bildirgec.org

query_vars["author_name"]); if($tuser->ID == 0){ // kullanici yoksa 404 $wp_query->set_404(); status_header(404); get_template_part( 404 ); exit(); } ?>

olcax

8 yıl önce üye olmuş, 138 yazı yazmış. yorum yazmış.

Sonsuzluk Varsa…

olcax | 17 September 2009 17:54

Sonsuzluk Varsa

Bu şiiri hangi kız arkadaşıma söylediysem, benim aşkım olmaktan vazgeçti. Sorunun nerde olduğunu hala bulmuş değilim. Gözler mi? sözler mi? derken, gözlerin yetmediği yerde sözlere başvurdum. Sonuç yine aynı. Dünya mı değişti yoksa duygusallık mı öldü. Bu kızların tek derdi para mı? Taha3045’e itafen

Türkiye Cumhuriyet Tarihinin İlk Hava Harp Şehidi Yüzbaşı Cengiz Topel

olcax | 23 December 2007 15:53

Kuzey Irak’a hava harekatlarının yapıldığı bu zamanda size Türkiye Cumhuriyet’inin İlk Hava Harb Şehidini tanıtmak istedim. Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel. Belki bu ismi daha önce duydunuz. Kim diye merak ettiniz. Cengiz Topel Kıbrıs Barış Harekatı sırasında uçağı yerden isabet alarak düşürüldü. Paraşütle atlamayı başardı, fakat Rumlar tarafından esir edilerek ve yapılan işkenceler sonucu öldü.
Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’in Hayatı.

youtube’ün bütün videoları ipod’a sığar mı?

olcax | 23 December 2007 13:05

buradaki habere göre IBM geleceğe yön vereceğe benziyor…

haberde bahsi geçen konu başlıkları:

1- veri depolama
IBM araştırmacılarının geliştirdiği tek bir atomun manyetik anizotropisini ölçebilen yöntem sayesinde, araştırmanın sonuçlanmasını takiben verilerin atomlara yüklenebilmesi sağlanabilecek.

Verilen bilgiye göre, bu buluş sayesinde yeni nesil veri depolama üniteleri sadece birkaç atom ya da molekülden oluşabilecek ve ultra küçük boyutlarda cihazlar üretilebilecek.

Dikkat Facebook Başınıza Bela Olmasın!

olcax | 22 December 2007 15:25

Facebook çok önceden beri var, ancak Türkiye‘de birden böyle parlamasının sebebi nedir acaba? Bir rivayete göre üç ay önce Türkiye’den üye sayısı 100 bin civarında imiş, ama şimdi Türkiye’den 1 milyon üyesi var.

Alexa istatistiklerine göre Facebook dünyadaki en çok ziyaret edilen yedinci site ve Türkiye’de de son bir kaç haftadır büyük bir atağa kalkarak Google Türkiye’den sonra en çok ziyaret edilen ikinci site oldu. Ve yine Alexa istatistiklerine göre Facebook ziyaretçilerinin %3.8′i Türkiye’den; Türkiye Amerika, Kanada ve İngiltere’nin ardından dördüncü sırada.
acebook bir sosyalleşme sitesi ve insanlar üye olurken veya diğer üyelerle iletişime geçerken kişisel bilgilerini veriyorlar; işte tehlike burada… Aman Facebook başınıza bela olmasın… Duymuşsunuzdur Facebook üyelerinin bilgilerini reklam ve pazarlama şirketlerine satmayı düşündüğünü duyurdu.
Biliyorsunuz; Size gelen e-mailleri veya cep mesajlarını silseniz bile, sadece sizin ekranınızdan silinmiş oluyor. Cep hizmetini hangi GSM operatöründen, e-mail veya msn hesabınızı hangi uzantılı adresten almışsanız, yazdığınız çizdiğiniz her şey bu hizmeti aldığınız kurumlarda birer data (veri) olarak kayıtlı kalıyor. Yani sizin bu bilgileri silmiş olmanız ve ulaşamamanız, başkalarının ulaşamaması anlamına gelmiyor. Gerektiğinde hepsinin önünüze konulması an meselesi. Hrant Dink’le ilgili klibi YouTube atan şahsı nasıl da elle koymuş gibi buldular, aynen öyle.
Facebook denen bu sitede ve benzerlerinde politik görüş veya hissiyatlarınızı kesinlikle paylaşmayınız.

