bildirgec.org

Cannabisss

9 yıl önce üye olmuş, 12 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

iphone’da tercüme teknolojisinde dönüm noktası

Cannabisss | 13 January 2011 09:20

iphone ile artık en tembelimiz bile çeviri yapabilecek. insanlığı daha tembel yapmak için ellerinden geleni ardlarına koymayan yazılımcılar, şimdi de kamera üzerinden anında çeviri yapabilen ve bu çeviriyi, çevirdiği sözcükle anında yer değiştirebilen bir iphoneuygulaması geliştirdi. quest visual firması tarafından hazırlanan ve appstorekullanıcıların beğenisine sunulan word lens, iphone 3gs, iphone 4 ve 4. nesil ipod touch tarafından destekleniyor.

word lens
word lens

Ağlayan bebeğe iphone

Cannabisss | 14 November 2009 12:37

cry translator
cry translator

iphone için shazam’dan sonra yeni bir buluş daha yayınlandı: cry translator! Bu program adından da anlaşılacağı gibi ağlama sesinin ne anlama geldiğini söylüyor. Tıpkı çalan bir şarkıyı dinlettiğiniz shazam gibi cry translator da ağlama sesini kaydediyor ve anlamını size söylüyor.

cry translator
cry translator

Bunun dışında bu programla ağlama sebebini bulduktan sonra yapılabilecekler, tavsiyeler de verilmiş ve acil durumlarda aranabilecek telefonlar için yazılım dahilinde bir liste de oluşturulabiliyor.

iphone için de nurtopu gibi bir virüsümüz oldu

Cannabisss | 11 November 2009 21:56

Artık iPhone içinde nurtopu gibi bir virüsümüz oldu, hadi hayırlı olsun. Sanki bilgisayarlarımızda yeteri kadar virüstür, trojandır, casustur vs.dir yokmuş gibi şimdi de iphone’umuza ilk virüsü soktular. Bunu başaran kişilikte Avusturalya’lı 21 yaşında ve Ashley Towns adında bir bilgisayar programcısı.

iPhone Sözlüğü 1.Bölüm

Cannabisss | 28 March 2009 20:08

iPhone kullanıcıları bilirler; yüzlerce deyim, sözcük bilmek gerekir tam performanslı bir kullanım için. işte işinize yarayacak bazı önemli deyim ve isimleri bi araya getirdim. Buyrun afiyetle okuyun.

iPhone
iPhone

Firmware (1.0.0 – 2.2.1):
iPhone’da çalışan işletim sistemi versiyonudur. 1.0.0 dan 2.2.1 e kadar gelir. 3.0.0 her ne kadar duyrulduysa da şu anda beta versiyonu sadece “developer”lar için yayınlanmıştır.

Recovery ve Restore modu:
Bir sorunla karşılaştığınızda en büyük kurtarıcınızdır. iPhone’unuzu hatalardan ayıklayıp yeni versiyon yüklemenizi saglar. Bu modda ekranda bir USB kablosu ve iTunes logosu belirir.

iPhone sonunda Safari esaretinden kurtuldu

Cannabisss | 15 January 2009 11:54

safari
safari

iPhone Safari esaretinden kurtuldu. Apple‘dan yapılan açıklamaya göre artık yazılım geliştiriciler yine Apple‘ın geliştirdiği webkit altyapısını kullanan tarayıcıları Application Store üzerinden yayınlayabilecek.

Apple iPhone‘da birçok diğer şey gibi tarayıcı kullanımını da kısıtlı tutmuş Safari dışında başka bir tarayıcının kullanımını bugüne kadar engellemişti. Ancak kullanıcıların en büyük şikayetlerinden biri olan Adobe Flash desteği ve WAP (Wireless Application rotocol) desteği olmayan bunun yanında download, video streaming ve sekmeli kullanımda da sorunlar yaşatan Safari geliştirilemediğinden iPhone kullanıcılarına çok fazla sorun çıkartıyordu.

iPhone’da bluetooth için geri sayım başladı

Cannabisss | 14 January 2009 12:17

iBluetooth
iBluetooth

Apple bilindiği üzere cep telefonu piyasasını altüst eden modeli iPhone üzerindeki Bluetooth’u sadece kulaklıklarla eşleşecek şekilde tasarlamıştı. Yani iphone üzerindeki Bluetooth diğer mobil cihazların mac adreslerini göremiyor ve dosya transferi yapamıyor. Apple bunu veri güvenliği ve yasal olmayan mp3 transferini engellemek için yaptığını söylüyor. (sanki itunes dan illegal mp3 ler iphone a senkronize edilemiyormuş gibi).

iPhone’un şu anda kullandığı bluetooth çipi Bluetooth 2.x+EDR. Sagindaki EDR (Enhanced Data Rate) ‘faster data transfer‘ teknolojisi demek. Yani daha hızlı veri aktarım teknolojisi. Bu versiyonun bir öncesindeki veri transferi saniyede 2.1 megabits iken bunun sayesinde 3 olmus. Gel gelelim bizimkisi “Bluetooth 2.x + EDR” yani yanında ‘+’ işareti var. böylelikle bu EDR isteğe bağlı olan bir özellik konumuna geliyormuş.

Artık “bu çalan şarkı nedir?” diye sormak tarih oluyor

Cannabisss | 10 January 2009 17:35

shazam
shazam

iPhone icin appstore da yayınlanan bir programla artık “bu çalan şarkı nedir acaba?” diye düşünmek ya da etrafınızdakilere sormak tarih oluyor. Birazdan detaylarını vereceğim programın özelliklerini şöyle özetleyebiliriz:

1. o sırada nerede olursanız olun çalan şarkının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.
2. şarkıyı/albümü satın alabilirsiniz
3. şarkı etiketlerini arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
4. şarkı, şarkıcı, albüm hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz
5. şarkının bulunduğu albüm kapağını anında görebilirsiniz
6. hatta şarkının youtube videosunu iPhone’dan direkt olarak izleyebilirsiniz.
7. şarkı sözlerini görüntüleyebilirsiniz.
8. kayıt ettiğiniz şarkıları arşivleyebilirsiniz.

bilgisayarlar videolardaki yüzleri tanırsa?

Cannabisss | 18 September 2008 23:50

Arama motorları genellikle düz yazıları indekslemek de başarılıdır bunu hepimiz biliriz. Ancak video (ya da multimedia dosyalarını) aratırken hepimiz fazlasıyla sorun yaşamışızdır. Yazılar rakam, kelime, harf ya da cümlelerden oluştukları için bilgisayarlar için tanıması ve anlaması kolay verilerdir. Görsel veriler ise farklı renkler ve karmaşık pixellerden oluştuğundan gözle tamamı görüldüğünde bizim için anlaşılır ancak bilgisayarlar için anlaşılması çok güç bir hal alır.

Bambaşka bir search deneyimi

Cannabisss | 17 September 2008 23:54

viewzi
viewzi

Bambaşka bır arama motoru viewzi. Sade bilindik arama motoru arayüzlerinden uzak kendine has ve kullanışlı. Arama sonuçlarının kategorilere ayrıldığı ve başarılı bir web arayüzüyle sunulduğu bır arama motoru.

4 sources view
4 sources view

Örnek olarak lehman krizi ile ilgili yaptığım aramada haber sonuçlarını CNN, The New York Times, Reuters, USA Today ve Yahoo‘dan, basit arama sonuçlarını google ve Yahoo‘dan, video sonuçlarını youtube, blinx ve veoh‘dan, basit resim dosyalarını flickr ve smugmug‘dan getiriyor. Kategoriler içinde arama sonuçlarını kişiselleştirebiliyorsunuz.