bildirgec.org

lens hakkında tüm yazılar

iphone’da tercüme teknolojisinde dönüm noktası

Cannabisss | 13 January 2011 09:20

iphone ile artık en tembelimiz bile çeviri yapabilecek. insanlığı daha tembel yapmak için ellerinden geleni ardlarına koymayan yazılımcılar, şimdi de kamera üzerinden anında çeviri yapabilen ve bu çeviriyi, çevirdiği sözcükle anında yer değiştirebilen bir iphoneuygulaması geliştirdi. quest visual firması tarafından hazırlanan ve appstorekullanıcıların beğenisine sunulan word lens, iphone 3gs, iphone 4 ve 4. nesil ipod touch tarafından destekleniyor.

word lens
word lens

ONLAR’IN GÖZÜYLE DÜNYA

admin | 25 December 2010 13:15

Onlar nasıl görüyor?
bizim gibi mi yoksa çok daha farklı mı?

Onların görme becerileri oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor ve hepsinin farklı görme yetileri var.

Mesela güvercinler farklı renk tonlarını en gelişmiş bilgisayar programlarından bile daha iyi saptama yeteneğine sahip.

maymunlar 6 farklı tipte renk körlüğüne sahip ve erkek maymunlarda renk körlüğü dişilere oranla daha yaygın.

kediler ve köpeklerin görme duyuları çok iyi değil onlarda koku
ve duyma duyusu çok gelişkin özellikle kediler renk körüdürler.köpekler zaman zaman sarı ve mavi arasındaki farkı algılayabiliyor ama kediler bunu bile ayırt edemiyor

3D Calvin Klein ile moda oturma odanızda!

Beacool | 08 November 2010 09:42

Bu haberi görenler biraz şaşırabilirler. Ama okuduklarınız gerçek. Ünlü firma Calvin Klein tvleriniz için moda yaratmaya geliyor. Hem de tüm şıklığıyla beraber!

Üç boyutlu gözlüklerin çirkinliği konusunda hemfikiriz sanırım. Son zamanlarda biraz olsun toplamış olsalar da yine de bakıldığında pek hoş duran bir görünüşleri yok. Bu eksiği misyon edinen Calvin Klein bu boşluğu kapatacak 3B gözlük üretimine başlamış. Aslında çok da şaşırmamak gerek. Çünkü bu marka teknolojiyi mümkün olduğu derecelerde kullanan bir isim. Daha önce de teknoloji severlere hitap edecek birkaç ürün tasarlamışlığı vardı.

Calvin Klein 3D
Calvin Klein 3D

Nikon 70-200mm objektif görünümlü termos

sCoRPionTR | 14 September 2010 20:18

Bu sıralar sayıları hızla artan objektif görünümlü bardak/termoslara bir yenisi daha eklendi. Yeni objektif görünümlü termos Nikon’un tele objektifi olan 70-200mm görünümünde.

Lens Çipler ile Hayat Küçülüyor

ghost99 | 13 September 2010 20:14

New York Times‘ın yeni devrimler konusunda bildirdiğine göre, ince cep telefonu üretme yolunda bilgisayar yongalarını küçülten lens boyutunda bir çip üretildi.

Bir çoğu büyük hesap makinesi olan bilgisayarların oturma odanızın boyutundan bu hale gelmesinden yana çok yol kat ettik. Şimdilerde bilgisayar çiplerinin boyutunun azalmasıyla birlikte cep telefonu ve bilgisayarlarda, Google Maps GPS konumunuzu izlerken, aynı anda kısa mesaj cevaplarken bir yandanda iPod’unuzu dinleyebiliyorsunuz.

AYN EL YAKİN

il mare | 23 June 2010 16:15

Zamanın nasıl daha güzel dondurulabileceğini öğrenmek için, özlediğimi hissettiğim tek kişilik bir sıranın üzerinde kağıdımın ince ipine diziyorum satırlarımı.

