bildirgec.org

laser hakkında tüm yazılar

Fierce 5000 DPI Laser Gaming Mouse V2

maxhoper | 03 February 2011 09:56

Rudegameware firması adından da anlaşılacağı gibi oyuncular için mosue, mouse-pad, speakers, kıyafet vb ürünler üretiyor.

Şu an için ön siparişlerini kabul etmeye başladıkları yeni bir mouseları var. Lazer teknolojisini kullanan mouse; 5000 DPI hassasiyete sahip. Yapımcılar, oyuncular için performans artırıcı bir takım düzenlemeler yaptıklarınından bahsetmişler. Satış fiyatı ABD için 49.95$ olacak.

rude-mouse
rude-mouse

toy story- lasseter

massay | 17 December 2009 16:57

Yıl 1996.
Film teknolojisinde ilk adım atılır,
gösterime giren “Toy Story” filmi ile…
Tamamen bilgisayar teknolojisi ile ortaya konan filmde kamera yok, film yıldızı yok, film yok…
Herkes şaşkın.
Dijital sahnelerin arkasına dikkatlice bakılır, her şeyin nasıl bu hale getirildiği bulunmaya çalışılır.

Beş Hollywood yıldızı, Oakland California’da buz gibi bir odanın içinde tebrikleri kabul etmek için 24 saat beklerler. Oda sıcaklığının bu kadar düşük tutulması, serinlemeleri için değildir; bu yıldızları yöneten 300 yüksek güçlü Sun bilgisayarının, San Francisco Körfezi üzerinde parlayan güneşin saçtığı sıcaktan etkilenmemesi için…

Kimsenin oyuncuların rahatıyla ilgilendiği yoktur aslında.
Görevlilerin derdi bilgisayarları korumaktır.
Çünkü anabellekte, “Toy Story” adıyla gösterime giren ve gişe hasılat rekorları kıran filmin “master” ı saklıdır.

“Toy Story”, Pixar adlı şirketin şahaseri olarak değerlendirilir. Çünkü o, tamamen bilgisayar destekli canlandırma tekniğiyle yapılmış olan ilk uzun metrajlı filmdir.

HAYAL VE GERÇEK

massay | 06 October 2009 17:34

BİLİM KURGU YAZARLARI BİRÇOK ŞEYİ DAHA GERÇEKLEŞMEDEN ÇOK ÖNCE DÜŞÜNMÜŞLERDİ.

 • Casuslukla suçlanan devlet düşmanı Amerikan uyruklu bilim kurgu yazarı C. Cartmill.
  Bu genç 1944 yılında CIA ajanlarının ağlarına takıldı, çünkü ” Deadline” adlı öyküsünde büyük ayrıntıları ile bir atom bombasının nasıl işlediğini yazmıştı. Fakat o bunu bilemezdi. O sırada atom bombası ABD’nin en iyi saklanan sırlarından biriydi.
  İlk deney atom bombası, kitabın yayımından bir yıl sonra Amerika’da Arizona çölünde patlatılmıştı. Cartmill, bir casus olmadığını kanıtlamayı başardı. Onda çevresini saranların çoğunda olmayan büyük bir hayal gücü vardı.
  Cartmill, yarın neler olacağını noktası noktasına tahmin eden tek yazar değildi. Bilim kurgu yazarları çoğu kez bilim adamlarından daha büyük etki yarattılar. Onlar, birçok şeyi gerçekleşmeden çok önce hayallerinde yaratmışlardı.
 • Amerikalı Neil Armstrong Ay’a ayak bastığı zaman, birçok insan hayalinde çoktan Ay’da yaşamıştı. Jules Verne, Ay’a gidiş projesini uzun yıllar önce, o zamana göre bütün ayrıntılarıyla “Ay’a Seyahat” ında açıklamıştı. Onun bu açıklamaları, yıllar sonraki gerçeğe hayret edilecek kadar uymaktaydı.
 • Yörüngesinde sabit kalan uydular. Bu uzay cisimleri önceden hesap edilmiş bir yörüngede bulunurlar, bu sayede de daima dünyanın üstünde aynı bir noktada kalmaları sağlanmış olur. Bu fikrin patentini alacak biri bugün çoktan “köşeyi dönmüş” olurdu. Arthur C. Clarke böyle bir şeyin gerçekleşmesinden 20 yıl önce onu düşünmüştü. Fakat nedense böyle bir fikrin patentini almak hatırına bile gelmemişti. Bunun yerine bu dahiyane prensibinin ayrıntılarını bir Bilim Kurgu dergisinde yayımladı.
 • Aşı. İnsanların hastalıklara karşı aşı olmaları 1796 da başarıyla gerçekleşmişti. Oysa hastalık yaratan mikroplara karşı bu silahı ingiliz Francis Bacon ilk olarak 1627 de düşünmüştü.
 • Bugün hepimiz için çok olağan görünen şeylerin gerçekleşmesi için uzun yıllar geçmiştir. 1861’de Philip Reis’in çalıştırdığı ilk telefon da 1627’de bütün ayrıntılarıyla Francis Bacon tarafından düşünülmüştü.
 • 1850 yılında ilk metoroloji istasyonu kurulmuştu. O da 1627 yılında yine Bacon tarafından düşünülmüştü.
  1627 yılında yayınladığı “Yeni Atlantit” adındaki kitabında Bacon, bir denizaltıdan bile söz etmiştir. İlk laser 1960′ da gerçekleşti. Ölüm ışınları adı altında çok daha önce Isaac Asimov’un “Reason” adlı kitabında ve J.T. Mc Inlosh’un “The Bliss of Solitude” unda laserden söz edilmişti.
 • Gelecekte de bugün bir bilim kurgu yazarının düşünüp yazdığı, gerçekleşecektir. Amerika firmaları buna öylesine inanmaktadırlar ki, geleceğe ait romanları sürekli olarak dikkatle taramakta ve işe yarayan fikirleri araştırma konusu yapmaktadırlar.
 • Ve
  Robert Oppenheimer’in ( atom bombasının babası ) ünlü sözü:
  “Sokakta oynayan çocuklar, fizikteki en önemli sorunumu çözebilirler, çünkü onların, benim çoktandır yitirdiğim, duygusal bir algılama yöntemleri vardır.”

