bildirgec.org

kukla hakkında tüm yazılar

Team America: World Police (2004)

queennothing | 06 August 2011 11:43

Team America: World Police“, 2004 çıkışlı bir kukla animasyon filmidir. 30 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlanan yapım, ünlü animasyon komedi dizisi South Park’ın yapımcılarından Trey Parker tarafından çekildi. Türkçe’ye “Amerikan Gücü: Dünya Polisi” olarak çevrilen yapımda yine Trey Parker, Kristen Miller, Matt Stone, Masasa Moyo, Phil Hendrie, Maurice LaMarche, Daran Morris gibi isimler seslendirme yaptı. Senaryosu Parker, Matt Stone ve Pam Brady tarafından yazılan filmin müzikleri Harry Gregson-Williams tarafından yapıldı. Orjinal süresi 98 dakika olan eserin yapımında bir Alfred Hitchcock klasiği olan “North by Northwest” etkileri görmekteyiz.

Türkiye’deki maskot üreticileri listesi

gitarmrt | 29 November 2010 23:48

Türkiye’deki reklam ajansları bir hazinenin üzerinde oturduklarını bilmiyorlar ama bazıları maskot ihracında Singapur, Tayvan gibi ülkeleri geride bırakıp Avrupa’ya maskot ihrac ediyorlar.

http://www.maskot.com.tr
http://www.hazirmaskot.com
http://www.maskotum.com
http://www.maskotatolyesi.com

Shadow Puppets /2007

pretoria | 05 November 2010 18:55

Sekiz kişi her biri ayrı bembeyaz bir hücrede uyanıyor, nerede oldukları, kim oldukları ve neden iç çamaşırlarıyla kaldıkları hakkında en ufak bir fikirleri de yok. Hapishane mi, hastane mi, ne olduğu belli olmayan garip binada dolaşırken 9. kurbanı hafızalarının silindiği makinede ölü halde buluyorlar.
Sorularına cevap bulmak için araştırmaya devam ederken gölgelerindeki garipliği fark etmek de zor olmuyor.
Michael Winnick imzalı filmin başrollerinde James Marsters, Tony Todd ve Marc Winnick yer alıyor.
Gayet ilginç bir korku gerilim örneği olan filmi saçma sonuna rağmen beğendimi söyleyebilirim.

Hacıvat Karagöz Oyunu nasıl oynatılır online Karagöz

NLPMaster | 19 August 2010 08:53

Karagöz ve Hacıvat nasıl oynatılır diyenler Profilotarafından yapılan siteden istediğiniz gibi online hacıvat karagöz oynatabilir, sesinizi kaydedebilirsiniz.
Hacıvat ve karagözfigürleri ile ramazan oyunu oynamak ya da karagöz hacıvat eğlencesi sunmak isterseniz burada
Hacıvat karagöz kaulası nasıl yapılır figürü nasıl yapılırı da görebilirsiniz. Yaptığınız hacıvat karagöz oyununu paylaşabilmeniz de mümkün.

ekim ayında çocukları tiyatroya götürmeli ajanda

nazokiraze | 14 October 2009 18:12

17 ekim ,24 ekim ,31 ekim 2009, cumartesi; saat: 13:00 tarihlerinde ümraniye belediyesi kültür merkezi benim komik dedişlerim adlı çocuk oyunu sergilenecek.

17 ekim 2009, cumartesi; saat: 13:00 ise bremen mızıkacıları adlı oyunun ortaköy afife jale kültür merkezi’nde gösterim tarihi.(bilet 15 lira)

dans eden prensesler 17 ekimden 21 kasıma kadar olan her cumartesi ti̇m fettah aytaç salonu‘nunda sahne alacak.(oynayanlar:tiyatro altınok )

beylicium alışveriş ve yaşam merkezi’nde 17 ekim ile 1 kasım arası cumartesi günleri karlar kraliçesiadlı oyun sahnelenecek.(oynayanlar:tiyatro akkaş )

kukla

celalhikmet[pilli_silinen_hesap] | 18 March 2009 13:21

I

bir tampon tak yaralarıma
dursun damağımın kanı
bir anı gibi asılı kalsın havada
tırnaklarımı geçirdiğim o bilindik heyula
ve durduğun durakları bir bir kurşunla
yattığın adamları
attığın adımları
koy saatli takvim yapraklarına
ve patlat çürümüş karın boşluğumda

zaman bizim düşmanımız sevgilim
onun sakın bağışlama

II

yalın anlamlardan geriye
ağır bir hasta kaldı kollarımda
ipimi bırak ellerinden
tasmama dokunma
görmüyor musun zaten senin
beni aynalara çarpan bu yanılsama

Kuklayız, kuklasın, kukla: STRINGS

sahaf1976 | 26 February 2009 14:19

ölüm; kesilivermesi tanrıyla aramızdaki ipin.
ölüm; kesilivermesi tanrıyla aramızdaki ipin.

