bildirgec.org

macromedia hakkında tüm yazılar

adobe flex derin dalış

silver530 | 25 January 2011 10:09

adobe flex nedir?

flex macromedia ürünü ve mxml ile actionscript dillerini kullanan ve flash player ile internette uygulama geliştirmeye imkan tanıyan bir yapıdır.

flex, server-client tabanlı çalışır ve mxml ile actionscript 3.0 dilleri ile flex sınıf kütüphanelerinin toplamının bir arada bulunduğu bir teknolojidir.

adobe flex
adobe flex

authorware’e ne oldu?

0770 | 07 December 2010 17:21

2005 yılında adobe, macromedia’yı satın almadan önce authorware diye bir program vardı. kullananınız oldu mu bilmiyorum ama ben çok sevmiştim bu programı. e-learning uygulamaları, interaktif cd’ler, multimedia uygulamalar hazırlamaya yarayan bu program için, adobe 2007 yılında çalışmaları durdurdu ve authorware 7, programın son sürümü olarak kaldı.
düzenli bir çalışma ortamı sağlayan akış şemasıyla, e-learning araçlarıyla tam bir yazarlık yazılımı programıydı.

screenshot
screenshot

yayınlama aşamasında, uyumlulukta bazı sıkıntıları vardı, extralar sürekli problem çıkarıyordu bu hataların gelmemesi için export ederken iyi bir paketleme yapmak gerekiyordu, ancak navigasyonu ve interaction seçenekleri ile flash’tan daha kullanışlıydı.

tasarımın sınırlarını zorlayan 50 flash site!

vlknkng | 09 June 2009 11:43

içecek siteleri
martini asti
martini’nin kullanıcılarına hazırlamış olduğu bu site, içecek kavramına verilecek taze ve güncel bir görünüm için gayet iyi bir örnek. site içerisinde dolaşmak gayet basit, grafikler mükemmel kaliteye sahip, hızlı ve sorunsuzca yüklenen bir site… bir flash site daha baska neye ihtiyaç duyar ki… sitenin açılışı gayet şık. siteye yeni girenlerden doğum tarihi doğrulaması isteniyor ve sık görmediğimiz bir uygulama ile…

Glacéau – Vitaminwater
renklendirilmiş dalga efektine sahip olan ve hareket ağırlıklı olan bu site müthiş görsel efektler sunuyor.

Adobe, Flash Platform Beta’ları Duyurdu

algoz | 02 June 2009 09:44

Adobe firması Flash Platform’unun yeni içerik oluşturma araçlarını Adobe Labs sitesinden duyurdu.

Yeni Flash platformunda Adobe Flash Builder 4 *, Adobe Flash Catalyst *, açık kaynak kodlu Flex 4 Framework * araçları bulunmakta.


Flash Builder 4: Zengin içerikli web tabanlı uygulamalar geliştirmenizi sağlıyor. Önceki adı Adobe Flex Builder olan bu uygulama açık kaynak kodlu Flex 4 Framework ile ücretli olan uygulamaların ayrışması için değiştirilmiş.

Adobe Flash Catalyst: Web tabanlı uygulamar için RIA (Rich Internet applications) arayüzlerin tasarlanması için geliştirilmiş bir araç olaması dolayısı ile geliştiricilerden ziyade tasarımcılara yararlı olacağa benziyor.

Flex 4 Framework: RIAs (Rich Internet applications/zengin içerikli web tabanlı uygulamalar) uygulamarın geliştirilmesi için birçok açık kaynak kodlu aracı birarada sunmakta.

Flash OYUN Örneği–Part 2

admin | 12 February 2009 10:28

Oyunun birinci partı buradan..
2. partta yeni bir mc eklemeyip kod yazmaya devam edicez.. Kodlarda karışıklık olmasın diye kodları farklı bir katmana(layer’a) yazacağız.. Bunun için eğer 1. partın fla’sını indirdiyseniz orada actions diye bir katman var. Bunun hemen altına actions2 isminde bir katman oluşturuyoruz ve kodları bu katmanın 1. frame’ine yazmaya başlıyoruz..

