bildirgec.org

keanu reeves hakkında tüm yazılar

The Lake House – Göl Evi (2006)

padmess | 14 July 2011 13:18

Kate Forster stajını tamamlamış ve artık yeni işi için şehri terk edip yeni bir yaşama geçmeye çalışan son derece güzel ve bir okadar da yalnız bir doktordur.
Şehirden, evinden ve yakınlarından ayrılmaktan çok evinden ayrılmakta çok zorlanır. Ve kendisinden sonra gelecek kişi için posta kutusuna mektuplar bırakmaya başlar.
Alex Wyler, mektupları bulan evin yeni sahibir.
Mektuplar üstünden romantik bir iletişim kuran çiftin küçük bir sorunları vardır: aynı zamanda yaşamıyorlardır.

Arjantinli yönetmen Alejandro Agresti‘nin yönetmenliğini yaptığı romantik, fantastik film ülkemizde Göl Evi ismiyle vizyona girmiştir.
Başrollerde ise 1994 yılında Hız (Speed) filmiyle de beraber kameraların karşısına geçen Sandra Bullock ve Keanu Reeves yer almıştır.
Şeytanın Avukatı ve Matrix gibi filmlerden tanıdığımız Reeves kamera karşısına; 2006 Oscae Ödül Töreni’ne de beraber katıldığı, 2010 yılında düzenlenen Oscar Ödül Töreni’nde ise The Blind Side‘daki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Sandra Bullock ile geçmiştir.

Keanu Reeves

majesty s infinity | 28 April 2010 12:07

İngiliz anne, Hawai/Çin melezi bir babadan dünyaya gelmiş, çocukluğunda babası tarafından terkedilmiş bir aktör Keanu Reeves. Dogstar grubunda bas gitar çalmış. 2000’li yıllarda ise bebeği ölü doğmuş, 2001 ortalarında ise sevgilisi Jennifer Syme’ı kaybetmiş. Yoğun ilgiden hoşlanmayan birisi. Ayrıca bir motosiklet meraklısı.

Bu güne kadar 64 yapımda yer almış. Bu yapımları ve oynadığı filmleri kısaca ele alalım. 2009’da Easy to Assemble‘da ve The Team Building Event‘ta Vorste Feirron, The Private Lives of Pippa Lee‘de Chris Nadeau karakterlerine hayat vererek iki filmde rol almış. 2008’de The Day the Earth Stood Still -Dünyanın Durduğu Gün- isimli sevilen yapıtta Klaatu, Street Kings filminde ise Dedektif Tom Ludlow karakterlerini canlandırmış. 2006’da iki filmde görev almış; Çokca beğenilen The Lake House‘da Alex Wyler‘ı, A Scanner Darkly‘de ise Bob Arctor‘ı oynamış.

Sweet November (2001)

queennothing | 05 December 2009 10:28

Robert Ellis Miller‘in yönetmenliğini yaptığı 1968 çıkışlı romantik/komedi filmi “Sweet November“den uyarlanan 2001 çıkışlı “Sweet November” (Kasımda Aşk Başkadır), Pat O’Connor tarafından yönetildi. Lübnanlı aktör Keanu Reeves ve Oscar Ödüllü aktris Charlize Theron‘un başrollerini paylaştıkları filmde Greg Germann, Jason Isaacs, Frank Langella, Robert Joy, Lauren Graham ve Michael Rosenbaum gibi isimler yer alıyor.

Nelson, büyük bir reklamcılık şirketinde iyi bir pozisyonda çalışan, tekdüze bir hayata sahip ve sahip olduğu zenginliklere düz mantıkla yaklaşan genç bir adamdır. Rastlantıların tuhaf bir şekilde sıralanmasıyla, kendi dünyasına tam anlamıyla zıt bir bakış açısına sahip Sara ile tanışan Nelson, genç kadının kendisi için yaptığı fedakarlık yüzünden hayatını değiştirmek zorunda kalacaktır.

