bildirgec.org

linux hakkında tüm yazılar

açık kaynak kodu mu, kapalı kaynak kodu mu?

denizkar | 16 February 2011 20:48

bedelsiz ve açık kaynak ve kapalı kaynak bir yazılımı piyasaya sürmek için kullanılan iki farklı yöntem.

kapalı kaynak yönteminde kaynak kodları açıklanmaz. bu yöntemde kullanıcılara sadece yazılımı çalıştırma hakkı verilir. Her ne kadar ağustos 2010’da microsoft interoperability genel müdürü jean paoli “microsoft açık kaynağı seviyor, açık kaynak karşıtı konumumuz bir yanlış anlama” dese de Windows ve Microsoft office’in yaratıcısı microsoft bu yönetimin uzun süredir savunucusu.

mobil işletim sistemlerinde yarış kızışacak

denizkar | 16 February 2011 20:16

Nokia’nın resmi olarak Microsoft ile anlaştığını açıklaması şu an en çok kullanılan fakat hızla popülerite kaybeden mobil işletim sistemlerinden biri olan Symbian’ın sonu olacak gibi görülüyor.

nokia ve microsft ortaklığı geliyor

Yeni nesil telefonlarında Windows Phone 7’ye yer vermeyi planlayan Nokia CEO’su Stephen Elop, “neden Android’i kullanmadınız?” sorusuna ise “Google güçlensin istemedik.” yanıtını vererek mobil işletim sistemleri arasındaki yarışın kızışacağına dair sinyalleri verdi. Peki nedir bu mobil işletim sistemleri?

Debian GNU/linux 6.0 squeeze çıktı

eytisim | 08 February 2011 10:58

24 aylık geliştirmeden sonra nihayet Debian 6’nın kararlı sürümü çıktı. Debian diğer dağıtımlara göre daha temkinli ve yavaş ilerleyen bir dağıtım. Tabi bu da kullanıcılara onun daha kararalı olduğu yönünde bir algıya neden olmuyor değil. Distrowatch sitesinin ilk 5 listesinin üçünün Debian dağıtımı olması da kullanıcıların ona olan ilgisini gösteriyor.

En iyi Android Fotoğraf Uygulamaları – I

sequieros | 23 December 2010 15:50

Android, Google‘ın mobil cihazlar için tasarladığı linux benzeri açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Diğer bir deyişle geliştirilmesi, düzenlenmesi ve dağıtımı tamamen serbest olan bir uygulama. Son zamanlarda android destekli cihazların satışında kayda değer bir bolluk yaşanmıştı.

Burada size fotoğrafçılık için gereken uygulamaları bir araya toplamaya çalıştım. Yaratıcılık ile kombine edilmiş bu uygulamalar sayesinde cep telefonunuz bir kamera kadar iyi ve güçlü olabilecek.

1. Photoshop.com Mobile: Photoshop mobile uygulaması ile fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Dokunmatik olarak kırpma, döndürme, renk düzenleme ve artistik efektler uygulama özelliklerine de sahip bir uygulamadır. Ayrıca ücretsiz photoshop.com hesabınızdan direkt olarak fotoğraflarınıza, videolarınıza ulaşma imkanına sahipsiz.

2. Vignette: Bu uygulama fotoğraflarınıza ilave ışık ekleme özelliğine sahip ve fotoğraflarınızı olduğundan daha mükemmel bir hale getirir.

Geleceğin enstrümanı: Kitara

konami | 22 December 2010 09:57

Teknolojinin gitara uygulanmış versiyonu: Kitara. Misa Digital Instruments firması tarafından üretilen Kitara’yı çalmak aynı bir gitarı çalmak gibi fakat büyük bir farkla: Kitara’da tel yerine dokunmatik bir ekran bulunuyor. Gövdesine klasik bir gitarda olduğu gibi 24 perde bulunuyor fakat perdelerde tel yerine 6’şar adet düğme kullanılmış. Bu durum gitarın çalınmasını kolaylaştırıyor.

linux rehberi (kapsamlı)

tembelyarasa | 13 December 2010 12:15

bilgisayar satın alacaksınız ve belli bir ücret ödüyorsunuz. bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere bu ücretin belli bir kısmını işletim sistemine ödüyorsunuz. burada sormamız gereken soru şu;
işletim sistemine para ödemek zorunda mıyız? bu sorunun cevabı hayır olabilir tabii linux’u seçerseniz.
linux ücretsiz dağıtılan oldukça kaliteli ve güvenilir bir işletim sistemidir. kurduğunuz zaman direkt kullanmaya başlayabilirsiniz çünkü bu işletim sistemi kurulurken size gerekli yazılımlarla birlikte geliyor.

yazıyı dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm. çünkü linux kurup pişman olabilir veya linux kurmadığınıza pişman olabilirsiniz. ben bu iki durumdan birini yaşadım sizin de yaşamanızı istemem. yani kısaca işletim sisteminizi belirlerken aceleci olmayın.