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
var mermi_array:Array = new Array();
trace(Stage.width);
a = 0;
herkes.onMouseDown = function() {
mermi = herkes.attachMovie("mermi", "mermi"+a, herkes.getNextHighestDepth(), {_x:kol_mc._x+kol_mc._width*Math.cos(kol_mc._rotation*Math.PI/180), _y:kol_mc._y+kol_mc._height*Math.sin(kol_mc._rotation*Math.PI/180)});
a++;
mermi_array.push(mermi);
mermi.speedx = 10*Math.cos(kol_mc._rotation*Math.PI/180);
mermi.speedy = 10*Math.sin(kol_mc._rotation*Math.PI/180);
mermi.onEnterFrame = function() {
this._x += this.speedx;
this._y += this.speedy;
if (this._x>Stage.width) {
this.removeMovieClip();
}
if (this._x<0) {
this.removeMovieClip();
}
if (this._y>Stage.height) {
this.removeMovieClip();
}
if (this._y<0) {
this.removeMovieClip();
}
for (i=0; i<40; i++) {
if (mermi_array[i].hitTest(yer_mc)) {
mermi_array[i].removeMovieClip();
}
}
if (mermi_array.length>=30) {
mermi_array.splice(0, 24);
}
};
};

Flash Actionscript Örnekleri

SuBirikintisi | 04 February 2009 13:43

Flash’ın kodlama dili olan Actionscriptustalaşması uzun zaman alan bir dil olmakla birlikte özellikle oyun tasarımında kodlama yapmak büyük bir esneklik gerektirir(ya da ben öyle düşünüyorum). Özellikle oyun tasarlarken normal bir program yapar gibi kodları yazamazsınız, her nesne birbiriyle etkileşim içinde olduğundan buna göre kodları birbiriyle uyumlu hale getirmek gerekmekte.. Yani basit bir örnek verirsek; adamın eline bir kaya aldığında koşma özelliğinin kapanması gibi. Bunun için özellikle oyun tasarımında uzmanlaşmak için başkaları tarafından hazırlanmış olan örnekleri incelemek çok yararlı olacaktır.. Bana çok faydası olan bazı sitelerin adresleri:

Flash OYUN Örneği–Part 1

admin | 04 February 2009 11:30

Kendi İmalatım Flash Oyun
adlı yazıdan sonra hazırladığım başka bir oyunu da sizlerle paylaşmak istedim… Bu sefer biraz vurmalı kaçmalı yani hareketli bir oyun… Fazla karışıklık olmasın diye oyunu 3 part halinde yayınlamayı düşünüyorum…

Oyunda bizim kontrol ettiğimiz adam sağdan soldan gelen adamları öldürerek level level devam ediyor..(Level’leri burada anlatmayacağım ,sadece hareket, ateş etme ve düşmanların gelmesi, ateş etmesi…)
1. part hareket etmeyi,adamın hedefe doğru dönmesini ve zıplamayı içeriyor..

Bu arada .swf olarak buraya ekleyemedim buraya eklenebiliyor mu bilmiyorum…

Kendi İmalatın Flash Oyun…

admin | 12 January 2009 09:49

Her ne kadar ActionScript 3’ün çıkmasıyla AS 2 önemini yitirmeye başlasada halen daha önemli bir oranda kullanılmakta. En son baktığım bir ankette AS2 kullananlar AS3 kullananlardan daha fazlaydı. Ben de AS3’e geçemeyenlerden(alışamayanlardan)ım. Bunun sebebi okul dersleri ya da tekrardan uğraşmak istememek olabilir ama bence eğer 3 boyuta bulaşmayacaksanız AS2 size yeter. Nitekim ben de böyle düşünüp bir oyun hazırladım. Umarım beğenirsiniz….

İlk olarak oyunun gözünüzün önünde canlanması için sağ üst tarafa doğru ev gibi bir yapı düşünün, buradan aşağıya doğru saksılar atılıyor. Bizim amacımız ise bu saksıları yere değmeden havadayken aşağı yukarı kafasını çevirebildiğimiz top benzeri savaş aletiyle ateş ederek vurmak. Saksılar yere değerse hp_mc isimli, bizim kalan canımızı gösteren bar’ın _xscale’si azalıyor nitekim 0 olunca oyun bitiyor.

Başarılı bir Flash kullanıcısının örneklerle dolu sitesi

angelofmercy | 02 September 2008 18:29

LeoGeo kişisel flash çalışmalarını kendi sayfasında görücüye çıkarmış bir sanatçı.
Yaptığı flash çalışmaları amaçsız görünse de aslında flash üzerine çalışmalar yapanlar için çok güzel ilham kaynakları.

Flash ile ilgilenen kimselerin siteyi incelemesini şiddetle öneririm.