My Own Private Idaho (1991)

turictanyel1 | 01 December 2009 13:54

1991 yapımı, River Phoenix, Keanu Reeves gibi isimlerin yer aldığı aynı zamanda bir William Shakespeare oyunundan esinlenilmiş sahneler bulunan My Own Private Idaho yönetmen Gus Van Sant ‘ın sinemaya aktarmasıyla ayrı bir tat bulmuş bir dram. Film adını 1976 da kurulan Cindy Wilson ve Kate Pierson’in vokallik yaptıkları ve şarkı söylemekten çok ‘sprechgesang’ denilen enterasan bulduğum tarzda konuştukları B-52adlı grubun bir şarkısından gemektedir. Yönetmen Gus Van Sant’ın otel kapıcılığı yaptığı bu filmde çoğu sahne yine Portland Oregon’da kendisine ait eski bir evde çekilmiştir. Aynı zamanda senaryosunda Gus Van Sant filmin baş karakterlerini vermiş olduğu Mike ve Scott isimlerini gerçek hayatta tanıştığı iki sokak fahişesine ithaf ederek öyküleştirmiştir.

Bill & Ted’s Bogus Journey (1991)

queennothing | 21 October 2009 11:11

İki yakın arkadaşın zaman makinasıyla tanışmasını anlatan bilim-kurgu komedisi “Bill & Ted’s Excellent Adventure“nin devam filmi “Bill & Ted’s Bogus Journey“, 2 yıllık aradan sonra, 1991 yılında sinema severlerle buluştu. Lübnanlı aktör Keanu Reeves ve İngiliz asıllı aktör Alex Winter‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda siyahi aktris Pam Grier, New Yorklu aktör William Sadler, 1928 doğumlu Joss Ackland ve 2008 senesinde hayatını kaybeden aktör George Carlin de yer alıyor.

Ted ve arkadaşı Bill’in telefon kulübesi şeklindeki zaman makinasıyla büyük bir macera yaşamalarının üzerinden iki sene geçmiştir ve ikili, bu süre zarfında birlikte bir ev tutmuş, kız arkadaşlarına evlenme teklifi etmeye hazırlanmaktadırlar.
Evlerinde oldukları bir akşam, ikili beklemedikleri iki ziyaretçi ile şaşkına döner; karşılarında kendilerinin kopyalarıyla karşı karşıya kalan Ted ve Bill, robot ikizlerinin iyi niyetli olmadıklarını çok yakında anlayacaklardır.

Bill & Ted’s Bogus Journey (1991)

queennothing | 19 October 2009 09:45

1989 çıkışlı “Bill & Ted’s Excellent Adventure” adlı yapımın devam filmi olan “Bill & Ted’s Bogus Journey“, ikilinin ergenlikten, delikanlılık dönemine geçiş yaparak tehlike dolu bir macerayla seriyi sonlandırıyor.
İlk filmde, tarihi oluşturan insanlara yaptıkları ziyaretler esnasında iki kızı yanlarına alarak şimdiki zamana getiren Bill ve Ted, müzik grubu kurma planlarında oldukça ilerlemiş, genç yaşlarına rağmen evliliği düşünmeye başlamışlardır.
Öte yandan, 2691 senesinden Bill ve Ted’i izleyen kötü niyetli Chuck De Nomolos, ikilinin yaşadığı zamana müdahale ederek, dünya tarihini değiştirmeyi ve böylece dünyanın efendisi olabilmeyi planlamaktadır.

Bill ve Ted’in birer robotunu yaparak geçmişe; 2691’den ikilinin yaşadığı zamana gönderen De Nomolos, robotlara Bill’i ve Ted’i öldürmelerini emretmiştir. Kopyalarıyla tanışan ikili, robotların gücüne karşılık veremeden ölürler ve Azrail ile tanışırlar. Ancak ikili, ölmeye henüz hazır değildir ve Azrail’e bir teklifte bulunurlar.