Touchpad için Orta Tuş Simületörü

olcax | 22 December 2007 10:00

Size, Touchpad (genellikle dizüstü bilgisayarlarda fare yerine kullanılan alet) ile orta tuşu kullanmak için basit bir öneride bulunmak istiyorum.
Touchpad üzerinde sağ ve sol olmak üzere sadece tıklama tuşları bulunur, farede olduğu gibi orta tuş yoktur. Ama bilgisayar kullanıcıları orta tuşun önemini çok iyi bilirler.
Küçük bir program ile touchpad kullanırken orta tuşu simüle edebilirsiniz.
Middle-Click Simulator adlı bu yazılım bilgisayarınızda çalışır haldeyken, touchpad’in sol ve sağ tıklama tuşlarına aynı anda basarsanız sanki orta tuşla tıklama yapmışsınız gibi algılanıyor. Bu yazılım sorunsuz çalışıyor ve gerçekten çok pratik.

wobzip: Sıkıştırılmış Dosyalarınızı İnternette Açın

olcax | 21 December 2007 15:33

Değişik formattaki sıkıştırılmış dosyaları açmak için değişik programlara ihtiyacımız olur. Sıkıştırma programlarının en meşhurları WinZip, WinRAR vs… Eğer elinizde bir RAR dosyası var ama onu açacak programınız bilgisayarınızda yoksa, yaya kaldınız demektir…
Ama buradaki site ile artık bir çok değişik formattaki sıkıştırılmış dosyaları programa ihtiyaç olmadan açabilirsiniz.

Basitçe dosyanızı yükleyeceksiniz ve wobzip size dosyanın içeriğini gösterecek ve siz de lazım olan dosyayı bilgisayarınıza indireceksiniz… Süper bir hizmet… 😉

Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

olcax | 21 December 2007 13:11

Öncelikle fotoğraf olayına bakış açınıza bakalım: Amatör mü? Profesyonel mi? Amatör için 3.2 MP’den (Mega Piksel) 7.2Mp’e kadar olan dijital fotoğraf makineleri seçebilirsiniz. Profesyonel için 7.2Mp’den sınır olmayan bir aralıktır. Benim asıl hedefim ev kullanıcısı yani amatör kullanıcı. Yazının devamı

Elektronik Hesap Makinası Kullanırken İşlem Sırasına Dikkat Edin

olcax | 21 December 2007 10:14

2+3×5 kaçtır ?

Bu işlemin sonucu için bazıları 25 diyebilir… Ancak bu işlemi doğru çözmeniz için işlem öncelik sırasını bilmeniz sizi doğru cevaba götürecektir… İşlem sırası

(x) çarpma ve (/) bölme, (+) toplama ve (-) çıkarma şeklindedir. Öyleyse 2+3×5 işleminin doğru sonucu da 17‘dir. Yani bu şekilde verilmemiş olsa bile 2+(3×5) işleminde çarpma işlemi önce yapılır.
Bu tür hesaplamaları yapmak için hesap makinası kullanıyoruz. Piyasada muhtelif bir çok hesap makinası var. Cep telefonumuz da bile hesap makinası var. Eğer hesap makinanızın işlem önceliğinin olup olmadığını merak ediyorsanız; 2+3×5 işlemini yaptırınız eğer sonuç 17 ise hesap makinanız işlem önceliğini dikkate alıyor demektir. Fakat sonuç 25 ise hesap makinanız standart bir hesap makinasıdır ve işlem sırasını dikkate almıyor demektir. Böyle bir hesap makinasına sahipseniz birbiri ardı sıra işlemler yapmaktan kaçının! Çıkan sonuçlar yanlış olabilir!

Microsoft PowerToys for Windows XP: ClearType Tuner Kullanın

olcax | 20 October 2007 10:42

Windows XP‘nin ekran yazı tipi kenarlarını düzeltmek için iki yöntemi var.

* Standart* ClearType
Ulaşmak için* Masaüstü sağ tıkla* Özellikler > Görünüm > Efektler seç
Stardart seçeneğinin belirgin bir etkisi yok.
Ancak ClearType seçeneği yazı kenarlarını belirgin bir şekilde düzeltiyor. Ama her monitörde aynı sonucu vermiyor. Özellikle LCD ekranlarda yazı kenarları düzeliyor fakat yazı bulanık bir etkide kazanıyor. Bu nedenle de LCD ekranda ClearType özelliğini kullanmak gözlerimiz için pek sağlıklı değil. LCD ekrana sahip kullanıcıların bu eklentiyi kullanarak yazıların soluk görünümünden de kurtulacağını söyleyebilirim. XP ile gelen ClearType seçeneği tam anlamıyla CRT ekranlar için.