bildirgec.org

lazer hakkında tüm yazılar

Fierce 5000 DPI Laser Gaming Mouse V2

maxhoper | 03 February 2011 09:56

Rudegameware firması adından da anlaşılacağı gibi oyuncular için mosue, mouse-pad, speakers, kıyafet vb ürünler üretiyor.

Şu an için ön siparişlerini kabul etmeye başladıkları yeni bir mouseları var. Lazer teknolojisini kullanan mouse; 5000 DPI hassasiyete sahip. Yapımcılar, oyuncular için performans artırıcı bir takım düzenlemeler yaptıklarınından bahsetmişler. Satış fiyatı ABD için 49.95$ olacak.

rude-mouse
rude-mouse

Teknoloji Harikası Monitör

bulukas | 07 December 2010 19:49

Min Cheo adlı donanım uzmanının geliştirdiği Document Extractor monitör dünyasında çığır açacak birçok özelliğe sahip. Bu harika monitör tarayıcı, yazıcı ve monitör birarada sunuyor.

Document Extractor
Document Extractor

Resimde her ne kadar ince gözüksede, tarayıcının ve yazıcının monitör kalınlaştıracağı muhakkak. Tarayıcı ve yazının kalitesi ve biçimi hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş. Mesela yazıcının lazerli mi yoksa püskürtmeli mi olduğu önemli bir konu.

Tarayıcı ve yazıcının bütünleşik olduğu Document Extractor bir Koreli tarafından geliştirilmiş; fakat şimdilik kağıt üstünde kalacak bir proje gibi duruyor.

Askerlere üçüncü göz takviyesi!

Beacool | 26 May 2010 09:51

Operasyonlarda köşeler önemlidir...
Operasyonlarda köşeler önemlidir…

Savaş, hiçbir zaman değişmez. Sebepler ne olursa olsun sonuç hep aynıdır. İnsanlık tarihinin en gerçek olayıdır savaşlar. Ölen insanlar, sevgililerini eşlerini sevdiklerini kaybedenler, öksüz kalan çocuklar. Savaş hiçbir zaman değişmez. Belki de bu yüzdendir evrende tek oluşumuz ya da öyle sanışımız… (bkz yazı sonu sorusu)

Biz farkında olmasak da güvenlik kuvvetlerimiz her gün birçok silahlı çatışmaya girmekte. Ülkemizde birçok yerde çelik yelek dahi masraf olarak kabul edilirken yabancılar güvenlik kuvvetlerinin can güvenliğini arttırmak için çeşitli teknolojik imkanları kullanmaktalar.

Matthew Hagerty SmartSight ın yapımcısı...
Matthew Hagerty SmartSight ın yapımcısı…

Yapılan operasyonlarda ölümlerin %50 gibi büyük bir oranının köşelerde gerçekleştiğini hesaplayan yetkililer buna çözüm geliştirmek için uzun zamandır çalışmaktaydı. Bundan önce birkaç farklı köşe silahı (hatta biri Wanted filminde kullanıldı) üretilmesine karşın taşıması ve kullanılması hiçte rahat ürünler değillerdi.

Matthew Hagerty adlı bir şahsın 10 yıl gibi bir süredir üzerinde çalışarak ilk tam uyumlu prototipini çıkarmış olduğu serinin ismi SmartSight. Ürün M4 veya 308 SOCOM tüfeklerinin ucuna uyumlu olarak üretilmiş. Kablosuz bir kameranın bu tüfeklerin ucuna monte edilmesi ve kullanan kişinin gözlük şeklinde gözüne iliştirilmiş bir ekranla tüfeğin baktığı yönü ona iletmesiyle ürünü kullanan kişi çatışmaya girmeyerek sadece tüfeğinin ucunun girdiği her noktadan çatışmaya müdahale edebilmekte.

Bilim – Kurgu’nun geçmişini ellerinizde tutun – Rotobotmouse

geceyazankedi | 21 February 2010 14:00

40’lı, 50’li yılların bilim-kurgu filmlerini hatırlayın, bol kablo, bol çevirmeli düğmeli yapılar, ışıklar, kadranlar, sayılar, ne olduğu belli olmayan belki de yüzlerce yapı. Bu farede sanki oradan kopup gelmiş gibi. Bilgisayarın en çok dokunulan parçasından birisi olan fare en çok tarz değişikliğine sebep olunanlardan birisi. Bunun ile oyun oynamak ne kadar kolay olur bilinmez ama bunu almak isteyenler çok olacaktır. Fakat 300$ verecek kadar isteyene dek beklemek zorundalar.

Transformers Mouse (Cyborg R.A.T)

d o g u h a n | 12 January 2010 10:05

Oyuncu farelerinin tasarımının birbirine benzediğini düşünüyorsanız, Mad Catz firmasının son modelini bir denemelisiniz. Oyuncular için hazırladığı özel aksesuarları Saitek ve Cyborg markalarında pazara sunan Mad Catz, Cyborg için hazırladığı R.A.T (Really Awesome Technology) isimli fareyi tanıttı.Transformers izlenimi veren bu farenin dört farklı versiyonu bulunuyor. Modeline göre kablolu ve kablosuz tasarımda olan farenin R.A.T 3 versiyonu dışındaki diğer modellerinde ayarlanabilen ağırlık sistemine de yer veriliyor. Bu yeni farenin R.A.T 3, 5, 7 ve 9 olmak üzere 4 farklı versiyonu bulunmaktadır.