Hepimiz belki de Tanrı’nın sonsuz sayıdaki ellerinin ucunda, bizi kaderimize bağlayan iplere rağmen yaşıyoruz, biz direndikçe titreşen o iplerden belki de evrenin mutlak müziği tınlıyor. Belki de toplumsal yaşamı garanti altına almak için ürettiğimiz o sayısız sistem ve sayısız “izm”; bizi Tanrıya ya da birbirimize bağlayan o iplerin üstünü ustaca gizleyebildiği için bu kadar acımasız bir dünyada yaşıyoruz.

Bizi birbirimize aşkla, sevgiyle bağlayan ipler olduğu gibi; nefretle, korkuyla, hırsla, efendiliğin ya da köleliğin hazzıyla bağlayan görünmez ipler de var aslında.

aşk; ipin diğer ucundakiyle bir olmak.
aşk; ipin diğer ucundakiyle bir olmak.

Beyaz ve steril hayatlarımızda vergilerimizle, emeğimizle, kanımızla oluşturduğumuz bunca hapishane, ıslah evi, huzur evi, akıl hastanesi bunca savaş bu yüzden var ve elimizde hep bir başkasının boynuna bağlı ve sistem tarafından kutsanmış tasmalarla yaşıyoruz belki de.
İşte Danimarka’lı yönetmen Anders Rönnow Klarlund bu ve benzeri sorulara cevap bulabilmek için çıkmış yola.
Dört uzun yıl süren bir yolculuk, 115 kukla, dünyanın dört bir yanından gelip bu yolculuğa katılan 22 kukla ustası ve daha saygı uyandıran pek çok rakamı içinde barındıran bir yolculuk sonunda Strings ismiyle bir film olarak gelmiş karşımıza ve bize bu yolculuğun keyfini bir izleyici olarak çıkartmak kalmış.

Senaryosu, Naja Marie Aidt ve aynı zamanda filmin yönetmeni olan Anders Ronnow Klarlund tarafından yazılan ve yapım yılı 2004 olan bu film hem görsel dili hem de içeriği ile bir klasik olmayı çoktan haketmiştir diye düşünüyorum.

Tabi ki filmin izleyiciyi hemen sarıveren o olağan üstü şiirsel dilinde büyük pay sahibi olan Görüntü Yönetmeni Kim Hattesen ve Jan Weincke’ yi, Sanat Yönetmeni David Drachmann‘ı ve Kostüm Tasarımı konusunda da Ingrid Soe‘yi atlamamak lazım.

animata – açık kaynak kodlu, etkileşimli animasyon yazılımı

admin | 31 December 2008 18:24

Kitchen Budapest tarafından geliştirilen Animataanimasyon yazılımı, dış dünyadan aldığı verileri kullanarak, önceden hazırlanmış bir animasyon sahnesini hareketlendirebiliyor.
Konser, tiyatro, dans performanslarında interaktif arka plan projeksiyonları oluşturmak amacıyla kullanılabilecek Animata yazılımı ile bilgisayarınıza bağlı kameranın önünde hareket eden bir insanın hareketlerini taklit eden bir kukla animasyonu hazırlayabiliyoruz.
Yazılımı geliştirenler, çalıştığı bilgisayara bağlanabilecek algılayıcılar ile toplanacak verilere tepki verilebileceğini, animasyonların bu veriler ile mesela bir ses sisteminden gelen sese göre hareketlendirilebileceğini belirtiyorlar.
Yazılım içinde, animasyonlarımızda kullanabileceğimiz, önceden tanımlanmış çeşitli kuklalar ve objeler bulunuyor.
Mac OS X, GNU/Linux and Windows platformlarında çalışabilen, açık kaynak kodlu (GNU/GPL) Animata yazılımını buradanindirerek deneyebilirsiniz.

Animata ile etkileşimli olarak çalışan ve hareket verilerini göndererek animasyonu değiştiren ilginç bir uygulama örneğini görmek için de buradakivideoyu seyredebilirsiniz.

kukla

lucy in the sky with diamonds | 08 December 2008 12:28

Hayat bizi bulur sandık dostlar! Hayat dizimizin dibinde durur sandık…Zamanın ucu elimizden kaçı verdiğinde az biraz koşturup tutarız sandık… İstersek olur sandık hayalleri. Hayaller ki hep sonlarımız başlangıç olur sandık.
Yanıldık!

müzede dolaşan gerçek(!) dinozor

xerre | 23 July 2008 10:23

los angeles’da bir müze ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatıyor. kukla sanatçılarının da yardımıyla yapılan, gerçeğe yakın bir robot dinazor, gerçeğe uygun bir şekilde ses çıkarıp müze içerisinde aylak aylak dolaşıyor. “dinazorlarla yürümek” adlı muhteşem şovdan esinlendiğini düşündüğüm bu fikir, hem ziyaretçilere farklı hisler yaşatırken hem de müzeye daha çok ziyaretçinin ilgi duymasını sağlıyor. ben stiller’ın oynadığı müzede bir gece filmini andıran bir de videosu mevcut.