bildirgec.org

lale hakkında tüm yazılar

Laleler

mavilikler | 31 July 2011 11:36

Şu çok gelişmiş ülkelerden birinden gelmişti. Medeniyet, refah, adil gelir dağılımı kavramlarının havalarda uçuştuğu bir masal ülkesi… Peki neden yüzü yalanlıyordu geldiği yeri? Bir hayalet gibi varlıksız, en küçük bir boşluğu doldurmaktan korkarcasına süzülüp duruyordu aramızda.

“Neden oturmuyorsun?” dedim. Oturup da varlığını hatırlatmaktan mı korkuyordu yoksa? Kahvaltı soframızın neşeli havasına uymayan bir şeyler olduğunu düşünüyordu belki de kendinde. “Lütfen otur!” dedim itiraza meydan vermeyen bir kesinlikle.

Yanımdaki sandalyeye yaklaştı, her adımda uçuruma bir adım daha yaklaşmışçasına yavaşlayarak… Nihayet kendisini bekleyen değiştirilemez kaderle yüz yüze gelmişçesine sandalyenin yanına ulaştı ve kendisine çekerek hala son anda onu bu zulümden kurtaracak bir mucize beklercesine bir kaç saniye daha oyalandı. Nihayet oturduğundaysa onun kadar biz de inanamıyorduk, nasıl olup da son anda kaçmadığına.

BUSBECQ ve HOLLANDA LALELERİ

admin | 03 December 2009 10:56

Osmanlı İmparatorluğu’ndan başlayarak, ülkemize yapılan yolculuklar, yazarların ve serüvencilerin”Doğunun gizemi” merakı değildir. Ülkemizde çeşitli resmi görevlerde bulunan, diplomatik kimlik taşıyan kişiler de devletin yakın çevresinde ve ülkenin kalanı üzerinde, farklı bakış açılarıyla gözlemler yapmışlardır. Bunlardan biri de Oliger Ghiselin Busbecq’dir. 1554-1562 yılları arasında Avusturya’nın Osmanlı İmparatorluğu elçisidir.

Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında süregelen çekişme, Macaristan’daki taht kavgasına dayanır. I. Viyana Kuşatması ardından iyice bozulmuş olan ilişkileri onarmak, kalıcı bir barış sağlamak için yedi yıl boyunca çaba harcamıştır.

KATRE-İ MATEM

admin | 05 July 2009 16:03

KATRE-İ MATEM…
Acı ve tatlı yönleriyle Lale Devri’ni anlatıyor.
Katre-i Matem ender bulunan, çok değerli mor bir lalenin adı. Kara Şahin’in aşkından geriye kalan tek şahit. Roman müzayededen alınan bir el yazması kitabın hikayesi olduğunu öğreniyoruz ilk baştan. Daha sonra cinayet, aşk, sadakat, eğlence, acı gibi zıtlıklar karşımıza çıkıyor.
Lalenin bir yaşam biçimi olması, laleler üzerine kurulan bir yaşam, lale yarışmaları, lale şiirleri, lale için işlenen cinayet ve yapılan hırsızlıklar…
Bu kitabı ne ile niteleyeceğimi bilemiyorum doğrusu? Kara Şahin’in aşkı çıkııyor ilk baştan aşk kitabı desem, Nakşigül’ün öldürülmesini ele alıp cinayet veya macera desem, Lale Devri’ni ele alıp tarihi desem yetersiz kalır… Meraklıların keyifle okuyacağı bir kitap desem daha iyi olur sanırım.Fakat herkesin bir solukta okuyacağını söyleyemem; çünkü Arapça ve Farsça sözcüklere yer verilmesi ,kitap 66 sorudan oluşması ve çok karışık olayların olması kitabı bir solukta okumamıza engel oluyor.
Sevgilisini kavuştukları ilk gecede kaybeden Kara Şahin’in, sevgilisinin katilini bulmak için yollara düşmesi, onu ararken karşılaştığı olaylar, çektiği işkenceler Lale Devri’nin bilinmeyen yönünü gözler önüne seriyor. Cinayetlerin gölgesinde gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine son veren Patrona Halil ve arkadaşlarının önderliğinde başlayan ve tüm İstanbul’ u ve Osmanlı saltanatını etkileyen bir isyanın başlamasıyla birlikte çözülmeye başlıyor.
Meraklılara tek tavsiyem sakin bir kafa ve sakin bir ortamda okuyun büyük bir zevk alacaksınız…

İstanbul’un Lalesi

nzright | 18 April 2009 10:04

4.Uluslararası İstanbul Lale Festivali için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (ibb) İstanbul’un Lalesi isimli bir site hazırlamış. Lale İstanbul’da yetişir sloganıyla düzenlenen sitede; lale hakkında bilgiler ve yıllara göre engüzel lale fotoğrafları da bulunuyor.

SİYAH LÂL(e)

sevde837 | 16 April 2009 10:52

Siyah soluk, bir beyazın teninde
Dokunuşları inkar, adımları isyan!
SİYAH bir LAL her vuruluşu…
Ayak tabanları pembe, ayaları pembe…
Yüreği pembe…
Gizil bir öğrenme kuyuya söylenmiş sır.
İniltilerin sazlıklardan Ney’e dönüşümü…
Bir ruh, Adem olmuş secdede
Ey Saki!
Sun SİYAH LAL’İ sükunet bulsun LÂLEZÂR!

15/O4/2009

lale vazosu şeklinde usb öbeği

konami | 11 March 2009 10:14

Usb Göbeği
Usb Göbeği

Bu lale vazosu şeklindeki usb göbeğine usb aygıtlarınızı bağlayabiliyorsunuz. Herhangi bir özelliği yok. Tek özelliği lale vazosu şeklinde olması. Güzel … Buradaninceleyebilirsiniz.