evet linux’u tanımaya başlayalım;

linux nedir?

linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve gönüllü çalışanlarıyla geliştirilir. sunucu bilgisayarlarında çok başarılıdır. pda’larda, notebook’larda, netbook’larda kullanılabilir. başlıca dağıtımları mandriva ubuntu mint opensuse‘dur ve bu dağıtımlar pratik olmaları sebebiyle kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görür.

linux’un ne olduğunu öğrendik şimdi isterseniz linux’un bizlere sağladığı avantajları gözden geçirelim;

linux’un avantajları;

1)Linux ücretsizdir

eğer orjinal windows kullanıyorsanız mutlaka para ödemişsinizdir. “ben para ödemedim windows’un kopyasını kullanıyorum” diyorsanız da bu suçtur. yeni satın aldığınız bilgisayarınızın ücretinin önemli bir kısmı windows’a gider. oysa linux için para ödemeniz gerekmez, bu harika değil mi?

VMware Workstation 6 ACE Edition Full

gezer33 | 07 December 2010 11:00

Bu program sayesinde Windows yüklü bilgisayarınızda sanal bir makine kurarak merak ettiğiniz işletim sistemini kurup, nasıl bir işletim sistemiymiş bakalım diyerek merakınızı esas bilgisayarınıza kurmadan giderebilirsiniz. Yada internetten indireceğiniz bir programı virüslü olma ihtimaline karşı önce sanal işletim sisteminize indirip orada dener eğer virüssüz ve işe yarar bir program olduğuna kanaat getirirseniz esas bilgisayarınıza kurarsınız. Programin linki: Link

bir bakışta ubuntu netbook edition

kaankisisi | 22 November 2010 15:30

en popüler linux dağıtımlarından biri olan ubuntu‘nun son versiyonu olan ubuntu 10.0, günümüzde giderek yaygınlaşan netbooklar için özel hazırlanan netbook edition’u ile karşımızda.

ubuntu 10.0 netbook edition’a hızlı ve kısaca göz atalım:

  • ubuntu netbook edition’u yüklemek için, kendi sitesinden cd image dosyasını indirmeniz gerekiyor. eğer hali hazırda ubuntu ya da linux kullanıcısıysanız, bu image dosyasını kolayca flash belleğinize aktarabilirsiniz. windows kullanıyorsanız biraz daha uğraşmanız gerekse de, yine yapmanız gereken çok basit. üçüncü parti yazılımlar bunu sizin için yapıyor. nasıl yapmanız gerektiği, sitede tarif edilmiş.

Bir tartışma forumu nasıl kurulur ?

Cold Fusion | 09 November 2010 15:24

Hemen her bilgisayar kullanıcısı internet üzerinde farklı tartışma forumlarına katılmış, fikir beyan etmiş, soru sormuş ya da sorulan bir soruya cevap vermiştir. günümüzün tartışmasız en faydalı sosyal internet kaynakları forumlardır. forumların en önemli özelliği sorulan bir sorunun sadece soran kişiye değil, aylar hatta yıllarsa sonra aynı sorunla başı derde girmiş başka kişilere de faydası olmasıdır.

Peki hiç düşündünüz mü; bu forumlar nasıl açılır, nasıl yönetilir ve böyle bir forum yönetilirken nelere dikkat edilmelidir? işte bu yazımızda forumları konu alacağız. bir forum kurmadan önce neler yapmanız, nelere sahip olmanız gerektiği ve forumu nasıl kuracağınız konusunu işleyeceğiz.

Öncelikle eğer bir forum açmayı düşünüyorsanız işe başlamadan önce forumunuzun konusunu belirlemelisiniz. yapılan ciddi bir araştırma sırf forum açayım diye girişimde bulunanların ortaya çıkardığı tartışma platformlarının uzun soluklu olmadığını ortaya koyuyor. en büyük yanılgı forum reklamlarından para kazanma düşüncesiyle forum açmak, ki büyük ihtimalle size hem para hem de zaman kaybettirecek bir fikir olacaktır bu.

Forum açmak için gerekli adımları ayrıntısıyla inceleyelim:

1. Hakim olduğunuz konuyu belirleyin: Bir bilginiz olsun, bir konuda kendinizi uzman hissediyorsanız ve o konuda size bir soru sorulduğunda cevap verebiliyorsanız işte sizin forum konunuz da odur. en çok yapılan hata her konuda bölüm içeren forum açma girişimidir. zaten yığınla forum varken böyle bir girişim sizi hem yoracak hem de forum içeriği ne kadar konu başlığı açılırsa açılsın boş görünecektir. forumunuzu açarken yoğunlaştığınız konu ve alt konulardan oluşan katagoriler oluşturmaya çalışın.

Chrome 7 hazır

deLe | 22 October 2010 16:29

Chrome 7
Chrome 7

google Chrome 7’yi yayinladi.

Chrome 7’yi indirmek istiyorsaniz burdan indirebilirsiniz.