Fiyatı 49.99 ile 129.99 dolar arasında değişmektedir.

sharp’tan yeni blu-ray lazerler

schizophrenia13 | 15 September 2009 15:15

blu ray katman şeması
blu ray katman şeması

uygulamalı fizik japonya derneği’nin 70. toplantısında tanıtılan bd-75 ve bd-100, sharp’ın yeni blu-ray lazerleri. 3 katman ve 4 katman blu ray ortamlara 8x kayıt yapabilen yeni lazerler 75gb ve 100gb veri kayıt edilmesine olanak sağlıyor.
yakın zamanda ticari olarak kullanıma sunulmasını umut eden sharp, geleneksel blu ray lazerlere göre rezanatörlerin köşe yüzeylerine erişerek kapasiteyi 50gb’ın üzerine çıkarmış.

Lazer bisiklet yolu

onogono | 11 September 2009 10:01

Bisiklet çevreci, ekonomik ve eğlencelii bir ulaşım yolu. Ne var ki ülkemizde bisikletler için özel yolların olmayışı ve üstüne dikkatsiz, duyarsız araç sürücüler de eklenince bu eğlence her an bir kabusa dönüşebiliyor.

Araçların arasında gündüz bisiklet kullanmak yeterince tehlikeli iken, gece karanlıkta farkedilmek bir o kadar daha önemli hale geliyor.

İşte LightLane tam da bunu yapıyor.
Sürücüler sizi farkedebilsin diye, araçlarla aranızda güvenli bir mesafe bırakacak şekilde bir “lazer bisiklet yolu” oluşturuyor.

Saydam Alüminyum : Maddenin Yeni Hali

beyazkorsan | 31 July 2009 19:33


ScienceDaily

Oxford Universitesi’nden bilim adamları FLASH lazer ışınından bir kısa darbe kullanarak alüminyum atomlarından bir çekirdek elektronu uzaklaştırmayı başardılar. Atomlarından elektron kaybeden alüminyumun kristal yapısının bozulmadan, yüksek ultraviyole radyasyona karşı tamamen saydamlaştığı görüldü.

Oxford Üniversitesi, Fizik Bölümünde görevli Prof.Justin Wark : “Bizim ortaya çıkarttığımız daha önce kimsenin görmediği, maddenin tamamen yeni bir hali. Saydam alüminyum sadece bir başlangıç. Bizim meydana getirdiğimiz maddenin fiziksel özellikleri, büyük gezegenlerinden içlerinde oluşan durumlara eş değer. Bununla birlikte, çalışmalarımız, yüksek güçlü lazer patlamalarının oluşturduğu “minyatür yıldızların” yaradılışında meydana gelen olayları anlamamıza da olanak tanıyacak. Belki bir gün, nukleer füzyonun gücünü dünya üzerinde zırhlayabileceğiz.” dedi.

Makalenin tamamını okumak için tıklayınız

Yaz geldi epilasyon derdi başladı

| 13 July 2009 16:06

* sevgili okuyucular merhaba…
İçinde bulunduğumuz sıcak yaz günleri hepimize gına getirmiş durumda. napıyoruz , kaçıyoruz uzak diyarlara tatilere gidiyoruzz. Deniz,havuz,güneş havuzun tadını çıkarıyoruz. Sorun biz bayanlar için bu esnada başlıyor. Tatilin tadını mı çıkaralım kendi vücudumuzla mı uğraşalım öyle değil mi ?
Lazer epilasyona yaz gelmeden iki ay önce başlamış hanımlar. Biliyorsunuz ki bronz tene lazer uygulama yapılması zararlı ve yanlış. Jiletin koltuk altını vs karartmasından dolayı tercih edilmiyor. benden size bir sır. Koltuk altı ya da diğer bölgelerinize jilet nüfuz ettirirseniz ardından karınca yumurtası yağı sürün hem çıkmasını yavaşlatıyor hemde kararmasını önlüyor. Ben denedim hepinize iyi tatiller…

Köpeklerin yerini kokuyu algılayan robotlar alacak

siriusbee | 19 June 2009 10:00

Sheffield Üniversitesi‘nden yapılan açıklamaya göre bilim adamları sahip olduğu sensörler ile silah, uyuşturucu, patlayıcı gibi maddeleri tespit edebilen
dünyanın ilk koku algılayıcı robotları üzerinde çalışıyorlar.

Sheffield Üniversitesi
Sheffield Üniversitesi

Ayrıca havaalanlarında da kullanılacak olan robotlar yasal olmayan yollarla ülkeye girmeye çalışan göçmenlerin tespitinde de kullanılacak. Ayrıca lazer ve fiber optik gibi özelliklere de sahip olacak robotlar son teknoloji ile donatılacak.