sharp’tan yeni blu-ray lazerler

schizophrenia13 | 15 September 2009 15:15

blu ray katman şeması
blu ray katman şeması

uygulamalı fizik japonya derneği’nin 70. toplantısında tanıtılan bd-75 ve bd-100, sharp’ın yeni blu-ray lazerleri. 3 katman ve 4 katman blu ray ortamlara 8x kayıt yapabilen yeni lazerler 75gb ve 100gb veri kayıt edilmesine olanak sağlıyor.
yakın zamanda ticari olarak kullanıma sunulmasını umut eden sharp, geleneksel blu ray lazerlere göre rezanatörlerin köşe yüzeylerine erişerek kapasiteyi 50gb’ın üzerine çıkarmış.

Lazer bisiklet yolu

onogono | 11 September 2009 10:01

Bisiklet çevreci, ekonomik ve eğlencelii bir ulaşım yolu. Ne var ki ülkemizde bisikletler için özel yolların olmayışı ve üstüne dikkatsiz, duyarsız araç sürücüler de eklenince bu eğlence her an bir kabusa dönüşebiliyor.

Araçların arasında gündüz bisiklet kullanmak yeterince tehlikeli iken, gece karanlıkta farkedilmek bir o kadar daha önemli hale geliyor.

İşte LightLane tam da bunu yapıyor.
Sürücüler sizi farkedebilsin diye, araçlarla aranızda güvenli bir mesafe bırakacak şekilde bir “lazer bisiklet yolu” oluşturuyor.

Wicked Lasers Sonar II Burner Blu-ray Laser

zabun | 03 April 2009 20:34

Mavi renkli LASER teknolojisinin en yaygın kullanım alanı PS3 ve DVD çalarlardaki Blu-Ray sürücüler olsa gerek. Peki o sürücülerin içindeki diskleri yakarak, 25GB veriyi işleyen LASER nasıl birşey? Teknoloji meraklıları için bu sorunun cevabı, Wicked Lasers tarafından, Sonar II Burner ürünüyle çoktan verilmiş. 405nm Blu-Ray teknolojisi içeren Sonar II Burner, Laser Pointer olarak adlandırılsa da, işaretçi olarak kullanırken son derece dikkatli olmakta yarar var. 60mW çıkış gücündeki Sonar II Burner, mora çalan bir renkte ışın veriyor. Satınalacak olanların uzaktan balon patlatmak veya kibrit yakmak dışında daha bilimsel amaçları olduğunu umarak, Sonar II Burner’ın fiyatının 2000$ olduğunu belirtelim. “Elim yatkındır böyle işlere” diyenlerin ise, çok daha ucuza maledecekleri, el yapımı şu projelere gözatmalarında fayda var.

[trustedreviews]

Leica Rangemaster Mesafe Ölçen Dürbün

zabun | 18 July 2008 18:59

Leica Rangemaster dürbünler için, baktığınız nokta ile aranızdaki mesafeyi ölçmek, sahip olduğu lazer teknolojisiyle çok kolay. Düğmeye bastığınızda, 1100m (1200 yard) mesafeye kadar uzalık bilgisi dürbünün merceğinde LED’ler ile görselleşiyor. Dürbün, düğmesine basılı tuttuğunuzda, hareketli nesneleri bir yandan takip ederken, diğer yandan devamlı şekilde uzaklık verilerini güncelliyor. 7X yakınlaştırmaya sahip, Rangemaster cebinize sığabilecek kadar küçük (105 x 120 x 40 mm, 320 g) ve su sıçramalarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış. Denize açılmak, golf oynamak gibi hobileri olanlar bu tür dürbünlerden yararlanıyor.

Lazer ile dövme

nehuse | 06 July 2008 19:19

laser dövme
laser dövme

Linkte aytrıntılı şekilde nasıl yapılacağı anlatılan lazer ile dövme yapılmasını ‘kanser ve yanık risklerini göz önünde tutarak’ denemenizi önermiyoruz. Videoda seyredebileceğiniz üzere dövme otomatik lazer kesim tezgahı tarafından yapılırken dövme yaptıran genç baya bir acı çekiyor.

sanal duvar ile hız kontrolü

hoodly | 30 April 2008 11:20

lazer ışıkları ile oluşturulan bu sanal duvar sürücülerin yayaların karşıdan karşıya geçtiklerini daha iyi fark etmeleri için karşılıklı iki plazma tarafından oluşturuluyor. Bu sanal duvar hem sürücüler için güzel bir caydırı ve hem de yayalara kurallara biraz daha uymaları konusunda yardımcı oluyor. Hanyoung Lee tarafından tasarlanmış.

Kaynaklar: 1, 2