Bill & Ted’s Excellent Adventure (1989)

queennothing | 12 October 2009 10:38

Mom And Dad Save the World“, “Men In Black” gibi başarılı yapımların senaristi olan Ed Solomon ve Richard Matheson‘un (beyazperdede oldukça ses getiren yapım “I am Legend” Matheson’un romanından uyarlandı) oğlu olan Chris Matheson‘un senaryosunu yazdığı “Bill & Ted’s Excellent Adventure“, 1958, Texas doğumlu yönetmen Stephen Herek tarafından çekildi. 1989 çıkışlı bu ‘zamanda yolculuk’ filminde dünya tarihini oluşturan kişilerden, Keanu Reeves‘in taze ve heyecanlı ‘Ted‘ tiplemesine kadar hiçbir şey izleyiciyi şaşırtmasın.

Bill ve Ted, rock müzik ve bol maceralı geçen günlerine gölge gibi düşen tarih sözlüsüne son bir gün kala, ne kadar kitaplara gömülseler de başaramayacaklarının farkındadırlar. Kendilerini ispatlamak ve en önemlisi de okulu geçmek için bu sözlüyü başarıyla geçmeleri gerektiğinin bilincinde olan ikilinin işi mucizeye kalmıştır. Mucize, çok geçmeden gökten iner ve Bill ve Ted, bir telefon kulübesine girerek zaman kavramını kendilerine göre uyarlayabileceklerine, karşılarında gelecekten gelen kendilerini görene kadar inanmazlar.
Gelecek zamandan Bill ve Ted’i izleyen Rufus, ikilinin bu zor gününde bir zaman makinası aracılığıyla, onları diledikleri bir zamana göndererek tarihi yaşayarak öğrenmelerini sağlayacaktır.

Bill & Ted’s Excellent Adventure (1989)

queennothing | 03 October 2009 14:08

Daha önce bir çok yapımın senaryosuna katkıda bulunan Kaliforniyalı sinemacı Ed Solomon ve Chris Matheson‘un senaryosunu yazdığı, “The Three Musketeers“, “Rock Star“, “101 Dalmations“, “Life Or Something Like It” gibi filmlerin yönetmeni olan Stephen Herek‘in yönetmenliğini üstlendiği 1989 yapımı komedi/bilim-kurgu filmi “Bill & Ted’s Excellent Adventure“, Lübnanlı aktör Keanu Reeves ve İngiliz aktör Alex Winter ile izleyicilerini “Back To The Future” tadında bir zaman yolculuğuna davet ediyor.

Ted ve en yakın arkadaşı Bill, kötü birer öğrenci olmalarının dışında, rock müzik aşığı iki çılgın gençtir. Bir sonraki gün gerçekleşecek olan tarih dersi sözlüsünden kalmaları durumunda hem aileleri tarafından baskı altına alınacak, hem de müzik grubu kurma hayalleri suya düşecektir.
Evlerine girer girmez tarih çalışmaya başlayan iki genç, o akşam inanılmaz bir durumla karşı karşıya kalacaklardır; gökten inen telefon kulübesi şeklindeki zaman makinası, Ted ve Bill’i istedikleri yere ve istedikleri zamana götürecektir.

Constantine (2005)

queennothing | 05 August 2009 14:46

Dünyanın en çok kazanan çizgiroman şirkeetlerinden biri olan DC Comics‘den çıkma “Hellblazer“, Jamie Delano ve Garth Ennis‘ ait. 2005 yılında vizyona giren “Constantine“, Hellblazer’ın, Kevin Brodbin (hikaye ve senaryo) ve Frank Cappello‘nun (senaryo) yardımıyla, Francis Lawrence‘ın elinden çıkan uyarlaması. Lübnanlı aktör Keanu Reeves ve Oscar Ödüllü aktris Rachel Weisz’in başrollerini paylaştığı “Constantine“de Shia LaBeouf, Djimon Hounsou, Tilda Swinton ve Peter Stormare gibi isimler de rol alıyor.
John Constantine, olağanüstü yeteneklere ssahip bir adamdır. Hayattayken, dünyalar arası gezintiye çıkabilen John, cehenneme gitmiş, ‘cehennem azabı’ olarak tabir edilen acıyı görmüş ve bazı karanlık güçlerle başetmenin yolunu bu şekilde öğrenmiş, savaşçı bir kişiliğe sahiptir.