Tam zamanında bu işe girişmiş gibiyim; zamana herkesten başka yüklediğim farklı anlamı tam zamanında süslemeye yeltenmiş gibi. Sanki avucumun içinde bir sabun da burada olduğum an; ben, yağmur yağmasın, an’larım ayalarımda,akıp giderlerken haberime seslenmeyen anılarıma karışmasınlar diye, 18-55 mm’lik bir objektiften, yakaran sağ gözümü Tanrı’nınkine değdirmeye çalışır gibiyim. Öyle 55’e falan yeltenmeden ama,yaşımın gözçukurlarıma sığdırdığınca; 18’den biraz fazla,55’ten epey uzakta.

iPhone ile fotoğrafçılığa profesyonel yaklaşım…

Beacool | 03 June 2010 09:47

İnanmayacaksını belki ama o bir Iphone!
İnanmayacaksını belki ama o bir Iphone!

Bu yazı bu güne kadar sitemize yazdığım en zor yazılardan biri olacak (bkz yazı sonu notu). Ipad’ler için aksesuar tanıtalı daha bir gün oldu. Bugünse her ne kadar istemesem de yine bir “I” yan ürünü tanıtım yazısı yazıyorum. Sanırım birileri ardı ardına güzel “I” yan ürünleri sunarak beni kandırmaya ve Apple’cı yapmaya çalışıyor. (yok artık)

OWLE iPhone Video/Rig adıyla son kullanıcıyla buluşan bu ürününüz iphone lara çok güzel bir özellik katıyor. Hatta bence onların en büyük eksikliklerinden biri olan kaliteli video ve fotoğraf çekimine iyi bir çözüm getiriyor.

Dizaynı güzel ve ergonomik...
Dizaynı güzel ve ergonomik…

Ürün iphone 3G ve 3GS modellerine uyumlu olarak tasarlanmış. Ve bu iki ürünü içine alarak onu aynı bir kamera ya da fotoğraf makinesi gibi kullanmanıza olanak tanıyor. Ayrıca iphone nunuzun lenslerini değiştirebilmenize ve ekstra mikrofon kullanabilmenize olanak tanıyor. Herhangi bir tripod’a bağlanabilmesi de ayrı bir güzellik…

sony’nin objektifi değişebilir yeni video kamerası yolda

schizophrenia13 | 11 May 2010 10:08

sony aps hd cmos camcorder
sony aps hd cmos camcorder

sony japonya tarafından alpha nex-3 ve alpha nex-5 fotoğraf makinelerinin duyurulmasının hemen ardından, fotoğraf makineleriyle birlikte duyurulan e serisi objektif yuvasına sahip ve yine fotoğraf makinelerinde olduğu gibi adaptör yardımıyla sony alpha a objektif yuvası uyumlu objektiflerin kullanılabileceği, yeni bir video kamera sisteminin duyurusu yapıldı. aps hd cmos algılayıcının kullanılacağı sistem avchd kullanarak yüksek kaliteli full hd video kayıtlarına olanak tanıyacak.

sony aps hd cmos camcorder
sony aps hd cmos camcorder

panasonic ag-af100

schizophrenia13 | 13 April 2010 09:00

 panasonic ag-af100
panasonic ag-af100

panasonic tarafından nab 2010’da duyurusu yapılan, ilk micro 4/3rds kamera ag-af100, avchd algoritmasını ve fotoğraf için üretilen objektifleri kullanacak. firma tarafından sayısal sinema için dönüm noktası olacağı söylenen kameranın 2010 sonunda satışa çıkması planlanıyor. büyük imaj algılayıcısının sağladığı avantajla daha fazla alan derinliği sunacak ag-af100, 1080/24p kayıt, profesyonel ses kayıt olanakları ve sdhc/sdxc kart desteğine de sahip olacak.
panasonic ag-af100 ile profesyonel video ve film sektörünü hedefliyor.

TV üzerinden Kablosuz Büyüteç

geceyazankedi | 09 March 2010 12:05

Çağ, İtalyalı entellektüellerin gözlerinde, büyüteçlerden çok çok ileri gitti. Büyüteç, gözlük, teleskop, mikroskop… peki büyütmenin sınırları nereye varabilir?

Bir örnek verelim. 16:9 çözünürlükte bulabildiğiniz en büyük TV’nize 15-20 cm’lik bu cihazla büyütebilirsiniz. Üstelik kablolarla uğraşmanıza da gerek yok, tamamen kablosuz olan cihaz ac adaptör ile şarj oluyor ve saatlerce kullanım sunuyor. Fiyatı şimdilik biraz tuzlu gözüken cihaz 149.95$‘a satılıyor.