bildirgec.org

kazakistan hakkında tüm yazılar

Kültürlerin çatışması ve bir anti-kahraman ”Borat”

gorcun | 22 January 2010 14:49

Amerika for Kazakhistan
Amerika for Kazakhistan

Tam adı Borat Sagdiyev olan karakterin yaratıcısı İngiliz komedyen Sacha Baron Cohen’in kendi programı ”Da Ali G Show”da ortaya çıkardığı tiplemelerden biridir. (Diğerleri için Ali G ve Brüno) Kazakistanlı bir gazeteci ve muhabir olan Borat, kendi ülkesinden yola çıkarak yaptığı röportajlar ve gezilerle gerçek insanların gerçek tepkilerini bu kurmaca karakter üzerinden görmemizi sağlıyor. Doğumundan, yaşamına, ailesinden, kültürüne kadar birçok şeyi öğrenebildiğimiz karakterin filmindeyse, Borat’ın Amerika’ya yaptığı yolculukta bu yabancı kültüre karşı tamamen saf ve alışılmışın dışında bir gözle bakmamızı sağlıyor. Amerika bir nevi evrensel popüler kültürün yansıması olduğundan bu yolculuk tüm dünyayı ilgilendirecek, düşündürecek ve eğlendirecek bir kurmaca belgesele dönüşüyor.

2005 yılında çekilen filmin yönetmeni ise başta ”Seinfeld” gibi bir efsane olmak üzere bir çok dizi ve şov programında parmağı bulunan Larry Charles. Tam ismi ”Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan” (Borat: Şanlı Kazakistan Ulusu Yararına Amerika’nın Kültürel Öğretileri) olan belgesel ironik adından anlışılacağı üzere baştan sona Amerikan (Batı) kültürünü eleştiren bir yapıda seyrediyor.

Türk dünyasının ilk otomobili: attila

tenedian | 04 January 2010 15:17

Hun İmparatorluğu imparatoru Attila‘nın 1550. ölüm yılındayız. Ve Kazakistan Attila adına bir otomobil geliştirerek piyasaya türk dünyasının ilk “yerli yapım” arabası olarak sunmaya hazırlanıyor.

attila
attila

Attila projesi kazak girişimciler tarafından 1993 yılında başlatılmış, “türk ruhuna” uygun olarak tasarlanmaya çalışılmış.
Mesela, yurt (eski türk toplumlarında büyük bir aileyi içinde barındırabilecek şekilde tasarlanmış, büyük kıl çadır.) adı verilen çadırlar örnek alınarak yuvarlak motiflere ağırlık verilmiş, hatta arabaya önden bakıldığında bir yurt motifini de görebiliyorsunuz. Attila logosunda da aynı motif kullanılmış.

attila
attila

teknik spesifikasyonlar ise muğlak durumda. En azından rusça bilmeyenler için öyle; zira konu sadece rusça olarak anlatılıyor. (anlatılıp anlatılmadığını da tam olarak bilemiyorum tabi, sadece tahmin bu)

attila
attila
attila
attila

Kaynaklar: guneyturkistan.wordpress.com
/southturkistan.wordpress.com
attila anasayfası

Dünyanın en pahalı interneti

taninmayan-94903 | 31 July 2007 13:12

Türkiyede ADSL fiyatları bildiğiniz gibi hep eleştirirlir ve dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz vah vah diye hayıflanılır. Bunun doğru olmadığını bir ülkede 1.5 Mbit/s’lik sınırsız internetin fiyatı 3.355 Dolar olduğunu şu siteden öğrendikten sonra belki Türk telekomu sevmeye başlayabilirsiniz kim bilir.

işte inanılmaz rakamlar

Yer: Kazakistan.
İnternet hızı: 1.5 Mbit/s (Saniyede ortalama 180 Kbyte download edilebilir)
Fiyat: 3.355 Dolar / Ay (Üç bin üç yüz elli beş Dolar)

5. Turist Uzayda

COD2 | 09 April 2007 10:13

Tüm dünyanın kullandığı, word ve excel bilgisayar programlarının yaratıcısı, mıcrosoft’un yazılım patronlarından 58 yaşındaki Charles Simonyi, iki rus kozmonotla birlikte Baykonur üssünden uluslararası uzay istasyonuna doğru yola çıktı..

Uzaya çıkan beşinci turist olmak için Rus Uzay Kurumuna (Roskosmos) 25 milyon dolar ödeyen Simonyi’yi uğurluyanlar arasında rusya savunma bakanı Sergei Ivanov da vardı…

Kazakistan’a dev çadır

Sonrisa | 18 December 2006 14:55

İngiliz medyasının önde gelen kuruluşlarından BBC‘nin haberine göre Kazakistan, başkenti Astana

projenin 3D versiyonu
3D versiyonu

için yeni bir projenin düğmesine bastı. Proje, içinde adeta bir şehiri barındıracak dev bir transparan çadırdan ibaret. Genişliği 10 futbol stadyumdan daha geniş bir alanı kapsayan dev çadırın içinde kanallardan, alışveriş merkezlerine hatta golf kurslarına kadar her şey düşünülüyor. İngiliz mimar Norman Foster tarafından hazırlanan 150 metre yüksekliğindeki çadır projesinin 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanması planlanıyor.

BORAT’IN AMERIKANLASMA SURECI

pepa | 26 October 2006 14:29

Borat denen kisinin varligindan hala haberdar degilseniz, yakin zamanda izleyici karsina cikacak filmi ile onu mutlaka taniyacaksiniz.
Kendisi aslen Kazakistan’dan ve bir gazeteci. Kazakistan’da gazetecilik yapan bu komik sahsin, vizyona girecek olan filmi, Borat’in Kazakistan’dan ABD’ye yaptigi yolculugu ve bu yolculuk sirasinda yasadigi komik maceralari konu aliyor. Fragman icin tiklayiniz.

BORAT
BORAT