlılık ve artan nüfus elektrik üretimini olumsuz etkieyen faktörlerdir.Elimizden geldiğince çok basityöntemlerle elektrik faturamızı düşürebiliriz.
Evimizdeki klasik lambalar yerine tasarruf sağlayan düşük watt enerji ile yüksek aydınlatma sağlayan lambaları kullanarak bile çok önemli bir tasarruf yapmış oluruz.
Yine Bilgisayarımızın monitörünü 5-10 dakikalık bir mola vereceksek hemen kapatmalıyız.Çünkü monitörler enerjiyi çok harcamaktadırlar.
Daha buna benzer birçok örnekverilebilir. Bilgisayarlarımızı,televizyonlarımızı ve vazgeçemediğimiz tüm elektronik cihazlarımızı elektrik kesintileri nedeniyle kullanamaz duruma gelmeden haydi şimdi tasarruf etmeye ..Evet henüz geç kalmadık şimdi bile başlasak kazançlıyız..