bildirgec.org

SnefeRu

6 yıl önce üye olmuş, 10 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

netbeans flash videoları & tv

SnefeRu | 30 Kasım 2007 20:48

Daha önce şuralardanbilgi edinebileceğiniz Netbeans hakkında resmi sitesindeki anlatımlı flash videoları hem ide ye yabancı olanlar için hemde ide nin gücünü görmek isteyenler için şuradatoplanmış. Java geliştiricileri için izlenesi bir kaynak demeyeceğim çünkü ruby on rails yada yakında gelecek diye duyduğum php yada c++ geliştiricileri içinde vazgeçilmez olacak olan netbeans bence yakın gelecekte en favori ide halini alacaktır.

Ayrıca “community videos
& screencasts
” olayıyla karşımıza çıkan netbeans.tv yi de linklemesek olmaz.

PostgreSQL vs Firebird

SnefeRu | 30 Kasım 2007 18:34

postgresql logosu
postgresql logosu

Uzun süre Firebird‘de veritabanı işi yapmış olmam ve son 1 yılda kullandığım programlama dili ve veritabanı’nı değiştirmeyi düşünmem ile araştırmaya başladığım PostgreSQL‘in Firebird ile kıyaslamasını bu sitede görebilirsiniz.

Kişisel düşüncem firebird 1.5.x sürümünü uzun zaman hallice kullanan birisi olarak postgresql gerçekten de düşünüldüğü ve denildiği gibi oracle’ın tahtına rakip olabilecek bir duruma getirirliyor. Elbette bu kıyaslama ile derinden bilgi edinemezsiniz ancak fark ortada… Ve mysql i unutmamak lazım o da gerçekten hakkını veren bir veritabanı.

Compiz Fusion

SnefeRu | 13 Temmuz 2007 20:41

Atası Compiz olan bu uygulamanın daha sonraları compiz geliştiricilerinin dağılması ve compiz projesinin forkolması ile beryl adı altında geliştirilmeye başlanması bizlere bu işi Berylolarak tanıtan etkendir.

Şimdi ise Compiz ile Beryl geliştiricileri tekrar birleştiler ve adı Compiz Fusion!

Öncelikle gelişimini ve neler yapabildiğini izlemek için en güncel videoyu izleyelim!

en iyi 20 programcı-testci diyaloğu

SnefeRu | 28 Kasım 2006 19:19

günlük takip ettiğim sitelerimi ziyaret ederken beni de yakından ilgilendiren bir konuya şahit oldum. gerçekten mükemmel şeyler var diyaloglarda…

işte size; programcı ve testci arasındaki en iyi 20 diyalog

ben en çok;

18. “It worked yesterday.”

bu maddeyi tuttum, neden çok gerilerde ki 🙂 tamamen benim de sıklıkla karşılaştığım bir durum 🙂

kaynak digg

bildirgec banner harikası

SnefeRu | 28 Kasım 2006 10:53

banner budur!
banner budur!

tesadüfen bulmuştum, koptum kırıldım yarıldım… üzgünüm çok besleyici bi bildiri değil ama bildirip-geçiyorum işte 🙂 umarım takılmaz editörden 😛

* arattım bulamadım neyleyim bulmayan bildirgeci, nazo gelin gider oldum buralardan artık 🙂

  • bildiri değil de günlük bölümüne düşmüş, bu da güzel, birde tabi siz banner ı göremiyormuşsunuz. ahanda buratıklayınca göreceksiniz…

hisli robot

SnefeRu | 20 Kasım 2006 14:03

hisli robot
hisli robot

Bedenine aldığı darbeyi hissedip kendini iyileştirmek için bir yol düşünebilen robot geliştirildi. Dört bacaklı akıllı robotun görüntüsü bir denizyıldızını andırıyor…

Cornell Üniversitesi’nden Hod Lipson ve Victor Zykov ile Vermont Üniversitesi’nden Josh Bongard’ın geliştirdiği akıllı robot, hareketlerini eklemlerine yerleştirilmiş alıcılarla izleyip, ‘ben’ kavramını geliştiriyor ya da en azından fiziksel yapısını anlıyor. Robot, sistemi kullanarak, sekiz motorize edilmiş eklem ve dört ayağıyla kendi kendine yürümeyi öğrendi.
Lipson bir söyleşide, “İlk başta robot hareket etmeye başlıyor ve kendisinin neye benzediğini bilmiyor” diye anlatıyor. Sonra robot eklemlerini hareket ettirerek bedeniyle ilgili hipotezler oluşturuyor ve kendisiyle ilgili bir fikir sahibi oluyor.
Araştırmacılar robotun yeni durumlara adaptasyonunu bacaklarından birini kısaltarak ölçtü. Robot bu hasarı fark etti ve hemen yürüyüş tarzını değiştirdi. Hayvanlar yaralandığında hareketlerini değiştirerek durumu telafi ediyor. Örneğin ayağı sakatlanan bir hayvan topallayarak yürümeye başlıyor. Makinelerse bir probleme belli bir şekilde tepki göstermek üzere programlanabiliyor fakat beklenmedik bir hasar görüldüğünde genelde tıkanıyor. Bu robotsa, parçalarının emirlere nasıl tepki verdiğini analiz ederek kendi bilgisayar modelini geliştiriyor.

:::

irfanyuvası?

SnefeRu | 05 Eylül 2006 11:17

bu saatte nerden aklıma geldi bilmem. poillinin gelişimini düşünüyordum sanırım bilinç altımda… birden aklıma bir aralar taaa o zamanların hafif’ine yazdığım tek topic geldi. ee konusu tabii bi win|lin muhabbetiydi.

neyse birden aklıma o zamanlarda takıldığım irfanyuvasi.com -sanırım .com du- geldi. o site pilli nin miydi? ne oldu?

Aptana: The Web IDE

SnefeRu | 20 Ağustos 2006 20:48

dün gördüğüm ancak bugün indirip söyle bir bakma fırsatı bulduğum, eclipse tabanlı java ile geliştirimiş, cross platform bir web geliştirme ide si aptana.

sitesinde yeterince bilgi var, ekran görüntüleri yada screencast(ekran kayıtları???) bölümlerine bakarak bilgi alabilirsiniz.

Sanırım design modu yok henüz. gerçi plugin altyapısı eclipse gibi, eğer tutulur beğenilirse yazarlar plugin, delirtirler eclipse gibi 🙂

Varan 1 : Dengeler değişir mi?

SnefeRu | 20 Ağustos 2006 12:45

Pardus gezegeninden bir haber. 1 yıl sonra kullanılması planlanan bu sistem, Türkiye’de dengeleri değiştirir, yeni iş olanakları getirir mi? Yurdum coderlarına yeni kapılar açar mı bilinmez ama Linux için sevindirici bir durum.

Bir kamu kurumumuz, kurdurmak için geçtiğimiz haftalarda ihaleye çıktığı bilgi sistemleri işinde 4000 civarında (ince) istemci ile 600 civarında sunucu bilgisayarda işletim sistemi tercihini Pardus olarak belirledi.